Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Páťáky a deváťáky čekají nové testy, sloučí se až sto středních škol

  • 27
Ministr školství Josef Dobeš představil novinky letošního školního roku. Žáky pátých a devátých tříd základních škol čekají nové srovnávací testy. Sloučení čeká až sto středních škol. Ubývá totiž studentů, letos jich nastoupí o 23 tisíc méně. Zda se bude povinně maturovat z cizího jazyka, mají teď v rukou poslanci.

"Generálka srovnávacích zkoušek proběhne nejprve v listopadu na stovce základních škol, v červnu 2012 na všech," informoval ministr Dobeš. Srovnávat se budou znalosti češtiny, matematiky a cizího jazyka. Dobeš chce, aby k angličtině přibyla ještě němčina a francouzština.

Při testování se podle ministra vyzkouší i to, zda je možné zadávat testy dětem on-line. Testy totiž budou žáci základních škol vyplňovat na počítačích.

Ministr školství Josef Dobeš během tiskové konference v Praze (11. července

"Chtěl bych upozornit i na to, že budeme testovat znalosti šestkrát většího počtu žáků než je studentů u maturit za cenu 6 milionů korun oproti státním maturitám, které stojí 240 milionů," prohlásil ve středu ministr školství na tiskové konferenci, která probíhala v době, kdy jednala vláda, ze které byl omluven.

Dobeš také řekl, že priority ministerstva školství v letošním roce chce ukázat i tím, že 1. září navštíví základní školu s rozšířenou výukou jazyků v pražské Lupáčově ulici a Střední školu obchodu a řemesel ve Stochově.

Podobu maturit mají v rukou poslanci. Povinná z cizího jazyka by se nezvládla, přiznal ministr

V nejistotě jsou zatím studenti, kteří nastupují do posledního ročníku středních škol. Zatím totiž stále není jisté, jak bude vypadat jejich maturita. Ve Sněmovně je před definitivním schvalováním změna, která by odložila povinné maturitní zkoušky z cizího jazyka, kterým by se v začínajícím školním roce studenti už nevyhnuli.

Dobeš odložení povinných maturit z cizího jazyka podporuje. "Na 98 procent bychom to nezvládli," přiznal ministr.

Ministerstvo školství před začátkem školního roku také oznámilo, že se zredukuje počet středních škol. "Bude se to týkat 90 až 100 středních škol," řekl na tiskové konferenci náměstek ministra školství Ladislav Zeman.

O počtu středních škol na svých územích rozhodují kraje. Ministerstvo ale na hejtmany tlačí, aby školy slučovali, protože provoz poloprázdných tříd je drahý. Od roku 2013 chce také ministerstvo změnit systém financování škol - základní a střední školy, které mají málo žáků, by dostávaly méně peněz.

Podobnou situaci řešily úřady ve druhé polovině devadesátých let, kdy klesala porodnost a dětí bylo málo. Tehdy obce zrušily mnoho školek, kterých je nyní nedostatek.

Část ze 4 miliard korun na platy učitelů chce dát Dobeš do tarifů

Zejména pro učitele je podstatná nová informace, se kterou Dobeš ve středu přišel. Prozradil totiž poprvé, jak by to mělo být se čtyřmi miliardami korun, které vláda slíbila na vyšší platy učitelů.

"Větší část peněz bych rád dal do tarifů, nikoli na osobní ohodnocení. A posíleny by měly být především platy déle sloužících učitelů," prohlásil ministr školství. Jestli ale tuto svou vizi prosadí, není jisté. Do poloviny září má předložit návrh ministerstvu práce a sociálních věcí, pak o něm ještě bude licitovat vláda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video