Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Můj a Topolánkův rozchod? Úsměvné srovnání

  1:13aktualizováno  1:13
Když se šéf ČSSD Jiří Paroubek dohodl se svou ženou Zuzanou na rozchodu, neřekl jí, že je to kvůli o dvacet let mladší tlumočnici Petře Kováčové. Paroubek to uvedl v odpovědích, které MF DNES poslal písemně z dovolené na Jadranu. Je tam se svou novou přítelkyní.

Před volbami v červnu 2006 byla Zuzana Paroubková po boku svého manžela. „Jirka je přímý a férový muž, odvážný a lidský,“ řekla tehdy novinářům. Teď se vztah změnil. | foto: Reuters

Nelitujete teď toho, že jste z nevěry pana Topolánka udělal loni na podzim – v době sestavování vlády a před senátní kampaní – politickou věc? Voliči mohou říci, že jste nyní udělal něco podobného...
Myslím, že máte špatnou paměť. Jedinou věc, kterou jsem zdůrazňoval a kterou zdůrazňuji i dnes a která nás zařazuje mezi politicky rozvojové země, je to, že slečna Talmanová jako přítelkyně premiéra Topolánka je současně jednou z nejvyšších ústavních činitelek tohoto státu. Jak známo, parlament kontroluje vládu, pan Topolánek je šéfem exekutivy, slečna Talmanová je jednou z nejvyšších představitelek legislativní moci ve státě. Kromě toho, pokud je mi známo, pan Topolánek nevyřešil své rodinné záležitosti za celý rok ani o centimetr.

Říkáte, že ve vašem rozchodu s manželkou je oproti případu pana Topolánka kvalitativní rozdíl. V čem?
Já jsem se ženou domluvil odluku našeho vztahu a teprve poté jsem navázal jiný vztah.

Mezi tím, co říkáte vy a vaše žena Zuzana, je určitý rozpor. Ona tvrdí, že o vaší nové přítelkyni netušila do chvíle, kdy vyšly vaše fotografie v novinách. Vy říkáte, že jste rodinu už dříve o novém vztahu informoval. Jak to tedy je?
To se přece nevylučuje navzájem. Když jsem před čtvrtrokem hovořil o tom, že jsem připraven k rozchodu s mou manželkou Zuzanou, řekl jsem, že chci navázat nový vztah. Pochopitelně, že jsme nehovořili o jméně té dámy, které se to mělo týkat a týkalo. Tedy já i moje žena mluvíme pravdu.

Neobáváte se, že ztratíte body u veřejnosti nebo v sociální demokracii?
Myslím si, že riziko v takovýchto záležitostech je vždy. Myslím ale, že jsem celou věc řešil otevřeně, čestně, lidsky přijatelně, zejména pro moji současnou manželku Zuzanu a mého syna Jiřího. Jsou jiní, kteří nedokázali své rodině otevřeně ani po dlouhém čase říct, že chtějí něco změnit. Já jsem to dokázal a veřejnost se o tom dozvěděla se zhruba čtvrtletním zpožděním.

Znovu opakuji, že můj rozchod s manželkou Zuzanou je přátelský a také v majetkové oblasti bude moje žena naprosto zajištěna. Je potřeba také říci, že budu podporovat veškeré její veřejně prospěšné aktivity, to znamená zejména pomoc dětem z dětských domovů.

Budu rád, když váš list i další české deníky, které věnovaly v těchto dnech tolik pozornosti novým skutečnostem v našem vztahu s manželkou, věnují aspoň desetinu prostoru vynikajícím veřejně prospěšným činnostem mé ženy.

Jak dlouho je již vaší partnerkou Petra Kováčová?
K tomu jsem se již vyjádřil, mojí partnerkou s perspektivou vážnějšího vztahu je několik posledních týdnů. Tedy až poté, co jsme se dohodli s manželkou Zuzanou na rozchodu a odděleném životě.

Kdy jste se rozhodl, že se rozvedete? Není to třeba tak, že jste tu věc odkládal, až bude po volbách a sestavena vláda?
Myslím, že váš dotaz nedává žádný smysl. Ta věc je čerstvého data.

Váš rozchod jste oznámil až ve chvíli, kdy vyšly ty fotografie v bulváru. Proč jste o tom do té doby nechtěl mluvit a kdy jste se to chystal zveřejnit?
Odpověď na tuhle otázku jsme dali již ve společném prohlášení s manželkou Zuzanou. Chtěli jsme zveřejnit celou věc až v okamžiku rozvodu.

"ODMĚNA? DOŽIVOTNÍ PŘÁTELSTVÍ BÝVALÉ ŽENY"

Nepřipadá vám úsměvné, že nejdůležitější politici dvou největších stran mají podobný životní osud?
Úsměvné je, pokud se snaží nejčtenější pravicový deník srovnávat náš takzvaný osud. Ujišťuji vás, že po mém čestném a otevřeném jednání vůči vlastní rodině mne neočekává osud pana Topolánka, že by mne bývalá, v jeho případě zřejmě stále současná, manželka veřejně kritizovala za způsob života.

Také můj syn, který je od počátku informován o celé situaci a byl přítomen mému rozhovoru s manželkou, ve kterém jsme se dohodli o rozchodu, určitě nebude hovořit tak jako syn pana Topolánka o tom, že si změní příjmení, a určitě mě za nový vztah nebude kritizovat tak jako dcera pana Topolánka.

Myslím, že i o nepříjemných věcech je potřeba mluvit s rodinou otevřeně, čekat na její názor a nestavět ji před hotové věci. Odměnou pro mne bude doživotní přátelství mé ženy, a jak myslím, i velmi dobrý vztah se synem.

Je váš rozchod se Zuzanou Paroubkovou definitivní, nebo se ještě může stát, že si to oba rozmyslíte?
Myslím, že se jedná o uzavření určité etapy v našem vztahu, prožili jsme spolu dobré i zlé, bylo to osmadvacet hezkých, nebo dokonce krásných let. V poslední době však tento vztah stagnoval, nerozvíjel se. Myslím však, že mezi námi není žádný problém takového charakteru, který by zabraňoval tomu, abychom spolu měli výborný přátelský vztah. Budeme se spolu stýkat dál.

Už jste hovořil s paní Paroubkovou o tom, jak teď budete řešit svoje bydlení?
To je jednoduché – do nového bytu půjde syn se svojí rodinou včetně vnučky, já zůstanu v bytě ve Stodůlkách, poté co se z něj manželka Zuzana odstěhuje do svého bytu na Petřinách.

Vaše žena MF DNES řekla, že se teď bude snažit distancovat od politiky, a neřekla ani jasně, že vás bude dál volit. Jak to vnímáte?
Myslím, pokud jde o politiku, že to nikdy nebylo hobby mé ženy. Je zřejmé, že ji politika spíše unavovala.
Tou správnou parketou pro ni je veřejně prospěšná činnost. V tom je orientovaná, to dělá ráda, na to se
těší.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Demonstrují stovky lidí

Demonstrace na pražských Roztylech proti konferenci evropských protiimigračních...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. EU podle francouzské...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz