Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pašerák kokainu s odvoláním nepochodil

  15:30aktualizováno  15:30
Praha - Pražský vrchní soud potvrdil rozhodnutí nižší instance a poslal Václava Novotného-Urbana, který zorganizoval dodávku 60 kilogramů kokainu z Kolumbie do České republiky, na 14,5 roku vězení. Už v březnu ho Krajský soud v Hradci Králové odsoudil ke stejnému trestu. Obhájce i státní zástupce se tenkrát proti rozsudku odvolali. Státní zástupkyně před jednáním v Praze vrchnímu soudu navrhla, aby trest potvrdil. Obhájce navrhoval zproštění obžaloby.
Podívejte se na videoreportáž TVD.

Osmapadesátiletý odsouzený vinu necítí. "Celý soudní proces připomíná procesy z padesátých let," řekl před jednáním zpravodaji TVD.

Tvrdil, že drogu musel někdo přidat do zásilky bez jeho vědomí až v Evropě, a že tedy on sám byl zneužit rafinovanou skupinou obchodníků s drogami. "Celá moje trestní kauza je jedno absurdní drama," obhajoval se.

Hájil se rovněž tím, že v Kolumbii vlastnil levnou restauraci s rychlým občerstvením, kde také sám pracoval jako číšník a pokladník. Rozhodně tedy nežil způsobem, jaký vedou bohatí lidé, takže těžko mohl podle svých slov patřit k drogovým bossům.

Podle zjištění Národní protidrogové centrály byl odsouzený v osobním kontaktu s bossy kolumbijského drogového kartelu.

    Největší zásilky drog
         za poslední rok
- únor 2001 (Břeclav) - 88 kg heroinu
- prosinec 2000 (Havlíčkův Brod) - 70 kg heroinu
- září 2000 (Rozvadov) - 8 kg marihuany
- září 2000 (Mikulov) - 7 kg hašiše
- srpen 2000 (Mikulov) - 8 kg heroinu
- červen 2000 (Slavonice) - 8 kg heroinu
- duben 2000 (Lanžhot) - 3 kg heroinu
- duben 2000 (Praha) - 2 kg heroinu
- březen 2000 (Praha) - 2,5 kg kokainu
- únor 2000 (Praha) - 5 kg kokainu
- únor 2000 (Rozvadov) - 1,2 kg heroinu
                                 (ČTK)

Obhájci chtějí podat ústavní stížnost
Vrchní soud konstatoval, že rozsudek krajského soudu byl naprosto správný a důkazy jednoznačně svědčí o jeho vině. "Vůči rozsudku krajského soudu nelze mít žádných námitek a žádné konkrétní výtky vrchní soud vůči krajskému soudu neshledal," konstatoval předseda odvolacího senátu Karel Vrzáň.

Proti rozhodnutí vrchního soudu se již nelze odvolat, ale obhájci novinářům po skončení soudního přelíčení řekli, že budou podávat ústavní stížnost.

Obžalovaný patřil k organizované skupině, konstatoval soud v Hradci Králové
Kokain, jehož hodnota na černém trhu představuje více než 350 milionů korun, propašoval obžalovaný v zásilce 4500 plechovek kávy, mezi nimiž bylo 119 plechovek s drogou.

"Obžalovaný byl součástí organizované skupiny působící ve více zemích. Přímé i nepřímé důkazy dostatečně prokázaly jeho vinu," řekl už v březnu předseda královéhradeckého senátu.

O drogách jsem neměl tušení, bránil se Urban
Novotný-Urban se po celou dobu pětidenního líčení u krajského soudu hájil tím, že zásilku s kávou vypravil, ale o droze neměl ani tušení.

"Veškerými záležitostmi kolem přípravy vývozu se zabývala firma, která k tomu má oprávnění. Když jsem jí kávu předal, už jsem k zásilce neměl přístup," řekl při líčení Novotný.

"Chci, aby zákonodárci začali uvažovat o výjimečných trestech pro nejzávažnější drogové delikty. Bylo by potřebné, aby tresty za podobné činy mohly být patnáct až pětadvacet let, případně na doživotí," prohlásil tehdy královéhradecký státní zástupce Miroslav Antl.

K jedenácti letům byl za tento případ už odsouzen Kolumbijec Alfonso Calderon Ramirez, který na celý transport dohlížel. "Novotný-Urban Calderona řídil - dával mu úkoly, jak má postupovat," tvrdí Antl.

Útěkem se vyhnul stíhání
Novotný-Urban se do České republiky vrátil z emigrace v roce 1991 a založil si v Opočně v okrese Rychnov nad Kněžnou firmu na dovoz a pražení kávy.

Tři roky poté ale uprchl do Jižní Ameriky, protože byl v Česku stíhán pro sérii hospodářských kriminálních deliktů.

Z Kolumbie pak navázal spolupráci se společností Tasy Pavel Zítko v Opočně, které dodával kávu. V roce 1998 byl na žádost českých úřadů v Kolumbii zatčen a v létě 1999 předán do České republiky s podmínkou, že zde může být stíhán pouze za pašování drog.

Příslušníci justiční stráže přivádějí osmapadesátiletého Václava Novotného-Urbana k pražskému vrchnímu soudu. (19. července 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz