Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek, nebo svoboda

  1:00aktualizováno  1:00
Politik v naší zemi si nemůže přát nic lepšího, než aby se mu říkalo buldozer. Část veřejnosti ochotně buldozerům zatleská, protože si tuhle přezdívku vykládá tak, že jde o "schopné lidi". Bohužel si už méně klade otázku, čeho všeho se ty schopnosti týkají.

Paroubek, Grebeníček a Filip ve Sněmovně | foto: ČTK

Naše země určitě potřebuje, aby ji po příštích volbách řídili schopní lidé. Ale rozhodně ne lidé schopní všeho.

Premiéru Paroubkovi nelze upřít mnohé schopnosti. Je to tvrdý dříč, který rozhádané a frustrované sociální demokraty postavil do latě a dal jim vizi možného nového úspěchu.

Kromě pevné ruky jim dal také jasný směr: prosazování levicových zákonů společně s komunisty. Tím zjevně odebírá voliče KSČM, což je však sporná zásluha.

Těžko říci, co je lepší, či spíše horší: zda mít v zemi ryzí komunistickou stranu, o které je jasné, co je zač, nebo silně levicovou sociální demokracii, která až příliš mnoho komunistických postupů skrývá za fazonou demokratické strany.

Žádná odpověď není správná. Jediné, co by Česku prospělo, je úbytek podpory, kterou se celá levice může pochlubit. Její nebezpečí totiž spočívá právě v tom, že nyní v sobě spojuje socialistickou ideologii s principem vlády pevné ruky.

Nejmarkantnějším projevem Paroubkova silného sklonu k autoritářství je vztah ke svobodě slova, a tedy k médiím.

Jestliže Úřad vlády v dopise adresovaném vedení České televize posuzuje, co je a co není správná satira, a jestliže si šéf tohoto úřadu dovolí určovat, že "satira se nesmí věnovat vážným tématům", jedná se o zásadní a zcela nepřijatelné vměšování mocenské instituce do práce sdělovacího prostředku.

Úřad vlády v žádném případě nemá v popisu práce určovat a hodnotit publicistické žánry, jako není v popisu práce premiéra, aby veřejně posuzoval televizní pořady.

Zbabělý přístup České televize, který se projevil zrušením pořadu Bez obalu, jenom ukázal, že jde v zásadě o televizi státní a že slovo "veřejnoprávní" je při současné konstituci Rady ČT mírně řečeno matoucí.

Když se Mladá fronta DNES touto kauzou zabývala, premiér Paroubek rovnou nařkl vydavatele novin z účelového útoku na svoji osobu.

Je smutné, že Paroubek nemá tušení o tom, s jakou vydavatelskou kulturou vzniká obsah moderních seriózních novin. Jednoduše řečeno: žádný vydavatel a žádný jiný orgán zde nenařizuje, aby novináři šili do premiéra.

Pravda je prostě taková, že novináři mají radar na zasahování do principů svobodné žurnalistiky, a proto se zabývali zrušením pořadu Bez obalu.

A je třeba říci, že by nadále novináři měli být na růst autoritářských tendencí v České republice a na skryté či otevřené projevy potlačování svobod ještě citlivější. Je to úkol demokratických médií.

Až příliš pevná ruka se v sociální demokracii projevuje i ve vnitrostranické diskusi a při sestavování kandidátek, kdy byli umlčováni kritici tragikomického počínání poslance Krause, který se v Ghaně - prý v euforii - podepsal pod obchodní smlouvu jako ředitel firmy, aniž jím byl.

Nebezpečnou ukázkou kombinace tvrdého mocenského přístupu se socialistickou inklinací ke státnímu řízení bylo Paroubkovo podivné zacházení s krajskými hejtmany v otázce zdravotnictví.

Je nepochybné, že arogance vůči představitelům územní samosprávy rovněž ukazuje na nízký respekt k dělbě moci, a tudíž ke svobodě.

Nejhorším příkladem Paroubkova odhodlání být úspěšný za jakoukoli cenu je jeho ochota spojovat se při prosazování svých představ s komunisty. Sám řekl, že mu takové spojení nevadí. Může prý přijímat zákony třeba i s Marťany.

Takové šokující sdělení lze chápat i jako urážku Marťanů. Marťané totiž nezlikvidovali svobodu v naší zemi a nepřivedli ji hospodářsky na buben. Pak je tu ještě jeden smutný rozdíl: komunisté na rozdíl od Marťanů bohužel existují.

Nejde zde o to, že by jiné strany, které si můžeme v příštích volbách zvolit, byly skvělé. Celá politická scéna České republiky trpí zvláštními neduhy. To současné nebezpečí je však jednoznačně ve spojení až příliš silné levice s autoritářstvím.

Skryté i otevřené útoky na občanské svobody, kterých jsme nyní svědky, by měly sloužit jako varovné memento.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz