Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek se otočil na čtyráku

  1:00aktualizováno  1:00
Jak budeme mít novou vládu, řekla paní Müllerová, když mazala Švejkovi kolena fungující mastí. Kterou vládu? zeptal se Švejk.

Komunisti nemají podle Paroubka budoucnost, ČSSD jim bude brát voliče. | foto: iDNES.cz

Já znám tu červencovou, to byla trojkoalice ODS, KDU a zelení, nebo ty dvě vlády ze srpna, to byla dvojkoalice ODS s ČSSD, nebo trojkoalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, pak znám také tu říjnovou dvojkoalici, která se myslím skládala z ODS a ČSSD, a konečně znám tu vládu z neděle, která je nemlich stejná jako ta z července.

A v této chvíli by už nikdo dál Švejkovy kombinace nečetl, jakož i dnes nikdo žádné vládní kombinace už nestuduje, neb je před Vánocemi, lidé holdují konzumu a jsou rádi, že se Kristus kdysi narodil, aby se dnes lépe nakupovalo. Vlád už měli od léta dost a dost.

Jsme, my lidé, ve stejné situaci jako Švejk. Je teď neděle odpoledne a Švejkovi i nám přibyla nová kombinace: ČSSD s lidovci a zelenými.

Vytvořil ji v sobotu na jednání výkonného výboru expremiér Paroubek. (více zde) Odstraní nehodného Bursíka z vedení zelených, Čunka nechá, kde je, váží si ho a lidovci půjdou s každým, když to bude výhodné. Komunisti nemají podle Paroubka budoucnost, ČSSD jim bude brát voliče.

Této politické operaci se říká otočil se na čtyráku. Čtyrák byl patrně nějaký velmi malý peníz, na kterém otočit se vyžadovalo nesmírnou dovednost. Paroubek ji má.

Celá tato kombinace je přísně tajná, avšak dostala se nějakým řízením božím v podobě asi digitální nahrávky z uzavřeného jednání socialistů ven mezi novináře.

Paroubkův obrat je náhlý a nesmyslný jako jeho předešlá pozice: před skoro dvěma lety si vybral komunisty jako politické partnery, protože se mu zdálo, že s nimi bude mít sto jedenáct hlasů ve Sněmovně a že si na koalici s komunisty každý zvykne.

Vypadalo to vskutku růžově: sto jedenáct hlasů smete každého lidovce, zatípne bláznivé zelené a do politické penze odešle i modré fašisty. Nevyšlo to. V sobotu komunisty zatratil.

Monumentální bezohlednost
Paroubek je operativní muž, představuje ten proud moderní politiky, kterému je jedno, kdo s kým a proč, který se spojí s každým, když to něco hodí. Což je koneckonců častá vlastnost politiků, ale Paroubek ji dovedl k monumentální bezohlednosti.

Hrdost na politickou kontinuitu, kterou Francouzi vyjadřují slovem merde, vyjadřuje Paroubek slovy "beru i Marťany".

Máme teď zbrusu starý vládní model: trojkoalici. Čtvrtý brach mu nedá ve Sněmovně důvěru. Potvrdí, co každý ví: vládu udělat nelze.

Marťané mezi námi musí být šťastní, jejich chvíle jednou přijde. Už stačí jediné: vyměnit Bursíka za lepšího zeleného, obejmout Čunka, který jde prý s každým, a dělat rozumnou levicovou politiku, která zničí komunisty.

Pak konečně bude vláda. To nás všechny se Švejkem v čele už teď uklidňuje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová, bývalá šéfka Úseku kontroly a kvality staveb ŘSD.

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz