Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Změním ČSSD tak, aby vyhrávala

  8:17aktualizováno  8:17
Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek sám neví, jak dopadnou současné tahanice kolem vlády. Ale do budoucnosti chce modernizovat svoji stranu tak, aby vyhrávala volby právě ona.

Topolánek není mentálně, profesionálně a intelektuálně připraven dělat funkci premiéra, říká šéf ČSSD | foto: MF DNES

Pane předsedo, sledujete stejně pozorně jako před loňskými volbami průzkumy veřejného mínění?
Pokud jsou, tak určitě. A zejména sleduji naše vlastní průzkumy.

Objevil jste v nich v poslední době něco nového?
Objevuji pořád něco nového. Každý průzkum má nějaké kouzlo.

Je kouzlem pro vás i to, že v popularitě politiků jste klesl od voleb z prvních příček až někam k šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi, který nikdy moc oblíbený nebyl?
Je to zajímavý jev. Upřímně řečeno si neumím vysvětlit rozdíl v tom žebříčku mezi mnou a panem Topolánkem. Má sice určitý bonus pro premiéra, takových tři pět procent, ale dál ten rozdíl nechápu. Přece občané musí vidět rozdíl mezi námi. Třeba, eufemisticky řečeno, v přístupu k životu.

Tím myslíte jeho odluku od manželky a vztah s místopředsedkyní Sněmovny Lucií Talmanovou?
Odloučení od manželky padesát procent Čechů nedojme, protože tolik lidí se u nás rozvádí. Ale hovořím o jeho určité schopnosti, myslím v uvozovkách, vědět si rady s vlastním životem a další věci. Pan Topolánek dennodenně přesvědčuje lidi, že není mentálně, profesionálně a intelektuálně připraven na funkci, kterou zastává.

Vy už jste funkci předsedy vlády zastával. Jste pro ni mentálně, profesionálně a intelektuálně zdatný?
O tom nikdo nepochybuje. Dokonce ani Mladá fronta.

Skutečně si to myslíte?
No, možná pan Steigerwald z vaší redakce o tom pochybuje.

Řekl bych, že o tom pochybuje i mnoho lidí, kteří se nejmenují Steigerwald, a že jste občany vystrašil svým povolebním projevem a neuspokojil jednáním po volbách. Proto ten pokles popularity.
Je to poslední odpověď, kterou věnuji volbám, čekal jsem od vás sofistikovanější otázky.

A vaše sofistikovaná odpověď?
Součástí marketingového projektu ODS, který zvládli brilantně, bylo vykreslení mé osoby jako člověka, který všechno blokuje, ničí a kvůli kterému jednání ztroskotala. Jak říkával hrabě Sforza: Není důležitá realita, ale důležité je to, co se zdá. Navíc až osmdesát procent médií je proti sociální demokracii. Pak není neobvyklé, že jsem v žebříčku popularity tam, kde jsem.

Popisujete to skoro jako spiknutí.
V určité části médií, společenských a politických elit je poptávka, aby ODS vedla zemi.

Pokud si to myslíte, změnil se od voleb váš pohled na českou politiku?
Zjistil jsem, že je mnohem doktrinářštější, úzkoprsejší a mnozí lidé jsou zákeřnější víc, než jsem si myslel. To říkám naprosto profesionálně, bez jakékoli zášti. Necítím se ublížený. Leccos snesu, ale chování některých lidí bylo hodně zvláštní.

Kterých?
Nechci se k tomu vracet. Ale hovořil jste o tom povolebním projevu. Kromě dvou tří věcí tam není nic, co by bylo tak nepřijatelné. Kdybych se vás teď zeptal, co v tom projevu bylo, vy byste to věděl?

Otázky tady prosím kladu já. K projevu jen to, že situaci u nás jste přirovnal ke komunistickému puči v únoru 1948. To je v pořádku?
Jenže proti mně byla v politickém boji použita policejní složka a to bylo obvyklé právě před únorem 1948. Proto jsem to k němu přirovnal. Byla to chyba, neměl jsem hovořit tak otevřeně a měl jsem to lépe zdůvodnit a lépe načasovat. Někteří lidé z ODS byli ale dlouhodobě ve spojení s panem plukovníkem Kubice a dnes na to máme i důkazy, které jsem tehdy neměl. Za ten projev jsem se omluvil. Omluvil se ale někdo mně, že jsem byl bez důkazů spojován se špičkami organizovaného zločinu? Zkusily se vaše noviny na to zeptat pana Topolánka?

Opakuji, že otázky budu klást já. Budete pod vlivem nastalé situace používat jiné metody než předtím? Přitom prezident hovoří až o studené občanské válce.
Pan prezident má pravdu v případě studené občanské války. To pohoršení zejména pravicových novinářů nad tím mě až baví...

Pardon, vy už rok u všeho opakujete cosi o pravicových novinářích a současně vyžadujete sofistikované otázky. Já jsem jaký novinář?
Asi také pravicový. Ale kvalifikovaný a jinak slušný člověk. Tedy docela slušný, abych to nepřehnal.

Aha.
Pracujete přece v pravicovém médiu. Ale nevidím to jako váš handicap. Nehodnotím lidi jako Miloš Zeman podle toho, co o něm kdy hezkého či ošklivého napsali.

Nenapadlo vás v posledních měsících, že byste politiku opustil? Že by to bylo lepší?
Mám před sebou ještě hodně sezon a hodně úkolů. Například chci během roku až roku a půl modernizovat sociální demokracii tak, aby byla plnou konkurencí ODS.

A ona ČSSD není?
Není. Je schopná konkurence, pokud jde o volby do Sněmovny, ale v jiných aspektech nikoli. Musíme své slabiny odstranit, jinak budeme prohrávat i volby do Sněmovny.

„Nepravicově“ říkám, že na politickém marazmu země se podílejí všechny strany. Jakou osobní odpovědnost za to cítíte vy?
Samozřejmě, že za něco cítím zodpovědnost. Já jsem ale nebyl ten, kdo ve volebním boji použil policejní složky, dokonce opakovaně i před senátními a komunálními volbami. Ani jsem nepřirovnával předáka jiné strany ke Gottwaldovi, k Husákovi a nehovořil o někom jako o diktátorovi. Dokonce hovořili o mém vyhnání za Ural. To byli politici ODS. Jenom v jednom projevu, za který jsem se omluvil, jsem použil výraz přirovnávající situaci k únoru 1948.

Jenže část veřejnosti vás považuje za agresivního politika, který sem vnesl ještě větší konfrontaci.
Před volbami to byly běžné útoky na konkurenta, kdy jsem naznačoval, že ten druhý se do úřadu premiéra nehodí. Mě se podobná slova nedotýkají. Ani slova o Gottwaldovi a mé osobě. Ta dokazují jenom ubohost soupeřů. A vy v pravicových médiích pořád připomínáte ten můj projev. Nejsem arogantní, omluvil jsem se. Mně se nikdo neomluvil.

Zkusme teď na chvilku povolební situaci otočit. Představme si, že jste jen těsně vyhrál volby a sestavujete vládu. Co byste udělal?
Nabídl vládu velké koalice.

I když ji nikdo nechce?
Nechce, nechce! To je neprofesionální jednání. Už v červnu jsem také navrhl vládu odborníků, která by v případě, že se strany nedohodnou jinak, připravila zemi asi do roka na předčasné volby. Dnes je ale jiná doba a jiné datum. Jenže já jsem nesestavoval vládu, ODS ji sestavuje. A zeptal jste se jich někdy, zda něco předložili písemně?

Ptám se já vás a ne vy mě.
To je ale důležité! My jsme jim předložili Agendu 2010. Nám nikdo nějakých „Sedm statečných reforem“ nikdy nepředložil, jednat bez podkladů se nedá. Pan Topolánek tvrdil, že mi dá nabídku, která se nedá odmítnout. Ve středu nabídl kontrolní funkce ve Sněmovně. Ale ty my už máme.

Uznáváte z řad ODS nějaké odborníky, které byste si uměl představit ve vládě, kterou byste skládal?
Přece jsem šest let pracoval na pražské radnici v koalici s ODS. Dělat ze mě nesmiřitelné monstrum...

Já z vás dělám monstrum?
Implicitně tam směřujete.

Odpovězte mi.
Neodmítám spolupráci. Umím si ji představit například s panem Gandalovičem či panem Řebíčkem. Z jiných stran s panem Kalouskem, Čunkem.

Nemůže politickou situaci dál zablokovat váš březnový sjezd?
A co se stane tak důležitého na stranickém sjezdu ČSSD? Kromě toho, že přijme důležité vnitrostranické dokumenty a bude se věnovat svým vnitřním otázkám.

Jste si jistý, že budete zvolen předsedou sociální demokracie?
To záleží na našich členech. Můj názor na to je zcela neutrální.

Cože, neutrální?
Jsem služebník strany. Budu usilovat o zvolení a budu za něj vděčný. Podporu cítím, a proto se nebojím o výsledek.

Nebude se nad sjezdem vznášet rozvracečský duch Miloše Zemana? On ve středu řekl, že vás nemají členové volit za předsedu.
Nebude. Bude se tam vznášet duch modernizace, dobrých vztahů a kompromisu, a nikoli duch zatuchlosti, konfrontace a nenávisti.

Když hovoříte o modernizaci ČSSD, o tom, že ji chcete změnit tak, že bude vítězit, co si pod tím máme představit?
Je to komplex opatření v oblasti organizace strany, jejího programu a postupů, které bude používat. Máme velmi dobrý dlouhodobý a volební program. Chceme se ale dívat dál, do světa, co se tam děje, a hledat tam inspiraci. Zaměřit se na modernizaci sociální politiky a sociálního státu.

Jenže vaše strana zatím není přitažlivá pro mladé lidi. Jako by se pořád potácela někde v minulosti.
Kontakty s členskou základnou se už mění. Zavedli jsme debaty, otevřeli jsme vnitrostranickou diskusi o závažných politických otázkách. Chodíme na diskuse na internetu. Připravujeme vydávání levostředového týdeníku. Masarykovu dělnickou akademii chceme změnit na vzdělávací institut sociální demokracie, který by měl být i místem debat s intelektuální elitou.

Tony Blair přilákal na svoji stranu mladší lidi, v Německu Gerhard Schröder zase ženy. Jakým lákadlem máte být vy?
To nemohu být jenom já. Je pravda, že mladí lidé se na nás dívají jako na stranu, která jim nemá tolik co říci. To chci změnit. Nezachytili jsme v tomto vývoj ve společnosti, protože mladší generace jsou ostražité k politickému establishmentu a my jsme byli osm let u moci.

Hovoříte i o změnách výběru vašich kandidátů do voleb.
Více by o tom měla rozhodovat členská základna s využitím průzkumů veřejného mínění. Abychom vybírali přijatelné lidi. Nemůžeme na první místa kandidátek dávat neznámé lidi či ty, kteří nejsou vnímáni pozitivně. My nemáme nějaké úspěchy ani ve volbách krajských, senátních a komunálních.

Sám máte teď dost nízkou popularitu. Jen abyste se dostal na kandidátku vy, pokud to tak půjde dál.
Není to definitivní číslo. Pokud ale bude strana vidět někoho lepšího, má možnost to změnit. Zamýšlím se však nad tím, proč to tak je, a některé věci chci u sebe změnit.

Nežije sociální demokracie příliš hluboko v té minulosti? Třeba Blairova vláda zavedla školné na britských univerzitách, kabinet vašeho přítele Schrödera zase v Německu poplatek u lékaře. Vy jakoby všechno bojkotujete.
To není pravda. Připouštěl jsem v diskusích zavedení plateb na vysokých školách, umím si to představit a zřejmě to za nějakých osm až deset let i bude. Ale až budou mít občané jiné příjmy. Běžný člověk dnes na to nemá. Pokud jde o platby ve zdravotnictví, tak my jsme se k něčemu zavázali ve volebním programu a nejsme rošťáci, abychom se na to vykašlali. V budoucnosti nevylučuji ale ani platby u lékaře.

Jenže mnoho Čechů a zejména vašich voličů má pocit, že stát o ně bude nekonečně pečovat.
Samozřejmě, že stát má o lidi pečovat, nevím, zda to bude v budoucnosti méně či více, ale určitě bude nutná větší spoluúčast lidí v řadě věcí. Jenže sociální demokracie, pokud bude mít vliv na chod věcí, to připustí až ve chvíli, kdy na to lidi budou mít. Za rok či dva nebudou mít na školné. Také odmítáme zatím spustit poplatky u lékaře, snad s výjimkou placení za stravování v nemocnici. Nevím, kolik by to bylo. Zda 30, 50, či 70 korun. To jídlo si stejně i důchodce musí zaplatit, doma či v nemocnici.

A členové ČSSD v těchto věcech s vámi souhlasí?
V sociální demokracii nikdy nic neprobíhá hladce.

To pozoruji. Za pár let máte čtvrtého předsedu: Zeman, Špidla, Gross, Paroubek...
My nejsme folklorní soubor, kde se všichni drží za ruce a společně pějí. Jsme živá strana, kde se diskutuje a máme protichůdné názory. Myslím si však, že se dohodneme na přímé volbě předsedy strany, krajů, možná i okresních organizací, možná zavedeme stálou celostátní konferenci, takže nebudeme mezi sjezdy čekat na závažná rozhodnutí celé dva roky.

Za rok se bude volit prezident. Také ho bude vybírat členská základna a třeba opět nějakým referendem?
To by byla strašlivá chyba. Záleží v tomto případě na tom, jak teď dopadne jednání o vládě ve třetím ústavním pokusu.

Počkejte. Součástí dohody by mohla být i funkce prezidenta?
Je to možné.

Ještě počkejte. Předmětem té hypotetické dohody o prezidentovi byste mohl být vy?
Nemyslím si to. V příštím prezidentském období je to nerealistické. Pokud budu ještě v politice za nějakých šest let a budu úspěšný, tak bych si to uměl představit. Pokud teď budeme v koalici, tak z toho něco pro funkci prezidenta vyplývá, v opozici to bude jiné.

Počkejte ještě jednou. Z toho mi vychází, že v případě vytvoření velké koalice by to byl i pro vás Václav Klaus. A v opozici je to kdo?
Pokud by byla ve hře přímá volba, tak je to pořád Miloš Zeman. On to stokrát odmítl, ale já se ho zeptám po sto první a po sto páté.

Máte v hlavě i jiná jména?
Mám. A jsou vynikající.

Takže.
Ne, to ne.

Takže ta jména.
Ne, Miloš Zeman zatím stačí. To je vysoká laťka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz