Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: KŘP Královéhradeckého kraje

Cesta do Chorvatska se komplikuje, na hranicích se znovu zavádějí kontroly

Slovinsko a Maďarsko začalo od pátku s důslednými kontrolami na hranicích se zeměmi, které nejsou členy schengenského prostoru. Celní a pasové prohlídky země zavádějí kvůli bezpečnosti a uprchlickým vlnám. Novinka asi nejcitelněji postihne Čechy mířící k Jadranu. Až dosud byly na slovinsko-chorvatské hranici vstupní i výstupní kontroly víceméně namátkové.
Reklama

To se teď v návaznosti na nařízení Evropského parlamentu a Evropské rady mění. „Opatření vstupuje v platnost 7. dubna a prozatím na dobu neurčitou. Kontroly reagují na zhoršení bezpečnostní situace a souvisejí s ochranou hranic v rámci uprchlických vln. Zpřísňovaly se už v uplynulých zhruba dvou letech, nyní se stávají standardní záležitostí pro všechny,“ sdělila Irena Valentová, zástupkyně ředitelky tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Kontroly na letištích

Na letištích budou moci být cílené kontroly prováděny jen půl roku. Ve výjimečných případech - například když bude potřeba letiště kvůli zajištění plynulosti kontrol přestavět - bude možné prodloužení méně přísného režimu až na 18 měsíců.

Zdroj: ČTK

Podobné zdržení, které na cestující čeká na hranicích s Chorvatskem, se týká také například hranice Maďarska s Rumunskem či Ukrajinou. Členy schengenského systému nejsou ani státy jako je Bulharsko, Srbsko nebo Kypr. Hranic s Českou republikou se kontroly nedotknou.

Celní a pasová kontrola byla už při cestách v rámci Evropy minulostí a lidé s pasy unijních států mohli projíždět při vstupu či výstupu ze Schengenu téměř volně. Teď budou občanům z Evropské unie i mimo ni opět systematicky prověřovány doklady. Cestovní pasy se budou porovnávat s databází schengenského informačního systému i databází odcizených dokladů Interpolu.

Všichni, bez výjimky

Zástupci ministerstva zahraničí zdůrazňují, že kontroly budou uplatňovány u všech bez výjimek. Komplikace to může přinést zejména při silném provozu v letních měsících, kdy se do oblíbené prázdninové destinace - Chorvatska - vydávají statisíce Čechů. Nepředpokládá se, že by od kontrol v létě zmíněné země ustoupily. Nadále však platí, že Češi mohou do této země cestovat i na občanský průkaz, jelikož je Chorvatsko v Evropské unii.

Zdržení hned první den

Přísnější kontroly způsobily komplikace hned po spuštění. Na přechodech mezi Chorvatskem a Slovinskem byla v pátek hodinová zdržení.

Jak informují záhřebská a lublaňská média, například na přechodu Macelj, který cestou k moři často využívají i čeští turisté, čekaly osobní automobily až 30 minut. Pasažéři autobusů a řidiči kamionů pak strávili na hranicích i více než dvě hodiny.

Reklama

Nikdo zatím nedovede zodpovědět otázku, nakolik novinka ohrozí plynulost dopravy a co způsobí na hraničních přechodech. „Teprve se uvidí, jak to budou země kapacitně zvládat. Jednotlivé státy musí opatření po nějaké době vyhodnotit,“ dodala Valentová.

Chorvatsko se loni stalo po roční odmlce nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů, vyjelo tam 828 000 Čechů. Počet českých návštěvníků nocujících delší dobu se meziročně zvýšil o 14 procent. Země žebříčku vévodila posledních zhruba 20 let, loni ji však sesadilo Slovensko. Na delší pobyt v zahraničí loni vyjelo celkem 4,28 milionu českých turistů, vyplynulo z údajů, které minulý týden zveřejnil Český statistický úřad.

Reklama
Reklama
Reklama