Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Past umírněnosti. Záruka prodejnosti? Spisovatelka Katalpa ve středním proudu

  8:50aktualizováno  8:50
Německá rodina zasažená útrapami první a druhé světové války, Sudety, poválečná Praha, poražené Německo. A také Praha roku 1987. To je záběr ambiciózního, čtyřsetstránkového románu Němci. Napsala jej žena, která se říká Jakuba Katalpa.

Sovětští kameramani dokumentují ruiny v centru Berlína v létě 1945. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Se jménem Jakuby Katalpy (1979) se čtenářská i kritická obec setkala poprvé roku 2006, kdy autorka pod tímto jménem – to její skutečné zní Tereza Jandová - debutovala eroticky hravou novelou Je hlína k snědku? Za tento jazykově vyzrálý a formálně neokoukaný debut získala nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Svůj talent roku 2008 stvrdila experimentálním románem Hořké moře, za nějž byla pro změnu nominována na Cenu Jiřího Ortena. Katalpa vykazovala v těchto knihách smysl pro formální jazykové i vyprávěcí experimenty, což se u soudobých mladých českých spisovatelů (s výjimkou třeba Davida Zábranského) často nevidí.

O knize

Jakuba Katalpa Němci

Geografie ztráty
Host, Brno 2012, 422 stran, doporučená cena 329 korun.

Teď je tu nová kniha Jakuby Katalpy, tentokrát objemný román s lakonickým názvem Němci. Pevný a současně křehký rukopis, známý z předchozích dvou textů, se však v románu Němci téměř vytratil a Katalpa suverénně vykročila k dobovému mainstreamu. Tedy k napínavému, čtivému románovému příběhu, který neoslní originalitou tématu (Češi a Němci a druhá světová válka) ani jazyka (vždyť je to především napínavá story). Ano, Němci navnadí svižným rytmem vyprávění a zápletkou, na jejíž rozuzlení čtenář opilý „nekomplikovanou čtivostí“ čeká s konzumentským požitkem. Jde o variovaný produkt toho, co se v posledních letech na českém knižním trhu objevuje a co pravidelně slaví úspěch. Zvlášť, má-li jeho autor(ka) dar fabulace a současně nezřetelný, snad i chladně racionální odstup od tématu. Za všechny takové tituly jmenujme většinu knih Radky Denemarkové, dále román Vyhnání Gerty Schmidt Kateřiny Tučkové; jdeme-li více do minulosti tak se nabízí Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové či Jozova Hanule Květy Legátové. (Teď vlastně nevím, že se mi vybavily samé spisovatelky).

Obálka románu Jakuby Katalpy Němci

Obálka románu Jakuby Katalpy Němci

Zavlečena do německých dějin

Ale zpět k románu Němci. Píše se počátek třetího tisíciletí a čtenář vkročí na počátku vyprávění přímo do (chladné) intimity příběhu, jako by seděl v křesle a sledoval v závětří obýváku televizní film. Taková je první kapitola, pohřeb otce Konráda, setkání sourozenců a jejich společné rodinné vzpomínky. Lehkost, čtivost, s decentností vykreslený rodinný smutek. Jakuba Katalpa vypráví ich-formou, vypravěčkou je dcera právě pohřbeného otce Konráda, maminka půlroční dcerky, žena chápajícího Angličana Petera, žijící v Londýně a pracující v ekonomické rubrice nějakého týdeníku. Její osobní život je načrtnut se smyslem pro uvěřitelný detail, nicméně působí ve své nekomplikovanosti poněkud aranžovaně, strnule, jako by ze ženského časopisu. Ale ať! Je to přece pouhý prolog k příběhu hrdinčiny babičky Kláry, Němky, která otci Konrádovi a jeho sourozencům posílala z Německa od konce čtyřicátých let až do roku 1987 pravidelně balíčky sladkostí. Když hrdinčin otec zjistil, že balíčky posílá jeho vlastní matka, pocítil k této ženě silnou nenávist odvrženého dítěte. A jeho dcera se teď, po otcově smrti, vydává po stopách babiččina života.

Jakuba Katalpa

Jakuba Katalpa

Setká se v Německu nejprve s dcerami babičky Kláry, pak i se samotnou babičkou trpící Alzheimerovou chorobou. A tím je vyprávěcí mise vnučky naplněna. Příběh babičky je dál psaný er-formou a tvoří páteř románu. Eticky je od počátku poněkud jasné, že jde o jakési morální vykoupení životem nespravedlivě vláčení ženské „hrdinky“. Zajímavé je vyprávění válečných zvratů z pohledu německých a říšských Němců, kde zlo se oplácí zlem a všichni do jednoho jsou vlastně vykořenění outsideři.

Asi nejproblematičtější byla pro mě osobně třetí kapitola románu rozdělená do několika kratičkých podkapitol. Zde se autorce sice podařilo napsat několik trefných, vtipných a poetických glos o Německu třicátých let. Pokud by však takové glosy byly součástí literatury faktu! Jako proporčně jediné ozvláštnění jinak tradičně vyprávěného příběhu působily zbytečně, jako okrasa, zbrklost, unáhlenost, jako připomenutí jazykového experimentování, pro který se zde jinak nenašlo místo.

Oprávněné očekávání?

Možná si Jakuba Katalpa, vědoma svého talentu, chtěla vyzkoušet i dějový románový příběh, jemuž by podřídila vše ostatní, styl, originalitu, básnivý rytmus jazyka. Tedy: příklon ke konvenci tradicionalismu, nadto s rurálním tématem venkova v Protektorátě Čechy a Morava. Co však bylo dříve v  dráždivě smyslném, obrazivém rukopise Jakuby Katalpy fascinující, zahltilo se teď mlhou typologicky přesného psychologizování, ale i stylistických banalit. Ano, věcný jazyk a k tomu silný, byť lehce konvenční příběh. Historický román. Možná bestseller, kniha prodejná. Což autorce i knize z duše přejme. Ale nečekali jsme od Jakuby Katalpy přece jen něco jiného, respektive jinak ambiciózního?

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...Najdete na iDNES.cz