Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek ohlásil demisi a žádá jednání s komunisty

  9:32aktualizováno  14:49
Současná vláda oficiálně skončí po neděli. Premiér Jiří Paroubek oznámil, že v pondělí podá demisi. To znamená i rezignaci ministrů jeho kabinetu. ČSSD to považuje za vstřícný krok a pro jednání s koalicí o vedení nové Sněmovny si klade podmínku - přítomnost komunistů. Topolánek to odmítá.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Podle ústavy musí vláda demisi podat poté, co si poslanci zvolí nové vedení Sněmovny. Volba se plánuje na zítřek, na personálním obsazení se ale strany zatím nedohodly.

"Jako státotvorná strana jsme se rozhodli udělat vstřícné gesto," uvedl předseda ČSSD a dosavadní vlády Jiří Paroubek. Kabinet rezignuje bez ohledu na to, jestli bude do pondělí nový předseda Sněmovny zvolen nebo ne.

ČSSD tak odblokuje současnou situaci. Pokud by se poslanci na novém vedení Sněmovny nedohodli, Paroubkova vláda by demisi podávat nemusela a předseda ODS Mirek Topolánek by nemohl sestavit koaliční vládu.

Koalice včera oficiálně zaslala ČSSD text své dohody a navrhla straně jednání o koaliční smlouvě, toleranci vlády a ustavení orgánů Sněmovny.

Chceme jednat i s komunisty
Jiří Paroubek si ale klade podmínku. O ustavení orgánů Sněmovny chce jednat i za přítomnosti komunistů.

Mirkovi Topolánkovi řekl, že místo jednání 3+1 by mělo být jednání 5+0, tedy za účasti pěti šéfů politických stran zastoupených ve Sněmovně.

"Šéf ČSSD Jiří Paroubek navrhuje, že bychom měli jednat o ustavení orgánů Sněmovny i za přítomnosti komunistů," potvrdil stanovisko i předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Do prvního kola volby předsedy Sněmovny navrhla svého kandidáta jen ODS, nominovala Miroslavu Němcovou. Žádná další strana svého práva nevyužila a kandidáta neoznámila. - více zde

Podle Jiřího Paroubka by měly být funkce místopředsedů ve Sněmovně rozděleny poměrem po jednom pro KDU-ČSL a komunisty, dva by měli být z ODS a jeden z ČSSD s tím, že i předseda Sněmovny by měl být sociální demokrat.

ODS jednání s komunisty odmítá
"Očekáváme, že se stejnou vstřícností, s jakou jsme umožnili teď vznik Topolánkovy vlády, umožní ODS respektive ty dvě další jí spřátelené strany to, aby byl do čela Poslanecké sněmovny zvolen sociální demokrat," uvedl Jiří Paroubek.

"Myslím si, že to chce trošku velkorysosti jako v našem případě, a ne mocenské uvažování světa. Já se bojím, že v případě ODS opět převáží to mocenské uvažování," dodal premiér Paroubek.

Předseda ODS Mirek Topolánek považuje demisi Paroubkovy vlády za samozřejmý a regulérní ústavní krok, který vyplývá z výsledku voleb.

"Vláda nemůže vládnout bez mandátu, proto tento akt nevnímáme jako jakýkoli závazek v jednání o případné toleranci vlády," uvedl Topolánek v prohlášení, které poskytl iDNES.cz.

Jakékoli jednání s komunisty ODS odmítá. Podle Topolánka stále platí nabídka rokování o toleranci vlády ve formátu 3+1, tedy koaliční trojka s ČSSD. Diskusi o obsazení vedení Sněmovny podle Topolánka není možné oddělit od jednání o případné toleranci vlády.

K volbě vedení nové Sněmovny se poslanci sejdou zítra v devět hodin ráno.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz