Online reportáž

Poslanci ani na popáté nezvolili svého předsedu. Znovu se sněmovna sejde v pátek 4. srpna. Dění ve Sněmovně jsme sledovali on-line.
13:33
Schůze Sněmovny byla přerušena. Znovu se poslanci sejdou v pátek 4. srpna s tím, že do 18:00 ve středu středy je možné podávat návrhy na kandidáty do čela Poslanecké sněmovny.
12:58
Lubomír Zaorálek přerušil schůzi Sněmovny na dvacet minut. Šéfové klubů a stran musejí vyřešit spor kolem námitky, že někdo mohl hlasovat za nemocného poslance Pateru. Zaorálek ale před hlasováním poslance neodhlásil.
12:53
Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý požádal klub sociálních demokratů, aby vypároval nemocného poslance Miloš Pateru.
12:53
Poslanci zpochybnili hlasování, pokračování schůze v pondělí 7. srpna ještě není jisté. Přihlášeno bylo 200 poslanců, ale poslanec Miloš Patera není na svém místě.
12:46
Poslanci si odhlasovali pokračování schůze v pondělí 7. srpna. Opět by měli volit předsedu Sněmovny. Návrhy mohou strany podávat do příštího pátku do 18 hodin.
12:37
Ve druhém kole tajné volby dostal Jan Kasal opět sto hlasů. Sto poslanců ČSSD a KSČM svůj hlas neodevzdalo, informoval Petr Tluchoř, předseda volební komise.
12:33
Jan Kasal řekl iDNES.cz, že sto hlasů v prvním kole páté volby považuje za dobrý výsledek.
12:27
Ani ve druhém kole páté volby nebyl zvolen nový šéf Sněmovny. Jediný kandidát Jan Kasal opět nezískal potřebný počet hlasů.
12:02
Začalo druhé kolo páté tajné volby. Poslanci mohou volit do půl jedné, ve 12:40 budou výsledky druhého kola.
12:00
Předseda volební komise Petr Tluchoř informoval, že pro Jana Kasala v prvním kole hlasovalo sto poslanců. Druhých sto poslanců svůj hlas neodevzdalo.
11:47
Nová sněmovna zůstává i nadále bez předsedy. Koaliční kandidát Jan Kasal (KDU-ČSL) podle neoficiálních informací ČTK nezískal v prvním volebním kole dost hlasů ke zvolení.
11:20
Rozprava skončila, začala tajná volba šéfa Sněmovny. Poslanci si vyzvedávají hlasovací lístky. Do 11:45 mohou hlasovat. Ve 12 hodin vyhlásí volební komise výsledky prvního kola páté volby.
11:09
Místopředsedu lidovců Jana Kasala mrzí, že se se Zaorálkem nestřetne. "Nepovažuji to ze strany sociální demokracie za šťastné řešení. Kdybychom kandidovali dva, tak šance, že někdo z nás zvolen bude, by byla poměrně vysoká," řekl místopředseda lidovců novinářům.
11:00
"Hrajete si s námi jako kočka s myší," reagoval na výtky o blokování situace ze strany ČSSD její předsedaJiří Paroubek. Opět vyzval trojkoalici k jednání o programu. Pokud by se programové desatero ČSSD stalo součástí programu nové vlády, ČSSD by podle něj vstoupila do vlády jako čtvrtá koaliční strana. Jinak koalici pokládá za mrtvou, projekt při hlasování o důvěře vládě nepodpoří.
10:56
"Neodnášejte z hlasovací místnosti hlasovací lístek, je vás to nedůstojné. Máte dost síly, abyste našeho kandidáta přeškrtli," vyzval poslance ČSSD předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.
10:50
Vlastimil Tlustý z ODS označil předchozí volby šéfa Sněmovny, kdy poslanci ČSSD zřejmě neodevzdali svůj hlas v tajné volbě, za volby na samé hraně zákona.
10:40
Podle ministra Škromacha by bylo politickou naivitou postavit vlastního kandidáta, který má zajištěnou podporu jen 76 poslanců ČSSD.
10:21
"Druhá strana chce mít také příležitost," prohlásil parlamentní nestor Zdeněk Jičínský z ČSSD. Druhou stranou myslí levici, která má ve Sněmovně také sto hlasů.
10:20
Bursík vyzval poslance ČSSD, by si vyzvedli hlasovací lístky a skutečně volili. V minulých volbách poslanci ČSSD zřejmě neodevzdali svůj hlas.