Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Se mnou se taky nikdo nemazlí

  9:08aktualizováno  9:08
Hodinu dokáže sedět téměř bez hnutí a monotónním hlasem odpovídat na otázky. Většinou začíná suverénním obratem "tak podívejte se, pane redaktore". Údiv vyvolá prohlášením, že před volbami záměrně útočí na své oponenty, aby byli co nejslabší. Lídr ČSSD Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek v Mostě - Jiří Paroubek si svůj předvolební mítink užíval. | foto: Martin AdamecMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Topolánek: Boj s hulvátem je pro mě težký

Preference ČSSD se od vašeho loňského nástupu rapidně zvýšily, nicméně stále jste druzí za ODS. Připouštíte si, že volby prohrajete a za dva tři týdny budete tuto pracovnu premiéra opouštět?
Nepřipouštím. Podívejte, já si především myslím, že není potřeba být favoritem v průzkumech veřejného mínění, to ani před čtyřmi lety ČSSD nebyla. A volby vyhrála. Já spoléhám na nerozhodnuté voliče. Teď je potřeba se k nim obracet s jednoduchými sděleními. Mám velkou důvěru ve své schopnosti, ve schopnosti svých nejbližších spolupracovníků.

Proč by po osmi letech vlády ČSSD měli voliči dát důvěru znovu vaší straně? Proč vy byste měl zůstat premiérem?
Hospodářství této země roste. Není ukazatel, který by se významným způsobem nezlepšoval. Roste životní úroveň. Za posledních sedm let vzrostla reálná průměrná mzda o 33 procent. O 19 procent vzrostly reálné důchody. Permanentními reformami jsme schopni ve všech oblastech společenského života tuto zemi provést bez otřesů do dalších let k hospodářskému růstu a k prosperitě.

Máte za to, že ČSSD splnila všechny sliby z předchozích kampaní?
Myslím, že splnila podstatnou část svých slibů.

Připomenu vám dva příklady, o kterých se to říct nedá. "Zavedeme plošné přídavky na děti." "Přispějeme každému novorozenci 50 tisíc korun do kolébky." To byl slib vašeho předchůdce Vladimíra Špidly.
A bylo to ve volebním programu?

Byl to slib předsedy ČSSD pronesený těsně před volbami. To neplatí?
Víte, já jsem jeden rok předsedou vlády. Nebyl jsem jím čtyři roky. Kromě toho vláda nebyla majoritní vládou sociální demokracie, ale vládou koaličních stran, takže je zřejmé, že ne všechny sliby ČSSD, stejně jako sliby lidovců a Unie svobody, byly ve vládním prohlášení.

Pojďme na sliby, které máte ve svém volebním programu letos. "Zasadíme se o razantní snížení nezaměstnanosti." Připomínám, že v roce 1998 byla nezaměstnanost 5,4 procenta, letos v dubnu, po osmi letech vlády ČSSD 8,3 procenta.
To tak není, pane redaktore. Celá devadesátá léta pokračovala politika umělé přezaměstnanosti, která kopírovala politiku komunistického režimu. Jakmile tato politika narazila na hranice svých možností v důsledku ekonomické politiky Klausovy vlády, tak sociální demokracie, která přišla k moci, začala modernizovat hospodářství, začala vyhledávat investory pro prodej státních podniků, začala se vytvářet nová pracovní místa. Teď je nezaměstnanost meziročně nižší o 0,6 procenta. Neumím si představit, že by se dále nesnižovala. Jsme schopni se tak dostat na šest procent.

"Rodinám pobírajícím dětské přídavky poskytneme sedm tisíc korun na zakoupení počítače." "Zvýšíme porodné na 60 tisíc za první dítě, na 90 tisíc za druhé dítě a tak dále." To jsou další sliby ČSSD...
...ještě tam máme příspěvek na mateřskou 10 až 11 tisíc korun v roce 2010.

Ano, slibujete toho hodně. Ptám se: proč v situaci, kdy dluhy státu rostou, přicházíte s novými a novými dávkami? Nebylo by správné spíš ony dluhy splácet? Státní dluh loni dosáhl částky 691 miliard korun, což je o 300 miliard více než před třemi lety.
Pokud jde o podíl státního dluhu na hrubém domácím produktu, tak patříme k zemím EU, které ho mají nejnižší.

Ale zároveň se pořád zvyšuje. Proč ho nesnižujete a místo toho vymýšlíte nové sociální dávky?
Přece ve společnosti, aby se udržel hospodářský růst, musíte udržet sociální smír, musíte také řešit problémy, které mohou nastat za dvacet či třicet let.

Jak vám příspěvek na počítač vyřeší sociální smír?
Tak přece podporujete rodiny s dětmi, vytváříte předpoklady pro silný propopulační růst. Ne tímto jedním opatřením, ale tím souborem opatření, výší porodného, pastelkovným, vyšším příspěvkem na mateřské dovolené. Řešíte tím i to, aby těch dětí bylo víc, takže řešíte i důchodový systém někdy za dvacet či pětadvacet let.

Věříte tomu, že si lidé pořizují děti kvůli pastelkovnému? Vy byste si pořídil dítě kvůli dávce na počítač?
Do značné míry lidé uvažují také o tom, zda si dítě mohou dovolit. To nelze vztáhnout jen na jednu sociální dávku. Hovořím o souboru opatření a také o tom, jak přívětivé prostředí bude vůči rodinám. Je zřejmé, že to je do značné míry věc financí. Například ve Francii se ukázalo, že podobnými opatřeními v sociální oblasti se zvýšila porodnost, a to nejen u nějakých minoritních skupin obyvatel, ale u celé společnosti. A to bychom chtěli dokázat my. Řada českých rodin odkládá narození druhého či třetího dítěte.

Nyní se rodí sto tisíc dětí ročně, kolik to tipujete na konci volebního období, zavedete-li svá opatření?
110, 120 tisíc. Měli bychom ještě zachytit tu porodnost silných populačních ročníků, kterým někdo říká pejorativně Husákovy děti. Pokud to nedokážeme, tak to bude s porodností špatné.

Váš další slib z volebního programu: "Zpřehledněním právního řádu a odstraněním nadbytečné administrativy zrychlíme soudní řízení o 30 procent." Proč jste tento recept už neuplatnili? Měli jste čtyři ministry spravedlnosti a právě za nich se průměrná délka soudního řízení prodloužila z třinácti měsíců na současných osmnáct.
Pane redaktore, já bych chtěl zažít vládu, které se povede všechno. Kromě toho víte, že v posledních dvou letech ovládal ministerstvo spravedlnosti koaliční partner, a na tom ministerstvu se nezměnilo nic k lepšímu, spíše naopak.

Otázka zněla, proč jste onen slib o zpřehlednění a urychlení nenaplnili dříve? Za vás se naopak délka soudního řízení prodloužila.
Nenaplnilo se to, stejně jako se nepodařila naplnit řada jiných věcí. Nenašly se na to peníze. Je potřeba po těch penězích sáhnout a je potřeba dát do čela resortu schopného ministra. Já jsem takového ministra našel v osobě Marie Benešové. Myslím, že je to natolik zkušená žena, aby si s těmi problémy poradila. Pokud dáme více peněz na soudce, na soudní asistenty, pokud vytvoříme podmínky pro samosprávu soudců, můžeme uspět.

Pane předsedo, dáváte vcelku otevřeně najevo, že vaším ideálem je menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů. Můžete se tak stát prvním českým premiérem, který sestaví vládu přímo závislou na KSČM. Uvědomujete si to?
Vy mi chcete něco podsouvat, co není pravda. Já přece nehovořím jednoznačně o tom, že preferuji menšinovou vládu. Preferuji různé vládní uspořádání: koaliční vládnutí, nebo menšinovou vládu. Na podzim jsem dokonce hovořil o možnosti spolupráce s ODS, což se ukázalo jako nemožné, protože ODS se svými programovými koncepty zachází příliš daleko. Pokud jde o koaliční vládu, vidím určitý potenciál v jednání se Stranou zelených a s lidovci. Pokud jde o menšinovou vládu, ani tuto vládu nezavrhuji, ale také ji nijak nepreferuji. To, jestli vyhrajeme volby, ještě nemusí znamenat, že sestavíme vládu. Takže jsem připraven i na to, že můžeme za určitých okolností, i při velmi dobrém výsledku, skončit v opozici.

Teď mluvíte o mnoha variantách. Nicméně dosud jste postupně řadu variant vylučoval a zbývala právě ona vláda s podporou KSČM. Před dvěma týdny jste prohlásil, že nebudete jednat o vládě ani se zelenými, a to kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům pana Bursíka...
Já jsem řekl, že nebudu jednat s panem Bursíkem. Buďto si uspořádá své majetkové vztahy a vyjasní otázku financování Strany zelených... Dozvěděl jsem se, že mají 19 milionů dluhů...

Prosím, nebavme se o Straně zelených a vašich nedoložených informacích. Asi měsíc předtím jste zase prohlásil, že vaší snahou je napřít veškeré úsilí k tomu, aby KDU-ČSL skončila ve volbách pod pěti procenty, aby zmizela ze Sněmovny. "Proto mluvím o Bohu a o svém poslání od vyšší bytosti," řekl jste dokonce.
To je velice účelové, co říkáte. Možná že jsem ty věci o KDU-ČSL a o Bohu a vyšší bytosti dal do nějakých souvislostí, abych to přiblížil stranickému aktivu funkcionářů ČSSD. Někdy je třeba věci zjednodušovat. Já se přece s těmi stranami, s kterými se mohu sejít v koalici, nebudu před volbami mazlit. Ony se se mnou taky nemazlí. O vládních koalicích se jedná až po volbách. Chci docílit co nejlepšího volebního výsledku ČSSD a taky chci docílit, aby mí političtí soupeři vstupovali do těch jednání co nejslabší. To je naprosto legitimní. Tak to dělá každý demokratický lídr na světě. Nebo si myslíte, že volební kampaně jsou o tom, že se držíme za ruce a zpíváme sborové písně?

To by bylo docela zábavné. Nicméně odběhli jsme od původní otázky týkající se KSČM. Vládu byste si od nich tolerovat nechali, ale přímo do vlády je vzít nechcete. Není v tom kus pokrytectví?
Já chci jednat s každým. Komunistická strana zatím nedospěla na to, aby mohla pracovat na vládní úrovni. Oni to velmi dobře vědí. Tady není co řešit. Tady žádná rudá koalice nehrozí.

Říkáte o sobě, že jste lepší politik než Mirek Topolánek, že jste úspěšnější, chytřejší... Pokud si to voliči myslet nebudou a dají přednost Topolánkovi, co uděláte? Budete řadovým poslancem? Anebo půjdete spíš do byznysu, jako to udělal po prohraných volbách váš vzor, bývalý německý kancléř Schröder?
Nemám důvod jít tou cestou jako Gerhard Schröder. Pevně věřím tomu, že ČSSD vyhraje volby. V tuto chvíli nemám důvod uvažovat o odchodu z politiky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Muž v Praze vykradl banku, odnesl si několik desítek tisíc korun

Policie pátrá po muži, který vyloupil banku.

Neznámý muž v pátek přepadl banku v ulici Jana Želivského v Praze 3. Pachatel přistoupil k přepážce a podal...

Cvičení záchranářů se změnilo v ostrý zásah, našli promrzlého muže

(Ilustrační snímek)

Členové krkonošské horské služby nacvičovali v sobotu postupy při sesuvu laviny. Cvičení se ale záhy proměnilo v...Najdete na iDNES.cz