Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Topolánek je kůl v plotě

  1:00aktualizováno  1:00
Mirek Topolánek je teď podle končícího premiéra Jiřího Paroubka sám jako "kůl v plotě". Jeho vládu ČSSD projít nenechá a Paroubek předpokládá, že pak dá prezident šanci sestavit vládu jemu.

Je potřeba, aby ti, kdo jsou připraveni vyvolat předčasné volby, to řekli, říká Jiří Paroubek. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

Nelitujete teď toho, že jste uťal tak rychle jednání s ODS a místo toho si zapálil vítězný doutník při schůzce s panem Kalouskem, když varianta vlády s lidovci měla jepičí život?
Já myslím, že absolutně ne. Bylo to správné rozhodnutí. A vítězný doutník to nebyl, ty se kouří až ve chvíli, kdy se podepisují smlouvy nebo když dostane vláda důvěru.

Až opadnou vášně, čekáte, že se vrátíte k jednání s ODS o vládě?
Jak já tomu rozumím, tak v tuto chvíli se ODS vydala cestou ryze minoritní vlády. Tu nepodpoříme.

Podle Mirka Topolánka jsou tři varianty jeho vlády, o kterých chce nyní jednat a jednu z nich přinést v pátek na Hrad – vláda ODS doplněná o nestraníky, čistě politická vláda nebo naopak model "Tošovského vlády číslo 2" . A má jít o vládu do předčasných voleb.
Ani jedna z těchto variant pro nás není přijatelná a nebudeme s panem Topolánkem o tom jednat.

Ani o předčasných volbách?
Nevidíme jediný důvod, proč by tu měly být předčasné volby.

Jaká vláda by tu tedy měla být?
To řeknu až po pádu vlády Mirka Topolánka. Až nedostane důvěru v Poslanecké sněmovně.

Znamená to, že chcete, abyste byl pověřen jednáním o vládě vy?
Myslím, že nic jiného nezbývá. Měli jsme zájem podpořit vládu ODS s nestraníky, ale kvůli nerealistické politice ODS to není možné.

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl ovšem popřel, že by vám prezident Klaus slíbil, že ten pokus o sestavení vlády dostanete.
Tak pan Jakl u toho neseděl. Já jsem to slyšel na vlastní uši a myslím, že to slyšeli někteří další účastníci. Nemyslím, že je nezbytně nutné se takto dohadovat. Myslím, že je důležité, že pokud bych přinesl podpisy nebo vyjádření politických stran, tak to má větší sílu než vyjádření předsedy minoritní vlády, která se může opřít o 81 hlasů.

Podle Topolánka jste se dostal do izolace a váš koaliční potenciál je nulový.
Tak proč dělá menšinovou vládu, když má tak skvělý koaliční potenciál? Kdyby ho měl, dělal by koalici s lidovci, zelenými nebo s námi nebo s komunisty.

Šéf ODS si myslí, že se teď může jednat i s ČSSD, ale buď u stolu nebudete vy, nebo on.
Pan Topolánek naprosto nerealisticky hodnotí své možnosti. Ten, kdo prohrál a prohrává, je on. A pokud to nepochopil, je to ke škodě ODS.

ODS zveřejnila, že jste v jednání s ní usilovali o ovládnutí podniků, jako je ČEZ, Česká pošta, Lesy ČR. O ovládnutí policie, aby se zabránilo vyšetřování skandálů ČSSD a také o "likvidaci" šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.
Podívejte, to jsou naprosto nesmyslné věci. ODS se chová jako zhrzená milenka, když budou takto pokračovat dál, vůbec s nimi jednat nebudeme.

Chtěli jste prý také, aby se privatizovalo pražské letiště. Nestojí za tím to, že je vaším hlavním poradcem bývalý šéf aerolinek Jaroslav Tvrdík?
My jsme informovali pány z ODS, že je třeba zajistit peníze pro Státní fond dopravní infrastruktury privatizací některého subjektu, který je v rukou státu. My jsme navrhli, že by to mohlo být 49 procent akcií České správy letišť, o tom se uvažuje dlouhodobě. Možná by také pánové z ODS měli říci, že jsme se jim snažili zabránit v privatizaci Budvaru. Dostali nabídku ve výši čtyřiceti miliard korun. Pro nás je privatizace Budvaru nepřijatelná. To, co udělala ODS dezinterpretací jednání s ČSSD, ji diskvalifikuje jako vyjednavače a sociální demokracie není teď ta, kdo potřebuje podporu. Kdo je teď jako kůl v plotě, je pan Topolánek.

Ale není v rukou ČSSD, abyste zabránili předčasným volbám, které by už nevadily ani komunistům. Topolánek chce, aby jeho vláda spojila s některým zákonem žádost o důvěru, tři měsíce se to nedostane na program Sněmovny a je hotovo.
Je potřeba, aby ti, kdo jsou připraveni vyvolat předčasné volby, to řekli. Sociální demokracie to určitě není. A pokud znám komunistické stanovisko, tak ti jsou k tomu ochotni, ale ne po prvním pokusu o vládu. Dva pokusy jsou ještě před námi.

Nebude tato – z pohledu řady lidí – "šaškárna" kolem sestavování vlády trvat až do senátních voleb, kdy, až případně ODS a ČSSD budou mít ústavní většinu i v Senátu, rozdrtí malé strany většinovým volebním systémem a velkou koalicí?
Nevím, čemu říkáte šaškárna. V roce 2005 se o sestavení vlády v Rakousku jednalo pět a půl měsíce a nikdo to nepovažoval za šaškárnu.

Ale věcně – můžete se vyjádřit k variantě jednání o velké koalici po senátních volbách?
Takhle primárně neuvažujeme. Měli jsme zájem uzavřít důstojnou dohodu s ODS, ne nějakou kapitulační dohodu. Takže budeme hledat jiná řešení a buďte si jist, že je najdeme.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz