Předseda ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci v Praze. (11. března 2010)

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci v Praze. (11. března 2010) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Paroubek určil podmínky pro vládu, Nečas si notoval se šéfem lidovců

  • 1457
Zatímco šéf ČSSD Jiří Paroubek určil pět podmínek pro budoucí vládu, aby se na ní mohla podílet jeho strana, nový lídr ODS Petr Nečas začal námluvy s lidovci. A s jejich předsedou Cyrilem Svobodou se shodl, že příští vláda se nesmí opírat o žádnou formu podpory KSČM ani od přeběhlíků.

Mezi pěti podmínkami sociální demokracie pro příští vládu je úplné zrušení poplatků u lékaře, s tím ale lidovci podle Svobody nesouhlasí. Více si v tomto bodě rozumí s Nečasem, pro nějž už je přijatelné, aby byl po volbách zrušen poplatek za každou položku na receptu.(více o prohře levice v parlamentu v boji proti poplatkům čtěte zde)

Paroubek trvá dále na tom, aby se znovu vyplácela nemocenská v prvních třech dnech, aby důchodci dostali 2 400 korun z dividendy ČEZ, bylo obnoveno progresivní zdanění, parlament přijal protikorupční balíček a snížilo se tempo zadlužování země.

"ČSSD se zavazuje, že nebude součástí budoucí vlády, jejíž vládní prohlášení nebude obsahovat výše uvedené podmínky," řekl po jednání vedení strany Paroubek. Vyčíslil, že návrhy ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví, obnovení nemocenské a zvýšení mateřské by stát přišlo na 9,5 miliard korun ročně a mimořádný příspěvek důchodcům na 6 miliard.(více o povolebních plánech ČSSD najdete zde)

Na druhou stranu daňové návrhy jeho strany (vyšší daně pro firmy i pro lidi s příjmem nad 100 tisíc měsíčně, vyšší zdanění tvrdého alkoholu a tabáku) podle něj přinesou do rozpočtu 41 miliard korun a úspory při zadávání státních zakázek a zvýšení efektivity fungování zdravotních pojišťoven a revize státem uzavřených smluv dalších 29 miliard korun.

Nečas i lidovci odmítají přeběhlíky i jakýkoli vliv KSČM

Zatímco Paroubek veřejně vyjmenoval podmínky pro vlády, lídr ODS Petr Nečas se pokoušel na stranu konzervativců získat lidovce, kteří mohou být jazýčkem na vahách, pokud se ovšem dostanou do parlamentu.

"ODS i KDU-ČSL budou postupovat velmi zodpovědně, s důrazem na disciplínu a úspornou politiku. Obě strany odmítají jakoukoli formu populismu," uvedla ODS v tiskovém prohlášení.(podrobnosti o úsporných plánech ODS najdete zde)

Svoboda tuto shodu potvrdil. "Jsme proti populismu a velkým slibům," řekl v pátek předseda křesťanských demokratů. O koaličním partnerovi se ale podle něj rozhoduje až po volbách.

S ČSSD lidovce spojuje snaha obnovit progresivní zdanění a přijmout vyšší mateřskou a protikorupční balíček. S ODS by se zase KDU-ČSL shodla, že se poplatky u lékaře nemají plošně rušit a že není na místě schvalovat mimořádné "třinácté důchody".

Nejpozoruhodnějším výstupem z jednání Nečase se Svobodou je ale to, že nesmí vzniknout vláda, která by se opírala o přeběhlíky, tak jako bývalá vláda Mirka Topolánka, a že lidovci nejenže nepůjdou do vlády, která by závisela na komunistech, ale ani takovou vládu neumožní.

Pro Paroubka a jeho stranu je to komplikace - nemůže příliš počítat s jednou z variant, o níž uvažuje: s jednobarevným kabinetem ČSSD tolerovaným zároveň komunisty a ještě alespoň jednou parlamentní stranu. Oranžoví přitom hledí nejvíc právě na lidovce.

"Jsem rád, že sociální demokraté otevřeně sdělili, že jejich jediným potencionálním koaličním partnerem je KSČM. Podle dosavadních postojů ostatních demokratických politických stran je jasné, že žádná z nich nemůže akceptovat všech pět podmínek ČSSD pro případnou koaliční spolupráci, aniž by popřely své dřívější názory," uvedl Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video