Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek se snaží vyřadit Kalouska

  1:00aktualizováno  1:00
Vyřadit ze hry šéfa lidovců Miroslava Kalouska při sestavování vlády se pokouší končící premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Když nebude Kalousek ve vládě, ztratí dech," řekl v úterý Paroubek na jednání poslanců sociální demokracie.

Paroubek by chtěl ve vedení KDU-ČSL někoho bližšího ČSSD. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

Kalousek vadí ČSSD proto, že se zasloužil o odchod bývalého premiéra Stanislava Grosse z politiky a KDU-ČSL se pod jeho vedením posunula výrazně blíže k ODS.

Paroubek nyní sází na to, že když se lidovci nedostanou do vlády, Kalouska to oslabí a jeho vlastní spolustraníci ho nahradí někým jiným, kdo by mohl mít blíž k ČSSD. Proto sociální demokraté uvažují o variantě, že by pro ně menšinová vláda šéfa ODS Mirka Topolánka bez lidovců byla přijatelnější než nyní skládaná "stovková" koalice ODS s lidovci a Stranou zelených.

"Od pana Paroubka je to přání otcem myšlenky. Vadí mu, že jsme proti jeho vládě podporované komunisty," řekl v úterý Kalousek.

Paroubek poslancům ČSSD také řekl, že nyní Topolánkem sestavovaná vláda by neměla projít i proto, že když jednou získá důvěru, nebylo by pak už k dispozici 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry.

ČSSD a komunisté, kteří by zůstali v opozici, jich mají jen sto. Kdyby byla v opozici i další strana, bylo by případné sesazení Topolánkova kabinetu v budoucnu schůdnější.

Hlavní podmínkou případné tolerance Topolánkovy menšinové vlády ze strany ČSSD je programový "historický kompromis". Jak si ho Paroubek představuje? ODS by se musela vzdát většiny svého programu a přijmout priority sociální demokracie.

Ale rodící se koalice se nic takového udělat nechystá. Například v noci na úterý se ODS, lidovci a zelení dohodli na zrušení zákona o neziskových nemocnicích.

"To je pro mě důvod, pro který nesmíme nechat tu vládu projít," řekl ministr zdravotnictví David Rath. I on však vidí možnost dohody mezi ČSSD a ODS, kdyby ze hry vypadly menší strany.

ODS je zatím k vábení, ať vyřadí malé strany a dohodne se s ČSSD, imunní. "Vůči velké koalici s ČSSD i opoziční smlouvě je v naší straně velký odpor. Tím bychom jenom ztratili," říká první místopředseda ODS Petr Nečas.

O něčem takovém neuvažuje zatím strana ani podle Topolánka a šéf ODS řekl, že Paroubek mu nebude diktovat program.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz