Pašeráci přivezli do Česka brazilské papoušky vzácnější než pandy

  • 17
Papoušků ara kobaltových žije v přírodě v Brazílii už jen 750. Jsou ohroženější než pandy. Tři samečci jsou nyní v Česku. Důvod k radosti to ale není. Celníci je v červnu zabavili pašerákům. Zvířata krmil člověk, nezískala přirozené návyky a instinkty a jejich návrat do přírody je vyloučený.

Cena ara kobaltového (dříve ara Learův) je odhadována na tři až čtyři miliony korun. Mezi pašeráky patří k nejvzácnějšímu zboží. Na tom, aby se dostal z Brazílie do Česka, musela spolupracovat celá organizovaná skupina.

"Ara kobaltový žije jen na dvou místech Brazílie, na pískovcových skalách. Svými slinami namočí pískovec, kde si pak zobákem vydlabe hnízdo. Aby se k němu člověk dostal, musí vyšplhat po skále. Obě místa jsou přitom hlídána místními rangery," řekla Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí.

Tím, kdo vajíčka, popřípadě mláďata získá, tak podle Říhové musí být někdo místní, který má zřejmě informace i od některých úplatných rangerů. Mláďata pak putují do Rio de Janeira k obchodníkům, odkud jsou rozvážena dál.

Vzácní papoušci nalezení při domovních prohlídkách. (kakadu palmový)

Vzácní papoušci nalezení při domovních prohlídkách. (kakadu palmový)

O tom, jak rozsáhlý je nelegální obchod s papoušky v Brazílii, svědčí akce OXOSSI z března 2009. Tehdy 440 nasazených brazilských policistů zadrželo 76 lidí, včetně českého organizátora pašování. Mezinárodní zatykač byl navíc vydán na sedm cizinců, čtyři z nich jsou Češi.

K evropským chovatelům vozí pašované brazilské papoušky kurýři obvykle přes Portugalsko. Právě tudy se do Česka dostali i samečci ara kobaltového.

Kurýři nejčastěji pašují vajíčka. "Mívají je přivázané na pásech nebo speciálně upravených tričkách přímo na těle. Je to výhodné i proto, že vajíčka teplota lidského těla zahřívá a nedojde k jejich prostydnutí. Muži je mají obvykle přivázané kolem trupu, ženy pod prsy. Podařilo se zadržet i kurýrku, která je měla v podprsence," uvedla Říhová.

Pokud jsou převážena ještě neopeřená mláďata, pak je kurýr má v osobním zavazadle. Zvířata jsou obvykle pod sedativy nebo narkotiky, aby byla klidná a potichu. Převážet starší mláďata je velmi riskantní, zejména proto, že dokážou být velmi hlučná.

Vzácní papoušci nalezení při domovních prohlídkách

V Evropě si vzácné papoušky kupují chovatelé. Nejčastěji jsou ze Švýcarska, Německa, Nizozemska, Belgie, Itálie a také z Česka, které již dlouho není jen tranzitní zemí. Legalizace zvířete probíhá tak, že je buď mládě vydáváno za vlastní odchov, nebo je legalizováno na dokumenty jiného, uhynulého papouška. "V Česku jsou tak šikovní chovatelé, že jim prakticky žádní papoušci nehynou," upozornila Říhová.

V případě ara kobaltového by se ale jednalo o problém. Jediná stanice, která je v Evropě legálně chová, je na Tenerife. Není tak zřejmé, komu byla zvířata určena. "Bohužel se to nepodařilo zjistit," řekl Mojmír Mucha, vyšetřovatel celníků z Brna.

Celníci vzácné papoušky zadrželi 11. června při akci s názvem Linie při domovních prohlídkách. Těm ale předcházelo zadržení auta převážejícího zvířata a další zásahy. Celkem při nich celníci překazili nelegální prodej 32 vzácných papoušků. Mimo arů kobaltových bylo získáno i několik amazoňanů kubánských, amazoňanů haitských, arů hyacintových a dalších.

V současné době jsou zvířata ´"předmětem doličným". Starají se o ně odborníci. O jejich dalším osudu rozhodne soud. Velmi pravděpodobně propadnou státu. "Některá zvířata končí v zoo, některá v záchranných programech. Právě takový program se snažíme zajistit pro tři samečky ara kobaltového," popsala osud zvířat Říhová.

Vzácní papoušci nalezení při domovních prohlídkách. (kakadu palmový)

Pašerákům a organizátorům nelegálního obchodu s papoušky hrozí až osm let vězení, protože se jednalo o mezinárodně organizovanou skupinu. V Česku jich bylo zadrženo sedm a pět z nich je obviněno.

"Jsou to pachatelé, kteří znají postupy policie a podle toho se zařídili. Komunikovali zejména pomocí internetu. Nabídka například probíhala pomocí čísel stránek stejného atlasu papoušků, který měl k dispozici kupující i prodávající," vysvětlil Mojmír Mucha.

Nelegálním obchodem se často zabývají chovatelé a jejich blízcí. České skupiny pašeráků se obchodem s vzácnými papoušky živí už od roku 2005. Členové těchto skupin se podíleli i na starších případech pašování, které byly odhaleny. Papoušky dováželi nejen z Brazílie, ale i z Asie, Afriky nebo Austrálie.

Zabavený ara hyacintový

Zabavený ara hyacintový


Video