Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Ilustrační foto

Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Ilustrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Paroubkovými místopředsedy by mohli být Šlégr a Palša

  • 216
Nová politická strana Jiřího Paroubka Národní socialisté - levice 21. století má na konci listopadu ustavující sněm, který zvolí předsedu a dva jeho zástupce. Na postech místopředsedů by Paroubek rád viděl poslance Jiřího Šlégra a současného místopředsedu České strany národně socialistické Stanislava Palšu. Další čtyři posty zaplní podle zásluh.

Paroubek to uvedl v rozhovoru s Václavem Moravcem na rádiu Impuls. "Ustavující sněm bude 26. listopadu v Obecním domě nebo na Žofíně, poté se vytvoří struktura pro jednotlivé kraje, předpokládá se, že budu kandidovat na post předsedy strany," shrnul Paroubek.

Podle něj by předsedu mohlo doplnit šest místopředsedů. "Ze začátku budou jen dva, protože chci dát příležitost lidem, kteří budou postupně přicházet," uvedl na Impulsu Jiří Paroubek s tím, že o dalších lidech na postech místopředsedy budou rozhodovat na základě zásluh a síly osobnosti předseda s dvěma místopředsedy. "Ostatní si to musí odpracovat," vzkázal.

Pro Paroubka je možnost vést Národní socialisty návratem do domovského přístavu, za své nejbližší spolupracovníky na postech místopředsedů si ideálně představuje poslance Jiřího Šlégra, kterého sám do politiky přivedl, a místopředsedu České strany národně socialistické Stanislava Palšu.

"Je to velmi reálné, protože pan doktor Palša je velice kvalifikovaný odborník, vědec a myslím velmi kvalitní člověk, takže by bylo dobré takového člověka mít ve vedení a kromě toho nám jde také o kontinuitu toho hnutí národně socialistického," zdůvodnil expremiér v rádiu.

Neparlamentní Česká strana národně socialistická se před několika dny zbavila předsedy Karla Janka a vyloučila ho ze strany, aby mohla úzce spolupracovat s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem. (více čtěte zde) O spolupráci by se mělo rozhodnout ještě před sjezdem Paroubkovy strany 12. listopadu.

"Já si myslím, že řada lidí se může uplatnit ve straně. Ti, kteří budou souhlasit s deklarací ideových a programových východisek, tak se domnívám, že mají dveře otevřené," uvedl Paroubek.

Program dožene to, co ČSSD nezvládla

Paroubek dále uvedl, že nejsložitější na utváření strany je rozhodnutí, zda do toho skutečně jít.

"Pak příprava stanov, lidí, tvorba programu a shánění tisícovky podpisů pro vznik politické strany," vyjmenoval.

Na programu Národních socialistů musí ještě hodně pracovat. "Máme zatím teze a některé části programu už máme hotové a do poloviny listopadu bych chtěl, abychom měli program, který dáme pak diskusi s veřejností, ale také k diskusi v rámci strany," vzkázal Paroubek.

Připustil, že program je velice podobný programu ČSSD, dodal ovšem, že jej v řadě aspektů, například v otázkách zdravotnictví, v ČSSD sám formuloval.

"Problém není ani tak program, jako spíše jeho naplňování. Chceme podporovat přímou volbou prezidenta, ze které chce ČSSD vycouvat, a druhá věc je vystupování proti institucím sociálního státu v oblasti veřejných služeb. Mám na mysli výzvu 12 hejtmanů, kteří podpořili tedy hejtmana Palase s tím jeho stanoviskem vedoucí k privatizaci novojičínské krajské nemocnice," připomněl prohřešky ČSSD Paroubek.

Sociální demokracie podle něj opouští své sliby i v boji proti zdravotnickým poplatkům.

Toho, že jeho strana se bude potýkat s klasickými problémy malých politických začátečníků, se Paroubek neobává. "Rychlokvaška nejsem, v politice jsem dlouho a je za mnou něco vidět. Zkušenosti mám už z budování sociální demokracie," míní.

Národní socialisté - levice 21. století mají zatím zajištěné peníze na sídlo, aparát a práci v centrále. Nyní se Paroubek zaměří na marketingový okruh a krajské sekretariáty. "Tam, kde k tomu budeme mít sílu postavit kvalitní kandidátku, tak ji postavíme a budeme se snažit o to být úspěšní," vzkázal s tím, že pokud bude souhlas, bude kandidovat na hejtmana Ústeckého kraje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video