Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek s Topolánkem se na ničem nedohodli

  10:59aktualizováno  16:12
Schůzka šéfů občanských a sociálních demokratů nepřinesla podle Jiřího Paroubka žádný výsledek. ČSSD odešla z jednání o podmínkách, za jakých by mohla vzniknout Topolánkova vláda, po hodině. Paroubek opustil Hrzánský palác rozladěn. ČSSD odpoledne vyzvala ODS, aby převzala vládní odpovědnost.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubek: Ve vládě mohou vadit Langer a Vondra

"K mému velkému žalu nepřinesla schůzka žádný výsledek," řekl po jednání na samostatné tiskové konferenci zástupců ČSSD její šéf Paroubek. Jednání bylo krátké. Půl hodiny trvala schůzka předsedů, půl hodiny pak jednali společně s dalšími zástupci stran.

Nově jmenovaný premiér Topolánek prý Paroubkovi předložil některá jména ministrů, ta ale Paroubek údajně slyšel poprvé v životě. "Pokud bude ODS pokračovat v jednání takto, tak se nejspíš nedohodneme," dodal rozladěný Paroubek.

Odstupující premiér ještě podotkl, že s nimi ODS jedná jako Velká Británie "s nějakou zaostalou africkou zemí".

ODS: ČSSD se přišla nedohodnout
"Sociální demokraté přišli na jednání s cílem nedohodnout se," řekli na tiskové konferenci vyjednavači ODS - Mirek Topolánek, Petr Nečas a Ivan Langer. Podle nich to spíš vypadá, že ČSSD vyjednává o skryté velké koalici a Jiří Paroubek chce mít vliv na sestavení vlády, nejde mu "pouze" o její případnou podporu.

Jiří Paroubek se podle Ivana Langera během jednání asi třikrát zvedal od stolu a chystal se odejít. Petr Nečas vidí další kola rozhovorů pesimisticky. Mirek Topolánek i Ivan Langer ale doufají, že se přece jen posunou z místa.

Pokud se ČSSD a ODS nedohodnou, na řadu přijdou předčasné volby, dodal Topolánek. Nevyloučil ale ani variantu, že ODS požádá Sněmovnu o podporu pro vládu, aniž by pro ni předem hledala potřebné hlasy.

Topolánek ale doufá, že se rozhovory s ČSSD podaří obnovit. "Určitě se pokusím na to jednání navázat. Máme na to nejméně týden, možná i víc."

Kdyby Topolánek se svou vládou nakonec důvěru dolní komory nezískal, pověří prezident takový kabinet správou země až do jmenování nové vlády. Sociální demokraté věří, že druhou šanci sestavit ministerský tým by dostal právě Paroubek.

Mluvčí ODS: ČSSD nás chce tlačit do kouta
Krach jednání glosuje na webu ODS její tiskový mluvčí. Reaguje na Paroubkova slova, že ČSSD přichází se vstřícnými postoji a ODS je neakceptuje. "Jsou těmito ´vstřícnými postoji´ například veta na posty ministrů Ivana Langera nebo Alexandra Vondry? Nebo ultimátum, že po dvou letech tolerance této vlády skončí?" ptá se Jiří Sezemský.

"Nechce se věřit, že tyto postoje může někdo považovat za vstřícná gesta. Nechce se věřit, že pod dohodou s ODS si ČSSD představuje skrytou velkou koalici se ´středovým´programem a ústupky v personální oblasti, jak naznačil Jiří Paroubek. Tedy bez možnosti provádět jakékoli reformy. Vše nasvědčuje tomu, že ČSSD chce dotlačit ODS do kouta a pokud to nevyjde, tak zkusí v konečném důsledku vládnout sama," dodává Sezemský.

Problém? Kdo a jak dlouho bude vládnout
Představitelé obou stran se rozcházejí zejména v názoru na to, jak dlouho by měl Topolánkův kabinet vládnout. Podle Paroubka by mohly být nové volby na podzim 2008. Topolánek to odmítá. Podle něj by měly být předčasné volby buď dřív, nebo až po skončení českého předsednictví v EU, tedy po červnu 2009.

Obtížná budou zřejmě i jednání o personálním složení vlády. Šéfovi ČSSD vadí zejména kandidát na ministra vnitra Ivan Langer a uchazeč o funkci ministra zahraničí Alexandr Vondra. - více zde

Sociální demokracie by tato dvě jména mohla akceptovat v případě, že dostane záruky, že koncepce obou ministrů nebude v přímém rozporu s programem ČSSD.

Na veřejnost proniklo další jméno z připravované Topolánkovy vlády. Ministrem životního prostředí by mohl být současný ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník. ČTK potvrdil, že je mezi lidmi, které vyjednavači jednotlivých stran oslovují jako případné kandidáty na posty ministrů.

ČSSD: Ať ODS převezme vládní odpovědnost

"Během dnešních dopoledních jednání museli vyjednávači ČSSD čelit nepochopitelné aroganci a nepřipravenosti představitelů ODS," píše se v tiskovém prohlášení, které ČSSD odpoledne zveřejnila na svém webu.

Sociální demokraté v něm vyzývají ODS, aby "opravdu urychleně vytvořila podmínky ke jmenování vlády Mirka Topolánka a tím k převzetí vládní odpovědnosti".

"Jsme přitom okamžitě připraveni seriozně jednat, ovšem seriozním způsobem a se seriozním partnerem. V žádném případě nechceme dále prodlužovat stav, kdy zemi vládne kabinet v demisi a kdy zatím ani nezačala třicetidenní lhůta nové vlády pro získání důvěry Poslanecké sněmovny."
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude vyšetřovatel hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka. Jeho...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz