Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Stačilo by deset korun za recept, když není síla zrušit poplatky

Exkluzivně   13:16aktualizováno  13:16
Jiří Paroubek připouští, že když vyhraje ve volbách, i vláda sociální demokracie bude muset šetřit. V rozhovoru pro iDNES.cz připustil, že se jeho straně zřejmě do voleb nepodaří zbořit poplatky u lékaře. Za možný kompromis označil to, že alespoň v lékárně klesne poplatek na desetikorunu za recept.

Za ideální vládu po volbách by šéf ČSSD Jiří Paroubek považoval dohodu se středovými stranami. Další variantou je menšinová vláda. Dohodu s ODS by považoval jen za havarijní řešení. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pane předsedo, je podle vás možné koupit si voliče?
To si myslím, že není možné.

Když jste v parlamentu prosadili, aby se nebraly peníze učitelům, hasičům, policistům a dalším státním zaměstnancům, čekáte, že vás za to teď půjdou volit?
Já se dívám na výsledky volebních preferencí STEM ze začátku prosince a ty ukazují, že mezi námi a ODS je rozdíl přes šest procent...

To je pravda, že v průzkumech vedete, ale opravdu si myslíte, že vás státní zaměstnanci půjdou volit za to, že jim neklesnou platy?
ČSSD především dělá dlouhodobě konzistentní politiku a po úpravách v rozpočtu přece jen princip sociální spravedlnosti uplatněn byl. Nám šlo o princip a samozřejmě taky o lidi. To, jestli nás lidé budou volit nebo ne... Já samozřejmě vím, že mezi státními zaměstnanci jsou voliči občanských demokratů i dalších stran.

Stalo se vám někdy, že jste žil se svou rodinou na dluh, abyste mohl financovat výdaje vaší domácnosti?
Já myslím, že to je normální.

A je podle vás normální i to, když se zvyšuje zadlužení státu?
Bohužel v čase krize je to normální. V tom není Česká republika ničím mimořádná. Řekněme si to otevřeně - občanští demokraté spolu s panem Kalouskem navýšili v posledních letech státní dluh o 300 miliard korun, to je skutečně hodně.

Když prosazujete návrhy, které zvyšují zadlužení státu, kde je podle vás hranice ještě únosného zadlužení? Existuje odhad, že když se nezačne šetřit, za tři roky bude státní dluh dva biliony korun, to vás neděsí?
To primárně není otázka na sociální demokracii. ČSSD nepřipravila státní rozpočet na rok 2009, v jehož důsledku vznikne schodek někde mezi 200 a 220 miliardami korun.

Vánoční dárek, který si Jiří Paroubek letos přál, už dostal. "Přání, které jsem měl, mi bylo splněno. To bylo narození dcery," řekl Paroubek v rozhovoru pro iDNES.cz. Sedmitýdenní Margaritu o víkendu vozí na procházku. "Jsem samozřejmě víc doma," uvedl Paroubek. Vánoční cukroví jíst nechce, protože by rád zhubl. Má proto připravené běžky. Vánoce chce strávit částečně na chalupě u Prahy a částečně se svou ženou Petrou na Slovensku.

Každá další vláda bude muset také šetřit

Byl byste teď schopen říci, že když vyhrajete volby a budete mít šanci sestavovat vládu, že byste každý rok snižovali tempo zadlužení země?
To bude muset udělat každá vláda. Nám jde o to, aby se šetřilo, ale ne na lidech. Máme několik návrhů, jak by se to dalo udělat a kterými by se Fischerova vláda měla řídit. Samozřejmě pokud vznikne vláda ČSSD, my v tom budeme pokračovat.

Potěšilo vás, že premiér Fischer odmítl návrh ministra financí Janoty a že se podle předsedy vlády do voleb už nebude v parlamentu hlasovat o dalším úsporném balíčku?
Já ani nevím, co by v tom druhém balíčku bylo, proto ani nemůžu říci, že by to mě to potěšilo. Určitě by tam byly věci, o kterých by se dalo uvažovat, ale jak jsem zaregistroval, tak i nesmysly jako omezení stavebního spoření...

Proč myslíte, že je nesmysl omezit státní podporu stavebního spoření, když to lidé využívají na všechno možné, ale často ne na původní účel, ke kterému to má být určeno?
To říkáte přesně. Vláda by měla podporovat jen ty, kdo to použijí na bytové účely nebo na vybavení bytu. Takovou úpravu bych podporoval. Nemá smysl, aby tu bylo spoření, ze kterého si lidé nakupují třeba cizí auta.

Mezi vašimi návrhy, které jsou v parlamentu, je i zbourání rovné daně. Věříte, že to prosadíte ještě do voleb?
To nevím. Faktem je, že provedením Kalouskovy reformy přišly státní finance o 80 miliard korun daňových příjmů, to je smutný fakt.

Ovládáte teď spolu s komunisty a s KDU-ČSL Sněmovnu. Co chcete prosadit ještě do voleb?
Neřekl bych, že existuje taková stálá většina. Je to jen ad hoc většina. Možná že něco ve Sněmovně prosadíme i spolu s ODS.

Nepřísahal jsem věrnost panu Topolánkovi

Není to trošku podvod, když existuje vláda, které se říká úřednická, přitom je to spíš vaše velká koalice s ODS doplněná o zelené a v parlamentu za zády Fischerovy vlády dominuje vaše většina s komunisty a lidovci?
Ale my tu přece nemáme politickou vládu. To je skutečně vláda odborníků, nestranická vláda. A my jsme si nepřísahali věrnost s panem Topolánkem a s panem Liškou. Necítím se tedy ničím vázán a hledat ad hoc většinu v Poslanecké sněmovně je úplně legitimní. To že to ODS nedokáže takticky zvládat, to je její problém.

Máte reálnou šanci, že vrátíte spolu s lidovci a komunisty na letošní úroveň mateřskou, která od ledna klesne. Co chcete prosadit dál? Lidovci už řekli, že vám třeba při rušení poplatků u lékaře nepomohou.
Pokud jde o zdravotnické poplatky, tak to největší zlo, které tam teď je - pokud nejsme schopni získat partnery, potřebných 101 hlasů pro zrušení poplatků - je aspoň zrušení či omezení poplatků za léky v lékárnách. To je největší zlo. Stačila by nějaká symbolická částka, třeba deset korun za recept. Prostě najít nějaký kompromis, který by byl přijatelný pro středové strany, lidovce nebo zelené. Pokud jde o náš návrh, aby se vyplácela nemocenská i v prvních třech dnech nemoci, kompromis by mohl být, že ten náš návrh začne platit až od ledna 2011.

Navrhujete i třinácté důchody. Není to klasická ukázka uplácení části voličů, na které právě vy spoléháte?
Spíš je to ukázka, že chceme dělat politiku sociálně spravedlivou, protože senioři jsou v tíživé situaci.

Zaujal mě váš nový návrh, že chcete připravit velké stavební firmy možná až o desítky miliard korun. Jak to chcete udělat?
Především to musí udělat vláda. Od toho tu je, má na to aparát a může začít konat. Musíme rozbít to, co tu funguje už řadu let, že máme cenu za jeden kilometr dálnice vyšší než je to v západní Evropě. Na tom se dají ušetřit desítky miliard korun ročně.

Menšinová vláda by byla lepší než velká koalice

Když se potvrdí ve volbách současné průzkumy a vy byste se stali vládní stranou, domníváte se, že by vám komunisti, kdybyste s nimi chtěl spolupracovat, dovolili šetřit?
My se přece - pokud bychom šli cestou menšinové vlády - budeme ucházet o hlasy poslanců všech politických stran. Nevím, proč by komunisté nemohli souhlasit s naší koncepcí úspor, kterou budeme chtít propracovat a promítnout do volebního programu.

Máte už jasno v tom, jaká varianta vlády by pro vás byla nejlepší?
Byla by to levostředová vláda. Tedy spojení sociální demokracie se středovými subjekty. Bohužel v krajských volbách zmizela Strana zelených a byla velmi omezena působnost lidovců, ale v zásadě vidím tuto možnost jako reálnou a nejpřijatelnější.

Kdybyste si musel vybrat mezi menšinovou vládu a mezi velkou koalicí s občanskými demokraty?
Určitě menšinovou vládu. Koalice s ODS je jen krajním, havarijním řešením, kdyby všechna ostatní selhala.

Byla by lepší menšinová vláda ČSSD, nebo velká koalice ČSSD a ODS?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

menšinová vláda 2740
velká koalice 787


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz