Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek svižně mění názory, říká Škromach

  12:10aktualizováno  7. listopadu 11:12
Michaela Jílková zpovídala Zdeňka Škromacha. Řeč přišla na to, proč se Jiří Paroubek obul do Zemanova poradce Miroslava Šloufa, jak se ČSSD jeví prezidentský kandidát Jan Švejnar či co si místopředseda myslí o Paroubkově mlžení kolem nadace exmanželky Zuzany.

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane místopředsedo, jste jediný, kdo z předsednictva ČSSD nepodpořil kandidaturu Jana Švejnara na prezidenta. Co je na něm pro vás tak nepřijatelného?
Považuji ho za pravicově liberálního politika, který je ČSSD programově vzdálen. Naše případná podpora by měla být daleko vlažnější. Měla by být vnímána jako volba mezi větším či menším zlem.

Takže je profesor Švejnar taková z nouze ctnost?
Určitě. Jsem přesvědčen, že se těžko můžeme identifikovat s tímto typem kandidáta. Navíc jeho dlouhodobé působení ve Spojených státech nebude pro veřejnost zrovna něco, co by mu přidávalo body.

Proč ho tedy chce ČSSD podporovat?
Jirka Paroubek nám prezentoval, že hlavní kalkulace, proč podpořit tohoto kandidáta, je, že by mohl vytrhnout některé hlasy i z řad nespokojených členů ODS. Zvláště těch, kteří třeba nemůžou Klausovi zapomenout onu pověstnou SMS o Tupolánkovi.

Paroubek je méně předvídatelný než Špidla

Jiří Paroubek na začátku září prohlásil: "My jsme řekli, že je pro nás Jan Švejnar nepřijatelný. Těžko si umím představit, že by prezidentem byl někdo jiný než politik." A teď řekl: "Profesor Švejnar je tím esem, které jsme mohli vytáhnout z rukávu." Jak se díváte na tento názorový kotrmelec?
Myslím, že Jirka Paroubek dokáže poměrně svižně měnit názory. Někdy podle průzkumu veřejného mínění a zřejmě i na základě stanovisek poradců. Pokud to vede k úspěchu, tak samozřejmě, jak se říká - vítěze už nikdo nesoudí.

Umíte vytušit dopředu, jaké názory bude zastávat váš předseda třeba za půl roku?
Jeho názory se vyvíjejí zřejmě podle toho, jak se vyvíjí společnost. Musím říct, že je pro mě méně předvídatelný, než byl například svého času Vladimír Špidla.

A čím pan Švejnar oslnil poslanecký klub ČSSD, když ho navštívil?
Mě neoslnil. Myslím, že pozitivní je jeho pohled na otázku EU, eura a některých věcí v zahraniční politice. Tam je určitý kontrast s Václavem Klausem, který tyto záležitosti vnímá více konzervativně a někdy až konzervovaně uvnitř celé České republiky.

Ale když Švejnara teď ČSSD podporuje, tak jistě vaše poslance nějaké jeho myšlenky musely zaujmout. Po jeho vystoupení na něj pěly ódy poslankyně Bohdalová, Kalábková...
... vždyť je to pěkný chlap, že?

Poslanec Jandák říkal, že poslankyně si pan Švejnar získal proto, že má víc vlasů než další kandidát pan Pačes. Je takovéto vybírání kandidáta důstojné hlavy státu?
Důstojné to určitě je. Profesor Švejnar je důstojnou osobností, ale samozřejmě jiná věc je, jestli by byl dobrým prezidentem. Tady respektuji rozhodnutí stranických orgánů o podmíněné podpoře. Přestože jsem přesvědčen, že třeba Jiří Dienstbier je názorově blíž sociální demokracii. Ale má také svoje plusy a minusy.

Když máte tento postoj, jak se díváte na to, že váš dlouholetý kamarád Miloš Zeman Jiřího Dienstbiera jako kandidáta na prezidenta vysloveně odmítá? A podporuje Klause?
Tak přece Václav Klaus a Miloš Zeman byli ve své době taková dobrá dvojka. Když se na něčem dohodli, tak to platilo. Což bohužel už jejich následovníci nerespektovali. To pak vede k marasmu v politice a i k nedůvěře mezi politiky. Občané přece očekávají, že by se politické strany měly umět vzájemně domluvit a najít řešení, které je pro občany nejlepší. A to Zeman s Klausem uměli naprosto perfektně.

Video 

Škromach o spolupracovnících

A vy říkáte: "Paroubek ani Topolánek nepředstavují na rozdíl od Zemana a Klause politiky, kteří by uměli překonat propasti a postavit přes ně aspoň bambusové mosty." Jaký to má důsledek?
Ten, který se ukázal po těchto volbách. Že o tom, kdo v této zemi vládne, nerozhodují občané ve volbách, ale přeběhlíci a malé strany, kteří tu důvěru od občanů nedostali.

Ale to není poprvé, že rozhodují přeběhlíci.
Necítím potřebu to dál komentovat.

Myslíte, že Topolánek s Paroubkem budou někdy schopni se na něčem dohodnout? Nebo už převažuje jen ta osobní averze, nedůvěra, ješitnost?
Myslím si, že je to nepřekonatelné. A pokud bude hledáno nějaké řešení po příštích volbách, protože jiná varianta tady není, tak si nemyslím, že by tihle dva lidé byli schopni najít řešení.

Je dobré mít v čele strany lídra, který není schopen dohody s tím druhým lídrem?
Tak vždycky je potřeba někoho vyměnit. Myslím, že Topolánek už pro příští volbu lídrem ODS nebude, že tam bude změna. Pokud jde o sociální demokracii, tak všichni členové ČSSD budou rozhodovat o volbě předsedy v přímé volbě v roce 2009 na jaře před sjezdem.

Jakou podle vás má teď podporu předseda Paroubek v ČSSD? Podle mých informací tedy stoprocentní není.
A který předseda ji má? Sociální demokracie se musí prezentovat jako tým. Ti, kteří nemají rádi Paroubka, budou mít rádi třeba Sobotku, Zaorálka, Škromacha nebo někoho jiného. Tak to bylo i za Miloše Zemana, který byl v rozporu třeba s Petrou Buzkovou nebo Zaorálkem.

Řekl jste, že předsedové mají pokaždé pocit, že jsou něco víc a že nepotřebují s nikým nic řešit do hloubky. Jak se to projevuje?
Já si díky dlouholetým zkušenostem v politice můžu dovolit ten přepych říct předsedovi do očí svůj názor, který se mu nemusí líbit. A je na něm, jestli ho přijme, nebo zda raději naslouchá názorům svých poradců. Protože jsou na něm existenčně závislí, mnohdy mu sdělují stanoviska ne tak, jak jsou, ale tak, jak je chce předseda slyšet. A to neříkám jenom o Jirkovi Paroubkovi. To se týká i jeho předchůdců.

Myslíte, že pánové Tvrdík a Dimun jsou poradci pomalu jak z pohádky Císařovy nové šaty? To nejbližší okolí císaři ani neřeklo, že je nahý.
Jarda Tvrdík se v ČSSD dlouhodobě angažuje a nemyslím si, že je takový démon, jak se o něm říká. Pokud jde o pana Dimuna... Nechci ho ani jmenovat, protože z té kontroverznosti si vytváří určitou image a propagaci své osobě, což potom dokáže výhodně prodat na mediálním trhu. Je to věc Jirky Paroubka, ale když se podívám na některé návrhy třeba ohledně modernizace ČSSD, tak hodně rezonují s tím, co Dimun radil předsedovi Unie svobody Němcovi. A jak dopadli, víme.

Paroubek neměl dělat furianta

Váš předseda je již několikátý měsíc denně v novinách, ovšem ne v souvislosti s politikou ČSSD, ale kvůli svému soukromí a finančním nesrovnalostem. Jak to ve straně vnímáte?
Tak určitě to není příjemné. Jak se říká - prádlo by se mělo prát doma, a ne na veřejnosti. Z toho hlediska to není pro sociální demokracii úplně ideální.

Nejasnosti kolem občanského sdružení paní Paroubkové vás zřejmě znepokojují. Vy i místopředseda Sobotka jste prohlásili, že celá věc by se měla objasnit co nejdříve.
Jednoznačně. Žádné nejasnosti by kolem toho být neměly. Věřím, že rodina Paroubkova je schopna tyhle věci snadno vysvětlit, a to srozumitelně. Tak aby nevyvolávaly žádné pochybnosti.

A jak si vysvětlujete, že paní Paroubková se tomu zuby nehty brání a pan Paroubek se vymlouvá, že on s tím nemůže nic dělat, protože je to jeho už bývalá manželka?
To se musíte zeptat Jirky Paroubka. Moje manželka žádné takové sdružení nemá.

Ona se nabízí otázka, jestli to občanské sdružení neslouží jako takzvané výživné manželce od pana Paroubka? Protože dodnes váš předseda nevysvětlil, jak paní Paroubkovou zajistil, aby měla z čeho každý měsíc žít.
Zveřejnil tu dohodu, ne?

Zveřejnil, že exmanželka bude mít byt, jezevčíka Andyho atd. Ale z čeho bude jezevčíka krmit a platit provoz bytu, to jsme se již nedozvěděli. Takže je zde podezření, že právě její sdružení může sloužit k tomu, aby paní Paroubková byla více než spokojená s majetkovým vyrovnáním.
Už jdeme moc do hloubky. Říkám, že o těch věcech víc nevím a že rodina Paroubkova tyto věci vysvětlí tak, aby to nepoškozovalo zájmy sociální demokracie.

Paní Paroubková řekla, že z těch 14 milionů, co dostala od sponzorů, jde 14 procent na provoz. To jsou skoro dva miliony. Z toho se už dobře vyžije...
To sdružení není někde ve vzduchoprázdnu. Pokud jsou tam určité pochybnosti, finanční úřad může provést kontrolu. Tomu myslím nic nebrání.

Abychom to uzavřeli. Co budete dělat, když paní Paroubková nic nezveřejní a pan Paroubek bude tvrdit, že na ni nemá žádné páky?
Tak já věřím, že Jirka Paroubek bude stejně zásadový vůči sobě a své rodině, jako je zásadový vůči jiným členům strany.

Když Jiří Paroubek vysvětloval, z čeho bude žít po rozvodu, řekl, že svoje poslanecké náhrady započítal do svých běžných příjmů. A že to tak dělají všichni poslanci. Také žijete z náhrad, které jsou určeny na vaši poslaneckou činnost?
Vzhledem k tomu, že jsem poslanec za Moravu, tak většinu těch náhrad, možná i více, projezdím. A kdyby Jirka Paroubek nedělal ze sebe furianta a neříkal, co komu dá a jak všem pomůže, tak si myslím, že by ani ty spekulace kolem něho nenastaly.

Ale Jiří Paroubek vyzýval novináře, ať napíší, že nejen on, ale dalších 199 poslanců se chová neeticky.
To je takové zbytečné odvolávání se na většinu. To máte, jako když jsem poslouchal v rádiu, že na nás bude někdo dělat sbírku, aby nám vybrali na tramvajenku v Praze. Já to nepotřebuji, protože mám v parlamentu slušný plat, mám i náhrady a nevidím důvod, proč bych jezdil zadarmo vlakem, autobusem nebo městskou dopravu. Svůj lístek si vždycky koupím.

Ksicht plný much

Jiří Paroubek v pondělí vyzval Miroslava Šloufa, aby opustil ČSSD, protože měl úzké kontakty s bossem mafie Františkem Mrázkem. Souhlasíte s ním?
Jako si nemyslím, že Jirka Paroubek je pedofil, tak si nemyslím, že Šlouf je mafián. Mirek Šlouf také není žádný beránek, ale dnes je to podnikatel, který toho se sociální demokracií už mnoho společného nemá. Navíc, pokud vím, není ani trestně stíhaný, ani vyšetřovaný.

A proč to tedy Jiří Paroubek říká, když je pan Šlouf tak nevýznamný?
Asi ho nemá zrovna v lásce. A asi byl přesvědčen, že tohle je nejlepší způsob reakce na tuhle informaci.

Nemyslíte, že to je další krok proti Miloši Zemanovi a jeho příznivcům uvnitř strany?
To si nemyslím. Ale docela mě mrzí, že v době, kdy Jirka Paroubek nastupoval, to vypadalo, že je schopen dát stranu dohromady. A dnes určitými kroky naopak vyvolává určité potíže v krajských organizacích. A ani tohle vyjádření není zcela ideální. Tak zásadní vyjádření by bylo dobré činit po poradě vedení strany.

V průzkumech popularity jste předsedu Paroubka přeskočil. Místopředseda Sobotka je nejpopulárnějším politikem a vy jste na třetím místě. Uvědomíme-li si, že váš předseda dá hodně na volební průzkumy, musela být u vás zajímavá atmosféra.
Tak jsme ho zase zřejmě nepotěšili... Ale na druhé straně je to velmi ošemetné. Jak říkala moje stařenka - chleba levnější nebude.

Budete kandidovat na předsedu ČSSD?
Já budu rád, když nebudu muset. Na rozdíl od jiných po této funkci netoužím. Předseda strany, to je jako řidič na motorce. Sedí v čele, přidává plyn a má plný ksicht těch much. Má je i mezi zuby. A ty, co sedí za ním na tom tandemu, trefí semtam muška, chroust. Ale nejvíc to vždycky schytá ten, kdo sedí za těmi řídítky.

A když vás budou ke kandidatuře přemlouvat?
Je to příliš předčasná otázka. Rozhodnutí si nechávám na podzim příštího roku po krajských a senátních volbách. Jakékoli takové vyhlášení by v tuhle chvíli vedlo k oslabení sociální demokracie.

Abychom to uzavřeli tou prezidentskou volbou. Myslíte, že profesor Švejnar má šanci stát se prezidentem?
Za určitých okolností ano. Například by musel slíbit komunistům, že po příštích volbách podpoří premiéra a vládu, která by stála na jejich podpoře. A to nevím, jestli je jim to schopen slíbit.

A není celé to hledání protikandidáta Václava Klause takové rozpačité?
Já bych řekl, že je to ukázka bídy politické scény. Jestliže po pěti letech Klausova prezidentství tady není, možná kromě Jirky Dienstbiera, jasná politická osobnost, která by byla nejen schopna, ale i ochotna se mu postavit, tak si myslím, že to je bída české politické scény. A hledání v těch sférách akademických, to je spíš útěk od odpovědnosti.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Ošťádal v profesorské kauze neuspěl, Ústavní soud jeho stížnost zamítl

Ivan Ošťádal žaluje hlavu státu za odmítnutí jmenovat jej profesorem (21. září...

Ústavní soud zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Ti poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta...

V pondělí napadne na horách nová vrstva sněhu, další dny bude pršet

Na Šumavu se vrátila zima. Takhle to vypadá v okolí Kvildy.

Až 30 centimetrů nového sněhu může během pondělí napadnout na horách. Sněžení navíc doprovodí vítr, který v nárazech...

Jedli zasadili k narození syna, teď je z ní vánoční strom u radnice

Příjezd a stavba vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých...

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. láká pozornost místních i turistů zhruba 15 metrů vysoká jedle...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.