Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek odmítl, aby mu ČSSD přilepšovala 28 tisíci

  11:30aktualizováno  14:54
Jiří Paroubek mohl na svůj účet dostávat od sociální demokracie kolem 28 tisíc korun měsíčně. Ovšem nebude. Když mu to dnes ráno navrhli lidé z vedení strany, Paroubek byl proti. "Mám dostatečný příjem, nepřišel jsem do politiky vydělávat," oznámil.

Jiří Paroubek | foto: Dan MaternaMF DNES

Nebyla to ráno dlouhá debata, přerušil ji sám předseda ČSSD Paroubek, o kterém se vedla řeč. Přesněji řečeno, vedla se o snaze prvního místopředsedy strany Bohuslava Sobotky i dalších straníků, jak předsedovi přilepšit.

"Navrhoval jsem, že mu dorovnáme plat tak, aby ho měl na úrovni platu předsedy poslaneckého klubu," sdělil iDNES.cz Sobotka. To by konkrétně znamenalo, že ČSSD by určila svému předsedovi hrubý plat nad 40 tisíc korun, aby mu na účet chodilo čistých 28 tisíc.

Lídr opoziční strany by tak měl "příplatek" ke svým 47 tisícům, které dostává jako řadový poslanec. A ještě k dalším 30 tisícům, které si Paroubek přičítá k platu, i když jde ve skutečnosti o paušální náhrady, které by měly jít na výdaje spojené s poslancováním.

Vyšší plat pro Paroubka by prošel, věří Sobotka
Paroubkův měsíční příjem se ale zatím měnit nebude, jeho stanovisko na ranním zasedání vedení ČSSD bylo naprosto striktní.

"Mluvil o tom, že své měsíční příjmy pokládá za dostatečné, že nevidí problém ani ve fungování svého rodinného rozpočtu," uvedl první místopředseda Sobotka. Kdyby Paroubek neřekl ne, s největší pravděpodobností by návrh na dorovnání platu prošel.

"Ano, myslím, že by to tak bylo," potvrzuje Sobotka. A jako příklad uvádí situaci Mirka Topolánka, kterého ODS platila, když přestal být senátorem a připravoval se na volební kampaň jako šéf strany.

"Tehdy se nad tím nikdo nepozastavoval. Jiří Paroubek přitom dělá hodně práce pro ČSSD vlastně zdarma. Nemá ani žádné jiné příplatky, které mají mnozí poslanci za účast v různých výborech a podvýborech Sněmovny," argumentuje Bohuslav Sobotka.

Samotný Paroubek se dnes vůbec nechtěl k celému tématu vyjádřit, jeho mluvčí sdělila, že vše by měl říci Sobotka.

Paroubek si totiž v posledních dnech svými vyjádřeními ke svým příjmům a výdajům "vykoledoval" v médiích další vlnu kritiky. A to mimo jiné proto, že ke svému platu si automaticky přičítá i paušální poslanecké náhrady. - více zde

Nevadí mi, že mám nejméně, píše Paroubek
Jiří Paroubek se ale ve skutečnosti rozepsal o celém tématu dnes na internetových stránkách ČSSD. Stěžuje si, že média proti němu rozjela kampaň, aby ho poškodila. 

"Po urážlivé a zcela dehonestující debatě na toto téma v médiích však musím sdělit, že žádný plat pro sebe - i kdyby o něm Politické grémium ČSSD rozhodlo - nepřijmu. Nepřišel jsem do politiky vydělávat," píše Paroubek.

Následně sám připomíná, že všichni lidé ve vedení strany berou víc než on. "A je mi úplně jedno celý rok, že mám ze všech členů Politického grémia ČSSD zřejmě nejnižší příjem. Můj výkon to nezmění. Mám dostatečný příjem ke svému životu. Uvědomuji si totiž, že drtivá většina mých spoluobčanů má podstatně nižší příjem nežli já," tvrdí předseda ČSSD.

Z jeho slov ale zároveň vyplývá, že považuje za správné, aby strana svého předsedu platila. Připomíná případ Topolánka i dřívější šéfky Unie svobody Hany Marvanové.

"A já si myslím, že je správné, že předseda každé parlamentní strany má svůj plat od této strany, nemá-li jiný příjem, například jako člen vlády," uvedl.

Nicméně zatím vše zůstane při starém - ČSSD bude Paroubkovi pouze zajišťovat cesty po regionech. Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz