Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubkové vládnou zemi české

  0:01aktualizováno  0:01
Seděla jsem ve vlaku a sledovala ubíhající krajinu, když se ke mně do kupé nahrnula tříčlenná rodinka. Přibližně devítiletý syn si sedl naproti mně, vyhrnul rukáv, čímž odhalil černočervený náramek. Aby dodal celé situaci tu potřebnou dramatičnost, zadíval se mi do očí a odrecitoval poslání, které náramek nesl: "Volím proti Paroubkovi."

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Jiří Paroubek oslavuje vítězství své strany v senátních volbách. (25.10. 2008) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Mít v tu chvíli kameru a mít chlapec tak o deset let více, vznikl by v tomto momentě krásný antipolitický spot. Žel, měla jsem v tašce pouze knihu a chlapec stále svých devět let, mohla jsem se tedy jenom pousmát.

"Sice nevím, kdo to je, ale volím proti němu," nenechal se odbýt náš malý hrdina. "To bude asi nějaký bezdomovec, když ho lidi nemají rádi," snažil se chlapec odlehčit celou situaci.

Představa vysokých politiků, kteří mě v parku žádají o pětikorunu, aby si mohli koupit krabici červeného, mě přivedla k myšlence, že leckterý bezdomovec mluví s lidmi více na rovinu a neschovává se za masku populismu.

Z hlubokého přemýšlení mě vytrhl náš malý hrdina. "Jo, já už vím, on je vlastně politik, to je něco jako král," řekl tenkrát, načež se vyděsil, když viděl mou pobledlou tvář. Obraz Paroubka, majícího malého Paroubka, který má ještě menšího Paroubka, a všichni tito Paroubkové vládnoucí zemi české, ten mě nemohl nechat v klidu.

"Jsi v pořádku?" zeptal se mě chlapec. Usmála jsem se na něj a vyhlédla z okna. Vlak právě zastavoval ve stanici. Zvedla jsem se.

"Už musím jít," oznámila jsem mu. Když jsem se natahovala, abych otevřela dveře kupé, odhalil můj vyhrnutý rukáv černočervený náramek. Chlapeček se na mě usmál.

"Škoda, že jsme si nemohli povídat dýl," řekl.

"Snad příště, až budeš starší," odpověděla jsem mu.

Už v tu chvíli mi bylo smutno. Možná, že mu se zmateným dětským pohledem na svět bylo lépe…

Kateřina Müllerová,
Gymnázium Nový Bydžov

Autorka dostane knižní cenuHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

(ilustrační snímek)

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus...

Najdete na iDNES.cz