Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek se třetího pokusu bojí, říká Bém

  10:00aktualizováno  10:00
Michaela Jílková zpovídala čerstvě zvoleného prvního místopředsedu ODS Pavla Béma. Jak chce změnit svou stranu? Šlape Mirkovi Topolánkovi na paty? Kdy vidí předčasné volby a na jaké vládě se podle něj politici shodnou?

Rozhovory Michaely Jílkové

Video: ■ 1. část2. část 3. část4. část

Povýšil jste na prvního místopředsedu. Změní se něco v ODS, nebo je to prašť jako uhoď, jestli je tam Petr nebo Pavel?
Odešla Mirka Němcová, kvalitní politička, žena, a přišel Petr Gandalovič, muž s regionální zkušeností. A jinak je grémium přesně takové, jaké bylo před týdnem. Kongres řekl - chceme kontinuitu, žádné dramatické změny v jednání grémia nečekám.

Ano, ale kdybyste mi mohl odpovědět, zda budete v něčem lepší, přínosnější než Petr Nečas. Sám jste řekl, že se o to chcete pokusit, a myslíte, že se vám to podaří.
Tak jestli budu lepší a přínosnější, to nevím.

Ale vy jste řekl, že se chcete pokusit být lepší. Tak v čem?
Proboha, přece po mně nemůžete chtít, abych vám v této chvíli říkal jako nějaký Hujer, co budu dělat, jak to budu dělat, kdy to budu dělat. Budu dbát, aby ODS byla zásadovou, principiální stranou, abychom nešli do kompromisů, které by pro nás mohly znamenat zradu našich programových hodnot.

Z toho, co říkáte, vyplývá, že je to prašť jako uhoď, jestli je prvním místopředsedou Nečas, nebo Bém.
Ale vy kladete stále stejnou, a nezlobte se na mě, hloupou otázku.

Ale vy mi na ni neodpovídáte.
O tom, jestli je někdo lepší, nebo horší, nerozhodujete vy sama, ale ti, kteří mají právo vás objektivně hodnotit. Protože nejsem člověk, který trpí nějakým komplexem sebehodnocení, tak to dělat prostě a jednoduše nebudu. Navíc mám na to vzdělání, paní Jílková. (je psychiatr)

Promiňte, snad se mohu zeptat, v čem jste jiný než Petr Nečas.
Chci přinést novost v tom, že by se více měli zapojovat úspěšní regionální politici do vedení ODS, i s ohledem na to, že se blížíme k předčasným volbám.

Ve svém projevu jste řekl, že chcete novou ODS. V čem, prosím?
Chci ODS, která nepůjde do kompromisů, které program zničí. Když ODS něco řekne, tak to splní. A chci ODS novou, která umožní nástup úspěšných regionálních politiků do lídrovských pozic na kandidátkách. Jenom ti úspěšní mohou oslovit voliče i v regionech, kde ODS chronicky prohrává, například v některých moravských regionech.

Tím myslíte pana Nečase, který prohrál ve Zlínském kraji?
Ano. Tím myslím řadu dalších moravských kandidátů, kteří nedovedli ODS k vítězství. A to třeba opakovaně.

Petr Nečas se na kongresu vyjádřil v tom smyslu, že pro něj funkce prvního místopředsedy není trampolínou k moci. To směřovalo evidentně na vás. Jak si vysvětlujete, že máte pověst nesmírně ctižádostivého, pragmatického politika, kterému jde hlavně o moc?
Já si nedovedu představit tvrdší, poctivější politickou kariéru než tu, kterou jsem zvolil já. Vždyť já si to odšlapávám od píky. Stal jsem se starostou stotisícové Prahy 6, po čtyřech letech primátorem milionového města, v mezidobí místopředsedou ODS. A nyní jsem udělal další krok.

Vaším hobby je horolezectví, to znamená, že člověk pomalu, ale jistě směřuje na vrcholek hory. Co bude dál po tom prvním místopředsedovi?
Vy žijete v utkvělé představě, že každý horolezecký výstup skončí na vrcholu. A víte, že to není pravda?

Ale většinou skončit na tom vrcholu chce ...
Nezlobte se, pro mě je v této chvíli trochu za vlasy přitažená otázka, co bude za dva roky, když v neděli skončil kongres.

Ale já se neptám, co bude za dva roky, to jste teď řekl vy - dva roky. Za to se nemusíte stydět, že jednou máte na ten vršek namířeno.
Možná, že do mě koukáte jako do křišťálové koule, možná, že jste dokonce vědma, ale možná, že mě také špatně čtete.

Je zajímavé, že bývalá místopředsedkyně Němcová v pondělí řekla, že máte dlouhodobý tah směřující k tomu, abyste stanul v čele ODS. A že Mirek Topolánek bude muset prokázat velké schopnosti, aby se nenechal odstranit. Ta asi informace má, viďte?
Nevím jestli má informace, ale na svůj názor má právo. A paní Němcová to formulovala tak hezky - pokud je to tak, že Mirek Topolánek se bude muset snažit, aby ustál a obhájil svoji pozici, tak je dobré, když v tomto slova smyslu mu někdo šlape na paty. V tuto chvíli nesu batoh na zádech stejně jako Langer, Bendl, Gandalovič a podporujeme svého šerifa.

Jenomže paní Němcová mluvila o vás. Pane místopředsedo, když jdete od píky, třeba se na ten vrcholek pomalu vyšplháte ...
Kdybyste se mě před osmi roky zeptala, jestli se stanu pražským primátorem, tak bych se vám vysmál. A jestli budu prvním místopředsedou, tak bych si myslel, že se paní Jílková zbláznila. Přesto se to stalo. Jsem prostě člověk, který rád vítězí, má rád úspěch, považuji se za ambiciózního, ale ne tak, jakého ze mě děláte.

Teď jste se mi také vysmál, když jsem se vás ptala, jestli jednou budete předsedou ODS.
Svým způsobem jo, protože vy máte tendenci vždy klást jakési nadčasové otázky. Ale možná je to proto, že jste vědma.

Pane první místopředsedo, já jen zopakuji vaše slova - vy byste se mi vysmál - a stalo se.
No comment.

Pojďme k politickým jednáním. Je pořád ve hře vláda ODS, ČSSD, lidovci - tak jak se minulý týden předjednala?
Kongres řekl, když to hodně jednoduše přeložím: ODS bude jednat o nějaké vládě se šéfy čtyř parlamentních demokratických stran a bude hledat obrys nějaké dohody.

Ano, ale předjednaná vláda ODS, ČSSD, lidovci - je tato varianta už mrtvá?
Určitě to je jedna z možností.

Vy preferujete jakou?
Já preferuji předčasné volby v pokud možno co nejkratším termínu. Ale k těm se s velkou pravděpodobností neumíme dostat. A teď přistupuji od zbožných přání k realitě - k čemu se umíme dostat, je dohoda lídrů čtyř parlamentních stran. A to na dvou věcech: termínu voleb a formě překlenovací vlády, jak se k těm volbám dostat.

Kdybyste mi mohl vysvětlit - když všichni říkáte, že vláda ODS a ČSSD by byla zrada na voličích ...
... my to neříkáme. My máme usnesení kongresu, že o této variantě prostě není možné diskutovat!

Prosím vás, a jaký je rozdíl, když přiberete ještě lidovce? Tak to už není zrada?
(dlouho mlčí) Velká koalice ODS a ČSSD je jiná forma vlády než duhová koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL.

V čem to není zrada na voličích? Vždyť byste se stejně domlouvali a vládli s ČSSD.
Ano. Já říkám, že tato varianta je možná. Do jaké míry by byla nebo nebyla zradou na voličích, by rozhodlo programové prohlášení vlády.

Před jedenácti dny jste řekl: Nevěřím Jiřímu Paroubkovi, že v této chvíli jeho konstruktivita není jenom jakýmsi vábením či mámením sirén. Už mu věříte, nebo mu stále nevěříte?
(chvíli mlčí) Já Jiřího Paroubka znám a myslím si, že je schopen a ochoten hrát několik her najednou. A vím, že má víc plánů, a proto nevěřím tomu jednomu, který je Jiří Paroubek ochoten říci některého dne sdělovacím prostředkům. Zároveň platí, že nám nezbývá nic jiného než s Paroubkem jednat.

A co říkáte tomu, že pan Paroubek už k sobě pozval pana Čunka, možného budoucího předsedu KDU-ČSL? Jako by už zase chtěl jednat s lidovci za vašimi zády?
Ať si jedná, s kým on uzná za vhodné. Přece byste nechtěla, paní redaktorko, mu v tom bránit, nebo dokonce radit? Ale to, že Jiří Paroubek jistě čeká, jak dopadne volební konference KDU-ČSL, tomu věřím a věřím, že jedná i s Vlastou Parkanovou.

Ale když teď říkáte, že čeká na sjezd lidovců, tak se s vámi do 10. prosince nemůže na ničem dohodnout.
My samozřejmě nebudeme čekat na to, až jak dopadne volební konference KDU-ČSL, ale prostě budeme seriózně jednat se čtyřmi nebo se třemi dalšími lídry parlamentních demokratických stran.

A bude ta dohoda o vládě uzavřena před lidoveckým sjezdem? ODS mluví o Mikuláši, to je šestého prosince. Ale sjezd KDU-ČSL je o čtyři dny později ...
Já jsem se těšil, že mi to řeknete vy - jako někdo, kdo umí věštit z křišťálové koule. Ale dobrá: ODS bude, paní redaktorko, jednat ve snaze, aby jednání o budoucí vládě byla uzavřena co nejdříve. Do toho avizovaného Mikuláše.

Vy mě pořád osočujete, že věštím z křišťálové koule. Ale možná, že byste už měli vědět, co bude. Vždyť už 14 dnů víte, že máte v čele s panem Topolánkem ten druhý pokus. Tak prosím vás, už víte, co budete, nebo nebudete dělat?
Druhý pokus bereme s plnou odpovědností. Hledáme pro něj politickou dohodu, jednáme. Ve středu začínají jednání s dalšími parlamentními stranami, budeme nabízet různé projekty. A já dodávám: není možné otálet, není možné na něco čekat.

Takže je vše při starém. Prostě se vše bude od začátku domlouvat, jako se pět a půl měsíce už domlouvalo.
No a jak jinak to může probíhat než tak, že se bude všechno domlouvat? Jak jinak? Co nového je tady než to, že politická patová situace je pět a půl měsíce po volbách stále taková, jaká je?

A vy se teď chcete dohodnout s Jiřím Paroubkem, kterému nevěříte, ale bojíte se, že by se mu případný třetí pokus zdařil. Nesedli jste mu na lep? Co když těch 101 hlasů vůbec nemá?
Tady vůbec nejde o Jiřího Paroubka a jeho pokus. (odmlčí se a upřeně se dívá na Jílkovou) Co teď ve mně čtete?

Já prosím čekám, co řeknete.
Je úplně jedno, kdo bude třetí pokus dělat! Ten, kdo ho bude mít v rukou, ten zvítězí. A jestlipak víte proč?

No řekněte.
Protože to je poslední pokus, za kterým by musely následovat předčasné volby, a protože stoprocentně v Poslanecké sněmovně je jenom málo těch, kteří by si chtěli nechat vzít možnost ovlivňovat z poslaneckých lavic další čtyři roky dění v této zemi. Takže tady kdo bude mít v rukou třetí pokus, bude úspěšný. A blíže k tomu třetímu pokusu má Jiří Paroubek.

Všech 100 středopravicových poslanců v anketě MF DNES řeklo, že pro Paroubkovu vládu podporovanou komunisty ruku nezvednou. Když politik něco veřejně slíbí, tak to nic neznamená?
Miroslav Kalousek před volbami veřejně řekl, že se nikdy nespojí s komunisty! Nevěřím žádným mediálním vyjádřením toho či onoho představitele, v tomto případě tedy KDU-ČSL.

Takže se raději nějak dohodnete za každou cenu se sociální demokracií. I kdyby ta dohoda stála ztrátu vaší tváře?
To určitě ne.

Myslíte si, že se s nimi můžete dohodnout na hlubokých reformách, aniž ODS ztratí tvář?
Myslím, že se s nimi můžeme domluvit na mělkých reformách. A protože to budou jenom mělké reformy, tak to bude provizorium, nebude to proreformní vláda. A proto říkám, že ta vláda nesmí vládnout dlouho. Tedy čím kratší dobu bude vládnout, tím lépe.

A kdy vidíte, že by byly ty předčasné volby. Co říká vaše politická intuice?
Správná otázka.

Konečně.
2008.

Červen, nebo podzim?
13. a 14. června.

Poslyšte, říkáte, že se bojíte třetího pokusu Jiřího Paroubka. Kdyby opravdu věřil, že se mu ten jeho pokus zdaří, tak proč by se s vámi domlouval na nějakých mělkých reformách a předčasných volbách?
Do značné míry máte pravdu. Jiří Paroubek hodně moc věřil třetímu pokusu. O tom jsem přesvědčen. Ale použil jsem minulý čas. V této chvíli dle mého názoru začíná váhat. S velkou pravděpodobností si je vědom rizika a úskalí, kdyby sociální demokraty podporovali komunisté. A Paroubek je asi schopen si spočítat, co by mu to v dlouhodobé perspektivě mohlo přinést. S největší pravděpodobností i jemu by to posléze voliči spočítali v dalších volbách.

Takže máte pocit, že už Paroubek nechce třetí pokus?
Myslím, že už se obává toho, že třetí pokus by nemusel být za každou cenu tím vrabcem v hrsti.

Jak jste říkal, že věštím z křišťálové koule - pamatujete si, o čem jsme se tady hádali před volbami? A vy jste mě dlouze přesvědčoval, že není možné, aby volby dopadly sto na sto.
Vyvracel jsem vám to z pohledu statistické vědy a matematické empirie. A řekl jsem vám, že ta pravděpodobnost je strašně malá. A vy jste se do mě teď strefila. Paní Jílková, i výjimka potvrzuje pravidlo.

Abych se nestrefila i s tím předsedou jednou, víte?
Vy mě chcete na závěr zase trápit.

Ne, to byla jenom taková tečka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí.

Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole....

Muž v Praze vykradl banku, odnesl si několik desítek tisíc korun

Policie pátrá po muži, který vyloupil banku.

Neznámý muž v pátek přepadl banku v ulici Jana Želivského v Praze 3. Pachatel přistoupil k přepážce a podal...Najdete na iDNES.cz