Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubka při veletoči ovlivnili hejtmani, kteří se báli o peníze

  5:41aktualizováno  5:41
Když Jiří Paroubek "odpískal" předčasné volby, téměř nikdo nedokázal jeho náhlý obrat pochopit. A moc přesvědčivě nepůsobilo ani to, že si ČSSD nechala udělat právní analýzy, které ji varovaly před rizikem zrušení voleb. Teď je tu nové vysvětlení. Na odložení termínu voleb měli zájem hejtmani; obávali se, že do krajů a obcí přestanou téct peníze.

Jiří Paroubek přiznává, že při rozhodování brala strana v potaz zájmy krajů. | foto: Michal Šula, MF DNES

Že k otočce v chování ČSSD přispěly i zájmy oranžových hejtmanů potvrzují i sami sociální demokraté, které MF DNES oslovila. Přiznávají, že při jejich rozhodování hrály kraje svoji roli.

Oč jde? Sociální demokraté se obávali, že do krajů a obcí přestanou téct peníze jak z centra, tak z evropských fondů, když Ústavní soud opět zruší rozhodnutí o předčasných volbách, ale Sněmovna bude rozpuštěna.

Pak by sice místo poslanců rozhodoval Senát, ale ten by nemohl schvalovat rozpočet na příští rok a až do květnového, řádného termínu voleb by země hospodařila v režimu takzvaného rozpočtového provizoria. A právě to by zabránilo, aby kraje dostávaly peníze na investice a mohly také získávat miliardy z fondů Evropské unie.

"Pro kraje, města a obce představuje rozpočtové provizorium vážný problém především pro nejasnou výši příjmů, nemožnost investic a čerpání z evropských fondů. Byl to vážný argument," potvrdil včera MF DNES jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hejtmani přitom v rámci sociální demokracie představují velmi vlivnou sílu a jejich názor si Paroubek nemůže dovolit ignorovat. Třeba o Haškovi se dokonce ve straně hovoří jako o jeho možném nástupci, až jednou skončí.

"Hlas hejtmanů hrál při našem rozhodování důležitou roli," potvrdil včera jeden z nejbližších spolupracovníků předsedy Paroubka, který si nepřál být jmenován.

O volbách se radil i s Janstou

Podle volebního manažera Jaroslava Tvrdíka šlo o součet více faktorů, mezi kterými byla i nejistota krajů, z čeho budou mít peníze, pokud předčasné volby opakovaně zatrhne brněnský Ústavní soud.

I předseda strany Jiří Paroubek odvětil kladně na dotaz, zda je pravda, že rozhodování socialistů, zda pomohou rozpustit Sněmovnu, ovlivnila obava, že by krajům, jimž vládnou oranžoví hejtmani, v příštím roce mohly chybět peníze.

"Nemohli jsme si dovolit tu nejistotu, která by i krajům a obcím hrozila, když jsme zjistili, že by volby mohly být Ústavním soudem zpochybněny a zrušeny i zpětně. Prostě to riziko bylo příliš vysoké," řekl včera předseda socialistů Paroubek.

Na otázku MF DNES, proč o tomto důvodu, který by mohl mít hmatatelný dopad na kraje a poškodit hejtmany za sociální demokracii v očích voličů, strana nehovořila dříve, hned poté, co od předčasných voleb ustoupila, Paroubek odvětil:

"Ale my jsme i tuto věc zmínili, jen nás nikdo nechtěl moc poslouchat."

Odmítá však, že by ho vlivní hejtmani přitlačili ke zdi a donutili ho od předčasných voleb v listopadu odstoupit, ač v nich ČSSD měla šanci vyhrát.

Mezi lidmi, na jejichž názor Paroubek dá a se kterými se radil ještě těsně předtím, než sociální demokracie odstoupila od dohody s ostatními stranami, byl i známý právník Miroslav Jansta. Šedá eminence ČSSD, bývalý poslanec a mimo jiné také vlastník basketbalového týmu v Nymburce.

"Jako právník jsem pana Paroubka upozorňoval, že Ústavní soud může volby zase zrušit a pak že by nastal chaos. Probírali jsme to dvakrát, ale Paroubek měl i fundované analýzy od expertů na ústavní právo," řekl včera Jansta.

Ze souhrnu analýz, který posuzovalo vedení sociální demokracie a do nějž měla MF DNES šanci nahlédnout, vyplývá, že u soudu by politici mohli změnu ústavy počítající s rozpuštěním Sněmovny uhájit.

Právníci však upozornili, že to není jisté, a nedali tak ČSSD žádnou garanci, že volby nebudou zpochybněny. "Pokud bude Ústavní soud konzistentní, rozpuštění Sněmovny prezidentem zruší," napsala dokonce do posudku právnička Jindřiška Syllová z Parlamentního institutu.

A do takového rizika odmítli socialisté, kteří vyčlenili na kampaň okolo 200 milionů korun, jít.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

První den pro novou vládu. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první...Najdete na iDNES.cz