Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pasažér napadl kontrolory plynem

  12:23aktualizováno  12:23
Praha - Ve rvačku vyústila kontrola jízdného v autobusu poblíž náměstí Míru, když černý pasažér napadl slzným plynem dva revizory. Přestože se počet útoků na revizory Dopravního podniku ze strany cestujících rok od roku snižuje, stále jsou velmi častým jevem a někdy jsou incidenty dost tvrdé.

"Než policie dorazila na místo, pasažér bez jízdenky kontrolorům vyhrožoval i fyzickou likvidací a svými známostmi. Jeho agresivitu potvrdili i spolucestující. V následné potyčce s kontrolory, kteří následně na útočníka podali trestní oznámení, byl muž zraněn," uvedla tisková mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Všichni tři muži byli ošetřeni na místě, černého pasažéra a jednoho z revizorů převezla záchranná služba do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. "Byli ambulantně ošetřeni bez zjištění závažnějších poranění, takže odejít mohli sami," sdělil primář chirurgie Jan Bříza.

Policejní mluvčí Daniela Razímová konflikt pasažéra s kontrolorem potvrdila. "Zatím nemůžeme posoudit, zda se ze strany cestujícího jednalo o trestný čin výtržnictví, protože musíme svědky vyslechnout na policii," řekla Razímová. Dodala, že v současné době řeší policie tento případ jako prohřešek proti veřejnému soužití.

Revizoři musí být slušní a zdvořilí
Revizoři mají jasné instrukce - i v případě konfliktu se mají až do poslední možné chvíle chovat slušně a zdvořile. Pokud jsou však fyzicky napadeni, musí se podle tiskové mluvčí Dopravního podniku Michaely Kuchařové přiměřeně bránit.

Šéf Federace řidičů tramvají Antonín Dub přiznává, že k napadení revizorů dochází v metropoli často, a domnívá se, že se jedná o jedno z nejrizikovějších povolání. "Proto také chodí na kontroly ve skupinkách po dvou, po třech. Jedná se o poměrně zdatné chlapy, takže si na ně v poslední době málokdo dovolí," řekl Dub. Přiznal, že i on sám má určité zkušenosti s napadením revizorů cestujícími.

Za první polovinu letošního roku cestující fyzicky napadli už 27 revizorů, přičemž dvanáct z nich se dostalo kvůli závažnosti zranění do pracovní neschopnosti. Za poslední tři roky však počet případů napadených revizorů podle mluvčí Dopravního podniku klesá. V roce 1999 to bylo celkem 86 napadení kontrolorů, o rok později 66 napadení a loni 43 napadení. "Pouze ve dvou případech za posledních šest let byli u soudu revizoři uznáni vinnými z toho, že jejich chování vůči cestujícím bylo nepřiměřené," sdělila Kuchařová. V současné době Dopravní podnik zaměstnává 130 kontrolorů.

Podmínky pro přijetí uchazečů o post revizora

Dopravní podnik si zájemce na místa revizorů vybírá. Požaduje středoškolské vzdělání, alespoň jeden světový jazyk, čistý rejstřík trestů, psychickou odolnost, povinnost absolvovat měsíční školení zakončené testy. Výběru revizorů se účastní mimo jiné i  psycholog. Z  přibližně 350 zájemců o práci revizora je v závěru vybráno pouze 15-20 uchazečů.

Revizor je podle Kuchařové povinen chovat se k cestujícím slušně i v případech, že se tak sám cestující nechová. "Cestujícího oslovuje dobrý den, kontrola jízdenek a zároveň se prokazuje kontrolním odznakem se čtyřmístným identifikačním číslem. Na vyžádání cestujícího je povinen předložit ještě služební průkaz s podobenkou a číslem shodným s číslem odznaku," uvedla mluvčí Dopravního podniku.

Dodala, že ze zákona mohou revizoři požadovat předložení platného jízdního dokladu ke kontrole. Pokud nemůže nebo nechce cestující zaplatit případný postih na místě kontroly, je podle ní povinen prokázat se osobními údaji, tedy jménem, příjmením, rodným číslem nebo datem narození a adresou trvalého pobytu. "Povinností cestujícího je v případě, že nemá platný jízdní doklad a nemůže se prokázat osobními údaji, následovat revizora na policii nebo na jeho výzvu setrvat na vhodném místě do příchodu policie," dodala Kuchařová.

Policejní mluvčí Daniela Razímová uvedla, že podle zákona mohou policisté revizorovi sdělit údaje pasažéra, který jel dopravou bez platné jízdenky. To potvrdil i předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirth. "Policista však může osobní údaje černého pasažéra sdělit kontrolorovi pouze v případě, že cestující bez lístku odmítne uhradit na místě jízdné s přirážkou," řekl Neuwirth.

Kontroloři jízdenek se v metru, tramvajích či autobusech cítí daleko bezpečněji v doprovodu městské policie.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...Najdete na iDNES.cz