Paroubek zpochybnil volby, zvažuje stížnost

  20:05aktualizováno  22:09
Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek odmítl přiznat volební porážku a pogratulovat vítězi. V povolebním projevu zaútočil na média, která podle něj v kampani stranila ODS. Zvažuje podání stížnosti u Nejvyššího správního soudu na neplatnost voleb. Letošní volby srovnal s rokem 1948.

Jiří Paroubek se svou ženou a volebním manažerem Tvrdíkem. | foto: Reuters

Přejít na volební speciál

SČÍTÁNÍ ON-LINE
ON-LINE REPORTÁŽ - druhý den voleb
VÝSLEDKY VOLEB VE FOTOGRAFIÍCH

ČTĚTE TAKÉ:
ODS vyhrála, pravice ale vládu jistou nemá
Klaus začne o nové vládě jednat s ODS

"Prověříme možnost podat žalobu na neplatnost voleb u Nejvyššího správního soudu," prohlásil Jiří Paroubek.

"Chtěl bych připomenout panu prezidentovi, že v tuto chvíli má levice 101 mandátů ve Sněmovně, tedy většinu. Jsem připraven v tuto chvíli jednat i se Stranou zelených a předpokládám, že jednání nějakým způsobem proběhnou," řekl Paroubek. "Pan Topolánek není schopen sestavit vládu, která by měla většinovou podporu ve Sněmovně. On tu vládu nesestaví."

V této chvíli ještě není sečteno 100 % okrsků, není tedy možné říct přesné propočty mandátů. Podle propočtu České televize má 101 křesel pravice, podle iDNES levice a podle České tiskové kanceláře vznikla dokonce patová situace, tedy 100 mandátů dává dohromady ČSSD a KSČM a 100 potenciální koalice ODS, zelených a KDU-ČSL. -více zde

ODS se podle Paroubka před volbami uchýlila k manipulacím, které "nemají v naší novodobé historii obdobu". "Obvinila sociální demokracii a mnohé její představitele z toho, že organizovaný zločin prorostl do nejvyšších vládních míst," řekl na tiskové konferenci Paroubek. Na mysli měl zveřejnění "tajné" zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.

Paroubek: Hrozí modrá totalita
"ODS se neštítila porušení mnoha zákonů a učinila tak záměrně čtyři dny před volbami, aby toto evidentní a opakované porušování právního řádu nemohlo být do voleb prokázáno. Pod heslem ´vítěz bere vše´ spoléhá ODS, že se rychle ujme moci a spolu se svými agenty-přisluhovači zajistí těmto osobám beztrestnost. Toto já a sociální demokracie nedopustí."

"Cítím povinnost oznámit, že demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948. Jen s tím rozdílem, že hrozí modrá totalita."

"Pokud jde o ty, co uvěřili kampani ODS a jejím experimentům, jsou sami strůjci svého osudu a nelze nic namítat. Pokud ale dosáhli vítězství nečestně, nelze to tolerovat. ODS argumentovala za pomocí ředitele ÚOOZ Kubiceho. Ústy pana Topolánka, Langra a Vidíma a dalších zazněly neprokázané a absurdní pomluvy o údajném sexuálním zneužívání nezletilé dívky mojí osobou a údajné zapojení sociální demokracie a mě do údajné vraždy pana Mrázka."

"Chci nejprve poděkovat voličům, že nás podpořili. Takový výsledek, s výjimkou mě , nikdo nečekal. Navzdory všem. Proti médiím a jejich útokům zvlášť proti mé osobě, útokům řady lidí v médiích - Steigerwalda, Tuny, Martina Komárka a dalších. Ve prospěch ODS zvlášť pracoval pan Kmenta," osočil Paroubek novináře MF DNES a televize Nova.

Jiří Paroubek opustil Lidový dům se slovy: "Věřím, že ráno budeme mít 101 mandátů." Zatím podle něj není důvod odejít do opozice. Není vyloučeno, že se ještě dnes do Lidového domu vrátí.

Šéf zelených Martin Bursík v reakci na projev Jiřího Paroubka vzkázal, že s ČSSD jednat nebudou. Miroslav Kalousek projev lídra ČSSD označil za vrchol trapnosti. Místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že to jsou "vzteklá slova poraženého člověka". Komunisté s Paroubkem souhlasí. - více zde

Někteří sociální demokraté nejsou podle ČTK naklonění žalobě na neplatnost voleb, kterou pohrozil jejich šéf. Tak jako on si ale myslí, že ODS používala v předvolební kampani nepřípustné praktiky.

Jeden z poslanců ČSSD řekl, že podání stížnosti nepovažuje za pravděpodobné. Je ale také přesvědčen, že občanští demokraté a některá média sociální demokracii těžce a nespravedlivě poškodili. Pocit ukřivděnosti a dojem, že ODS a část sdělovacích prostředků si ve vztahu k ČSSD počínaly nefér, je podle ČTK patrný i na dalších sociálních demokratech.

Ve štábu ČSSD se objevil Gross i Kočka
Ve štábu ČSSD se během odpoledne měnila nálada. "Myslím, že je tady teplo, začíná tady být horko, protože ještě nejsme ve finiši," komentoval situaci pro ČT lídr ČSSD v Jihočeském kraji Vítězslav Jandák.

Naznačil, že i kdyby volby vyhrála ODS, neznamená to konec pro ČSSD. "Hypoteticky, vládu nesestaví jedna strana, hypoteticky, ale bude ji sestavovat více stran, budou rozhodovat koalice."

Kolem šesté hodiny se restauraci U Hybernů objevil i bývalý premiér Stanislav Gross. Novinářům řekl, že je s výsledkem ČSSD velmi spokojený. Je vidět, že máme po celé republice hodně voličů." Ke své roli v kauze biolíh se však vyjádřit odmítl.

Mezi sociální demokraty zavítal po třetí hodině také provozovatel Matějských poutí a známý Jiřího Paroubka Václav Kočka, jehož jméno se skloňovalo v souvislosti s aférou biolíh a vyšetřováním vraždy podnikatele Mrázka. - více zde

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Od čtvrtka teploty klesnou pod deset stupňů, nastanou noční mrazy

Ilustrační foto

Nižší polohy Česka by se měly v následujícím týdnu připravit na převážně zataženou oblohu a ranní mlhy. Naopak na...

Končící týden je letos nejtragičtější, při nehodách zemřelo 22 lidí

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V tomto týdnu v Česku podle předběžných čísel při dopravních nehodách zemřelo 22 lidí, což je nejvíce za celý rok a...

Vězení mi jen prospěje, kál se aktér bizarního přepadení květinářství

Hana Klímová ukazuje zásobník na lepicí pásku, který hodila po lupiči v...

Vězení je jediný způsob, jak se dostat ze závislosti na alkoholu a drogách, prohlásil Karel M. Překvapivou řeč pronesl...

Najdete na iDNES.cz