Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bůh "hadího pastora" nezachránil, zemřel po uštknutí chřestýšem

  21:11aktualizováno  21:11
Ve Spojených státech pohřbili o víkendu pastora Letničního hnutí Marka Randalla Wolforda, který pravost své víry dokazoval skrze dotýkání se hadů. Zabil ho právě jeden z nich. Chřestýš ho uštknul během náboženské ceremonie a Randall zemřel o několik hodin později, stejně jako jeho otec skoro před třiceti lety.

Pastor Mack Wolford | foto: The Washington Post

"Ty, kdo uvěří, budou provázet tato znamení: Ve jménu mém budou vyhánět démony a mluvit novými jazyky; budou brát hady do ruky, a vypijí-li něco smrtícího, nic se jim nestane; na choré budou vkládat ruce a uzdraví je," tak se píše v Markově evangeliu a tak i žil Mark Randall Wolford.

Pastor Letničního hnutí byl znám po celých Apalačských horách. Věřil, že křesťané by měli hladit hady, aby dokázali svou víru v Boha. A pokud je nějaký plaz uštkne, mají věřit, že je Hospodin uzdraví. Pastor ze Západní Virginie se jedovatých zvířat proto nebál.

Dotýkání se hadů a letniční hnutí

Dotýkání se hadů (anglicky Snake handling) je náboženský rituál několika křesťanských církví v USA, zpravidla letničních křesťanů ze zemědělských regionů a především Apalačských hor. Spočívá v kontaktu s jedovatými hady, někdy i štíry, nebo v pití otrávených nápojů. Rituál nicméně neprovádějí všichni členové církví. Jinak ale zásadně nepijí alkohol, kávu, nekouří, nedívají se na televizi, neslaví narozeniny ani většinu svátků. Letniční hnutí zastává zvláštní důraz na přímou osobní zkušenost s Bohem prostřednictvím křtu Duchem Svatým, jak ji ukazuje biblický záznam dne Letnic.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Doma měl nejméně osm nebezpečných tvorů, například chřestýše nebo ploskolebce vodní, které krmil hlodavci. Obtáčel si je kolem krku, tančil s nimi a dokonce si na ně nebo vedle nich lehal, popsal list The Washington Post na svém webu. Wolford údajně několik uštknutí také přežil.

Poslední květnovou neděli ale bylo vše jinak. "Asi půl hodiny před bohoslužbou podal chřestýše lesního členovi církve a jeho matce. Položil ho na zem a pak si vedle hada sedl. A on ho uštknul do stehna," popsala Wolfordova sestra Robin Vanoverová s tím, že její bratr jen den před tím měl 44. narozeniny.

Slavnosti byly okamžitě přerušeny a příbuzní odnesli pastora do svého domu ve městě Bluefield, aby se z uštknutí vzpamatoval, což už se mu několikrát v minulostí prý povedlo. Ale o několik hodin později už bylo jasné, že tentokrát se sám neuzdraví.

Členové církve začali po sociálních sítích rozesílat vzkazy a žádali ostatní souvěrce o modlitby. Wolfordův stav se dále zhoršoval. Zdravotníci ho odvezli do místního zdravotnického střediska, kde už pouze konstatovali smrt. V sobotu 2. června ho pak jeho rodina pohřbila.

Wolford tak následoval svého otce, kterého viděl umírat ve svých patnácti letech. Od té doby se tradici dotýkání hadů snažil ve Spojených státech udržet živou. V Západní Virginii to mohl dělat legálně, v okolních státech je tato praktika ovšem zakázána.

Bluefield, Západní Virginie

Bluefield, Západní VirginieHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz