Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek rozpoutal vodní válku

  1:00aktualizováno  1:00
Vypukla válka o vodu. Může za povodeň ODS, nebo ČSSD? První výstřel ve velké vodní válce padl v Ústí nad Labem, kde premiér řekl, že starosta Gandalovič zaspal. Gandalovič Paroubkův výrok nazval hyenismem.

Jako se nedá zastavit povodeň, nedá se zastavit ani vodní válka. | foto: Radek CihlaMF DNES

Na první pohled dětinská přestřelka tváří v tvář utrpení a nejistotě tisíců lidí se stává jasnou, když si uvědomíme, že Paroubek a Gandalovič se ve volbách utkají právě v Ústeckém kraji.

Vodné pravděpodobně občané politikům spočítají právě v parlamentních volbách. Teď se možná rozhoduje. A i když se to člověku postiženému zátopou právem zdá šílené, politici myslí především na počet hlasů.

Fronta má, na rozdíl od rozlitých řek, přesné hranice. Krajští hejtmani, přirození hrdinové nebo proklatci boje s velkou vodou, jsou až na jednu výjimku za KDU-ČSL všichni z ODS. Sociálnědemokratičtí ministři tedy žhaví vrtulníky, aby přirozený náskok hejtmanů dohnali.

Od Jiřího Paroubka slyšíme, že zaspaly kraje. Ústecký hejtman Šulc a jeho jihočeský kolega Zahradník zase dokazují, jak vláda nesplnila sliby, které dala po katastrofálních povodních z let 1997 a 2002.

Kdo má pravdu? Část viny je na obou stranách - lidé jsou náchylní zapomínat na povodně, když je sucho. Současná vodní válka je však - přes pochopitelnou touhu obou stran po volebním vítězství - hanebná.

O to hanebnější, že agresorem je jednoznačně premiér Paroubek, muž, který by měl nyní mít především na zřeteli shodu a pomoc nešťastným lidem. V Ústí se přinejmenším nedokázal zachovat ani jako gentleman, ani jako státník. Reakce ODS je přehnaná a téměř hysterická. Je to však jen reakce po hrubé akci.

Jako se nedá zastavit povodeň, nedá se zastavit ani vodní válka. Po nerozvážných premiérových slovech už se bude každý ptát: Nakládají mě na člun proto, aby mi pomohli, nebo proto, abych jim hodil lístek ve volbách? A když mi dají, až voda opadne, peníze na opravu domku, není to proto, že si chtějí koupit můj hlas?

Občan se rozhodne podle svých zkušeností. Součástí politických dějin této země zůstane fakt, že malicherná politická nevraživost je zde mohutnější silou než přírodní živly, ba i než soucit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz