Paroubek si troufá na primátorský post

  10:58aktualizováno  10:58
Praha - Chtít kandidovat v pravicové Praze na primátora za ČSSD chce už jistou dávku odvahy a sebevědomí. Kdože má v této straně tyto vlastnosti a bude se snažit napodobit v městském měřítku vládní cestu Miloše Zemana do Strakovy akademie? Samozřejmě že Jiří Paroubek, odvěký Zemanův protivník, současný náměstek primátora Prahy. Samozřejmě proto, že sociální demokraté nemají v metropoli k dispozici žádný velký výběr.

A už vůbec nemají nikoho druhého, kdo by prošel tolika stranickými střety a různými volebními souboji, aby si nyní mohl vychutnávat pochvaly od koaličních radních z ODS.

Jen považme. Soudil se s místopředsedou Senátu za ČSSD Ivanem Havlíčkem a kdysi populárním straníkem Jozefem Wagnerem, odstoupil z kandidátky do sněmovny, vystoupil z ústředního výkonného výboru strany, protestoval proti některým kandidátům ČSSD do parlamentu, prohrál se Zemanem volby o šéfovství v ČSSD a sám Zeman jej jednou zahrnul mezi skupinku lidí, o nichž prohlásil: "Jejich počínání mi připomíná počínání impotenta, který sepisuje učebnici erotiky," pravil a jeho nynější ministr kultury Pavel Dostál nazval Paroubka Panem nikdo.

Paroubek? Ten je kvalitní, shodují se členové ODS

Číst názory zástupců ODS ve vedení města na sociálnědemokratického náměstka Jiřího Paroubka může být pro někoho překvapením. Členové ODS jej vesměs velmi chválí.

Primátor Jan Kasl (ODS): "Je to protřelý politický matador.  Po prvých  rozpačitých začátcích ve funkci náměstka se  mu podařilo proniknout do tajů  financování, takže se nám  společně s dalšími kolegy daří zajišťovat nebývalý  investiční  rozvoj Prahy. Přestože se mnohdy lišíme v názorech na řešení  toho či  onoho problému, oceňuji na něm i pragmatičnost a  na poměry ČSSD vysokou  racionalitu, včetně relativně středopravicových  postojů."

Náměstek Martin Hejl (ODS): "Velmi výrazná  osobnost pražské ČSSD, názorově  zastávající ve straně  pravé
křídlo. V jednání hodně pragmatický, v některých  případech však až na samém pomezí únosnosti."

Radní Filip Dvořák (ODS): "Jednoznačně patří k nejerudovanějším  politikům v  zastupitelstvu. Své profesionální kvality umí  také dobře prodat díky svým  řečnickým schopnostem. Na jeho  příkladu lze ilustrovat, jak převzetí  odpovědnosti, poté  co usedl do křesla člena městské rady, může změnit  vystupování  člověka. Tytam jsou s lehkostí vyslovené zjednodušené pohledy  na  řešení problémů a kritické soudy, jaké jsem z jeho úst  slýchával, v dobách, kdy  seděl v opoziční lavici."

Radní  Igor Němec (ODS): "Nejvýraznější člen rady za ČSSD. Velmi  dobře se s  ním spolupracuje při řešení věcných problémů!"

Radní Zdeněk Kovářík (ODS): "Pragmatický kolega, často své jednání  řídí  pozitivním mediálním vyzněním svých činů. Při  vstupu do rady také okamžitě  změnil přístup k rozpočtu  a financím města oproti předchozím létům v opozici.  Jeho  šance na post primátora však vidím velmi nízko."

Náměstek Petr Švec (ODS): "Komunální politikou dostatečně protřelý  člověk,  který má správný cit pro politická řešení nastalých  problémů. Postavu a  vystupování má také primátorské. Někdy  by mu neškodilo trochu skromnosti a  pokory. Lidé by se měli  pohybovat v okolí chytrých lidí, a proto je pro mne  přínosem  a zdrojem dalšího učení."

Jenže "Pan nikdo" dobře ví, že časy se mění, čekání se vyplácí a v politice se často vyšvihnou do popředí ti, kteří byli zatracováni.

Paroubkovo renomé stoupá
A tak zatímco premiér  odchází objímat stromy na Vysočinu, jeho neoblíbená členka strany Petra Buzková se stává novou předsedkyní pražské ČSSD a její spojenec - ano Paroubek - si dnes ve straně vytváří stále silnější pozici. K tomu je ještě nutno přičíst jeho dobré vztahy s ODS, což je silná devíza při možných povolebních jednáních na pražské radnici.

"Nesporně patří k vážným uchazečům o primátorský řetěz a je schopen jeho "váhu" unést," míní náměstek primátora za ODS Petr Švec.

Paroubek má navíc jednu diskutabilní, leč v politice náramně užitečnou vlastnost. Těžko říct proč, ale je schopen stát na jedné straně barikády s lidmi, kterým by alespoň podle svých dřívějších vyjádření nepodal ani ruku. Stačí uvést jediné jméno - Hulínský.

Petr Hulínský je perspektivní kádr ČSSD se slibnou budoucností, který však začínal v roce 1996 při vnitrostranických primárkách do sněmovny jaksi podivně.

"Výsledky voleb byly ovlivněny účastí členů z obvodní organizace ČSSD Prahy 10 a 14, které iniciativně sváželi pracovníci bezpečnostní agentury Indus," stěžoval si Paroubek a měl na mysli lidi, kteří tak pomohli Hulínskému do křesla ctěného poslance.

"Je smutné, když někteří kandidáti  používají ke svému zvolení cestu historicky osvědčenou již ve starém Římě, tedy pořizování si početného klanu," řekl ještě Paroubek.

Jenže dnes je Hulínský šéfem klubu ČSSD v městském zastupitelstvu a Paroubkovi nedělá problém s ním prosazovat společně sociálnědemokratické ideje. A Hulínský dnes Paroubkovi věří, že má velkou šanci primátorem být.

"Nikdo z jeho protikandidátů nemá tak silnou vnitrostranickou pozici jako on,  82 procent pražských delegátů  pro něj jako pro lídra hlasovalo. I když není typickým straníkem, neváhal kriticky vystoupit i vůči vlastní straně," řekl.

Jenže i v ČSSD má Paroubek své kritiky, kteří jsou však neobvykle struční. "No comment," reagoval například pražský poslanec Ivan David na žádost, aby se k němu vyjádřil.

Podobně reagovala i pražská poslankyně Světlana Navarová. "Nerada bych se ke svému dlouholetému stranickému kolegovi vyjadřovala," vzkázala.

V senátních volbách prohrál
Paroubek toho zažil hodně a mnohé překonal. Bude zajímavé, jak se poučí ze své zatím poslední těžké prohry, kdy se chtěl stát senátorem za Prahu 8. Hodně si věřil, sebevědomí mu skutečně nechybělo, jenže nakonec skončil až na čtvrtém místě. A to dokonce až za komunistickým kandidátem, který tvrdil, že měl kampaň za pouhých 100 000 korun. Pro srovnání, Paroubek utratil jeden milion sto tisíc korun.

On sám si nemyslí, že udělal před těmito volbami nějaké zásadní chyby. "Volby proběhly v době největšího poklesu podpory pro ČSSD ze strany veřejnosti," tvrdí s tím, že letošní volební strategii vyzrazovat nebude. "Nechám si to zatím pro sebe. Jen hlupák se nepoučí z prohry," prohlásil včera.

Je evidentní, že Paroubkovi chybí pořádný úspěch ve volbách. Když si dá ruku na srdce, musí sám sobě přiznat, že v této oblasti se nemá čím moc pochlubit. Místa ve vedení města mu a dalším sociálním demokratům padla doslova do klína, protože úspěšnější Čtyřkoalice se nedokázala s vítěznou ODS na vládnutí dohodnout.    

Paroubek má po celé čtyři roky na starosti především finanční záležitosti Prahy a alespoň podle tvrzení svých stoupenců a také koaliční ODS se osvědčil. Jiný názor mohou mít Pražané a opozice. Vládnoucí koalice totiž přes Paroubka provádí politiku, kdy zadlužuje město dalšími miliardami korun. Zadluženost je stále větší a je nepochybné, že novému vedení města zkomplikuje práci.

Opozice mluví o hrozící inflační spirále a o velkém zadlužení dalších generací. "Je to způsob života na úkor dalších generací. Jsme proti dalšímu zadlužování, které je extrémní," nechal se už několikrát slyšet například předseda opozičního klubu Unie svobody v zastupitelstvu Michael Hvížďala, který rovněž kandiduje na primátora.

Paroubek pro změnu v desítkách rozhovorů donekonečna opakuje, že toto zadlužení je pro město výhodné a především urychlí dostavbu některých důležitých staveb. "Nejde o zadlužování, ale o rozvoj Prahy. Půjčené peníze používáme na absolutní priority rozvoje metropole," tvrdí Paroubek.

Zatímco o ekonomických problémech se vyjadřuje velmi sebevědomě a jednoznačně, k svému volebnímu výsledku je podstatně opatrnější. "Výsledky ČSSD v pražských průzkumech veřejného mínění mě vybízejí ke střízlivosti," soudí.

Paroubkovi velký volební úspěch chybí. V senátních volbách v roce 2000 skončil až čtvrtý, i když do kampaně vložil přes milion korun.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „Je třeba skončit diskusi o...

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....

Na ulici si všimnete spíše bezdomovce muže než ženy, říká ředitelka Jako Doma

Lenka Vrbová

V České republice žije přibližně 70 tisíc lidí bez domova. Čtvrtinu z nich tvoří ženy, pro které je typické zejména...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEST ENGINEER - SW, HW

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 29 000 KčNajdete na iDNES.cz