Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Partaje, partaje nade všecko

  13:45aktualizováno  13:45
Poslanecká sněmovna podala další přesvědčivý důkaz, že třídění stran na pravici a levici a jakékoli jejich vzájemné vymezování na ideologickém základě stejně jako jejich přísahání na zájem o blaho státu nelze brát vážně. Ve chvíli, kdy jde o dělení kořisti, jdou všechny ideologické rozpory stranou, vznešená slova jsou zapomenuta a zůstává nahá pravda stranického sobectví.

Tak je tomu i v případě přehlasování prezidentova veta proti zákonu o státním dluhopisovém programu, jenž by se ve skutečnosti stal zákonem o zajištění stranických prebend. Zákon prošel díky dojemné shodě nesmiřitelných ideových odpůrců, které naléhavý finanční zájem sjednotil k odporu proti nepřejícímu prezidentovi republiky a Ústavnímu soudu.

Pro zákon hlasovali i ti poslanci, kteří by jinak přísahali na nezastupitelnost  Ústavního soudu jako jednoho z pilířů demokratického režimu i ti, kteří se prohlašují za ctitele Václava Havla. Když šlo o partajní kasy, nestál Ústavní soud poslancům ani za to, aby s rozhodováním vyčkali, až bude sněmovně doručeno jeho rozhodnutí a prezidentovi se dostalo vážného varování před důsledky jeho další ústavněprávní stížnosti.

Potřeba naplnění partajních pokladen penězi daňových poplatníků byla tak silná, že se k jejímu uspokojení hodil jakýkoli prostředek, včetně znásilnění legislativního procesu nesystémovým přibalením financování stran k nesouvisejícím problémům.

Názor prezidenta a Ústavního soudu na zjevný rozpor mezi duchem ústavy a zákonem vyjádřenou hrabivostí stran dostal facku. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá, čili aby se pohrdání Ústavním soudem aspoň zdánlivě lehce zastřelo, výpalné za mandát se snížilo z celého milionu na devět set tisíc. To hlavní ale zůstalo zachováno: strany, které se v minulosti prodraly do parlamentu,využily svého postavení na vrcholu pyramidy moci, aby mohly dále kopat do nosu každého, kdo by se chtěl vyšplhat k nim nebo je dokonce nedejbůh z jejich nmísta vytlačit.

Stát, tedy občané ze svých kapes, platí jejich poslancům a senátorům mzdy a cestovné, přispívá jim na levné občerstvení v parlamentních restauracích, hradí jim platy asistentů a celý provoz poslaneckých kanceláří. Příspěvek za mandát jde tedy na jakékoli další účely, třeba i na plýtvání finančními prostředky ve volební kampani.

Strany, které rády hovoří o hospodárnosti při nakládání s veřejnými prostředky, daly najevo, že se nemíní nechat přinutit k šetrnosti. Přihlásily se také k nároku na nadřazené postavení. Ty totiž,  které jsou uvnitř systému "národní fronty"  mají díky danému systému rozdělování prostředků na financování stran zcela bezdůvodně lepší přístup ke žlabu než ty, které by se chtěly do zastupitelských sborů teprve vetřít. 

Přerozdělení státního příspěvku  především na základě počtu hlasů získaných ve volbách a jeho přiznání také nezávislým osobnostem by zvýšilo šance těch, kteří se rozhodli zaútočit na mocenský monopol "národní fronty". Vzkaz, který voličům parlamentní strany hlasováním o zákonu o státním dluhopisovém programu poslaly, je dobře čitelný: stát je majetkem parlamentních stran a ty si za každých okolností budou dělat, co jim vyhovuje.

Každý, komu by se jejich počínání nelíbilo, narazí. To vše ve jménu čisté demokracie a rovnosti příležitostí pro každého, amen.

Nedemokratický přístup k rozdělování prostředků na financování stran by si měli voliči pamatovat a pro jeho nositele by neměli v příštích volbách hlasovat. Téměř jakákoli změna bude zdravější než pokračující opevňování současné "národní fronty" v jejích dobytých pozicích.

Pavel Jonák, Praha 4
[mailto:pauljonak@hotmail.com]

 Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz