Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek k ODS: Jsem v podstatě dobrák, pomohu vám schválit Lisabon

  13:45aktualizováno  19:56
Poslanci se po několika hodinách pře o Lisabonskou smlouvu rozešli, v debatě budou pokračovat zítra. ODS žádá opětovné přerušení schůze, potřebuje ale podporu komunistů, kteří zase žádají referendum. ČSSD naopak ODS lákala, aby se nebála hlasovat už na této schůzi. Podle Paroubka je k tomu příhodná chvíle.

Hlasujme už dnes, vyzývá ČSSD. ODS s ratifikací smlouvy naopak pospíchat nechce. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Schůzi, která začala dvě hodiny po poledni, předcházela jednání klubů. ODS se po debatě rozhodla dát svým poslancům při případném hlasování volnou ruku. Není totiž jisté, zda bude mít sílu prosadit opětovné přerušení schůze, jak si původně přála.

O odložení hlasování až na dobu, kdy bude parlamentem schválena novela jednacích řádů obou komor, přesto dnes znovu Sněmovnu požádal premiér Mirek Topolánek.

Pokud by totiž parlament smlouvu schválil bez těchto pojistek, vystavil by "bianco šek" všem budoucím vládám, které by získaly možnost bez kontroly občanů předávat pravomoci na unijní úroveň, tvrdí občanští demokraté.

Požadavek ODS upřesnil předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda. Předložil návrh, aby se poslanci k dokumentu vrátili až 17. února.

O přerušení původně uvažovala i ČSSD, jak před časem oznámil předseda Sněmovny Miloslav Vlček. Sněmovní výbory totiž dosud nedodaly svá stanoviska. Včera ale Vlček vzal svá slova zpět a uvedl, že o přerušení už usilovat nebude.

Naopak dnes sociální demokraté žádali, aby se o smlouvě rozhodovalo už na této schůzi. Následovala několikahodinová rozprava, kdy se u mikrofonu střídali příznivci i odpůrci smlouvy.

"Ať se k tomu postaví jako chlap," vzkázal lídr socialistů Jiří Paroubek na adresu premiéra. Vadí mu, že Topolánek v prosinci 2007 smlouvu v Lisabonu podepsal, ale nyní její schválení blokuje. "Protože jsem od přírody v podstatě dobrák, chci mu podat pomocnou ruku," dodal s tím, že situace je pro schválení Lisabonské smlouvy ideální a lepší už prý asi nebude.

V emotivní debatě se dokonce podporovatelé Lisabonu téměř pohádali sami mezi sebou. Poslankyně zelených Kateřina Jacques kritizovala Paroubkův návrh na referendum: "Jsem přesvědčená o tom, že mu nejde o evropskou myšlenku ani o osud Lisabonu, ale pouze o další oddalování tohoto tématu a o snahu za každou cenu dostat vládu do kolen, a nikoliv prospět České republice," řekla Jacques. - o Paroubkově návrhu na referendum více zde

"Vy tvrdíte, že jste proevropští. Co jste pro to udělali v této koalici? Nic. Nic," zlobil se na Jacques poslanec ČSSD David Rath. Koalice podle něj jen "tahá republiku za nos", a proto ČSSD, která je z blokace Lisabonské smlouvy zoufalá, je ochotná kývnout i na referendum. "My se ho nebojíme. My lidem dokážeme vysvětlit, že Lisabonská smlouva je pro nás důležitá," dodal Rath.

"Při představě, že proces, jímž bude přijata Lisabonská smlouva, je nevratný, při představě, že už to nebudeme my, kdo bude moci rozhodovat o budoucnosti, nemám odvahu pro Lisabonskou smlouvu hlasovat," varoval naopak poslanec ODS Zdeněk Prosek, který patří k odpůrcům dokumentu.

"Jsem přesvědčen, že nemám právo lehkomyslně naložit s tím, co tady kdysi zakladatelé české státnosti a ti, kteří budovali suverénní český a československý stát, vytvořili," dodal Prosek.

Poslanci nakonec o smlouvě nehlasovali. Shodli se, že pro dnešek už téma nechají být a v rozpravě budou pokračovat od zítřejšího rána.

Strany vyjednávaly, ve Sněmovně panoval zmatek

O tom, jestli se na mimořádné schůzi přikročí i k hlasování, jednaly dnes strany několik hodin, k jasné dohodě ale nedošly. Ani jednání klubu ODS nepřineslo jednoznačný závěr. Klub je rozdělen, polovina poslanců by smlouvu podpořila, druhá polovina to odmítá.

Poslanec ODS Marek Benda nechtěl šance na schválení smlouvy moc komentovat. "Buď se to podaří odložit, nebo ne. Nevíme, jak to přesně proběhne," řekl iDNES.cz s tím, že ODS o smlouvě hlasovat nechce.

Pomoci by občanským demokratům mohli i komunisté, kteří dnes ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa navrhli odročení hlasování o smlouvě až na dobu, kdy bude přijat zákon o referendu o Lisabonské smlouvě, který připravili.

Lisabonskou smlouvu podporuje ČSSD, zelení a lidovci. K jejímu schválení je potřeba 120 hlasů, prolisabonská koalice tak potřebuje 27 hlasů občanských demokratů, kteří s podporou smlouvy váhají. Jejich vlastní kongres jim uložil odhlasovat nejprve smlouvy o americkém radaru.

Bobošíková proti Lisabonu a pro Klause

Ve stejnou dobu, kdy začínala schůze Sněmovny, pořádala před Pražským hradem europoslankyně Jana Bobošíková protestní shromáždění proti Lisabonské smlouvě. Na něm chtěla vyjádřit i podporu prezidentu Václavu Klausovi, který smlouvu dlouhodobě kritizuje.

Podle informací reportérky iDNES.tv byly na setkání asi čtyři desítky lidí, někteří s transparenty "Ne Lisabonské smlouvě, ano Evropské unii". Shromáždění, na které dohlíželi tři policisté, mělo klidný průběh.

Pódium bylo vyzdobeno dvěma českými vlajkami a dvěma prapory EU. Před vystoupením zazněla z reproduktorů česká hymna. Poslankyně vyzvala příchozí k podpisu petice proti Lisabonské smlouvě.

Podle Bobošíkové Lisabonská smlouva "umožňuje zvnějšku zničit naši energetickou soběstačnost, umožňuje diktovat z Bruselu, kolik imigrantů bude žít na našem území," a také "umožňuje návrat naší země do protektorátních hranic".

Před Sněmovnou ve stejný čas protestoval asi poloviční počet odpůrců amerického radaru.

Co také zaznělo ve Sněmovně

"Já si tady připadám trochu jako v Jiříkově vidění."

(Kateřina Jacques, SZ)

"Já jsem skutečně jak Alenka v říši divů. Nejprve tady vystoupila paní Jacquesová (vysloveno Žáková) a začala nadávat sociální demokracii. (Poznámka ministra Nečase). Já jsem Čech, to "ová" používám, pane ministře."

(Vítězslav Jandák, ČSSD)

"Toto znáte (ukazuje silnější modrou knihu), to je tedy ona smlouva o Evropské unii. Pro porovnání toto (ukazuje tenkou bílou knížku, spíš sešit) je Ústava Spojených států. Ústava Spojených států platí 220 let a funguje. Je to přehledný dokument včetně sedmadvaceti dodatků. Je to krásné čtení jazykem, který je velmi srozumitelný. Toto (opět ukazuje silnou modrou knihu) je tři sta stran textu, který není srozumitelný často ani právním expertům, a to bez protokolů, příloh a dodatků."

(Zdeněk Prosek, ODS)

"Komunistické volání po referendu je pro mě nedůvěryhodné, protože si pamatuji, jak mi moje máma, když jsem byla ještě malá, tehdy to tak skutečně bylo, vysvětlovala, že volby nejsou volby, ale je to podvod a ponižování lidí. A tak to tehdy prostě bylo!"

(Kateřina Jacques, SZ)

"Pan předseda vlády opět žertoval na českém plese konaném v Bruselu, a to tentokrát na téma možného vypuzení České republiky z Evropské unie. Jeho žerty jsou ovšem poněkud drastické v tom, že se mohou blížit realitě."

(Jiří Paroubek, ČSSD)

"Pane premiére, vám je to jedno? On mi říká zezadu, že to je jedno. Teď chápu, že se Evropa třese strachy. My máme premiéra, který předsedá Evropské unii, je premiérem země, která poslední nemá vyřešenu, ratifikovánu, zodpovězenu otázku Lisabonské smlouvy, a jemu to je jedno! Dokonce to tady na mě houká zezadu, že je mu to jedno. (poslanci se smějí) Bojte se ve Francii, v Německu, v Itálii, třeste se, tomuhle premiérovi je to jedno. Dokonce to ve Sněmovně na nás vykřikuje."

(Lubomír Zaorálek, ČSSD)

"Po demagogii přišly komediální výstupy. (...) Za bolševiků nás nutili nejenom, abychom drželi pusu, ale abychom jásavě režim chválili. Já doufám, Lubomíre Zaorálku, že po mně nechceš, abych tady jásavě vykřikoval, jak je Lisabonská smlouva skvělá. Já pro ni dokonce budu hlasovat. A dokonce o tom přesvědčuji i své kolegy. Tak z toho tady nedělej komedii."

(Mirek Topolánek, ODS)

"Doprovodné usnesení, které bylo zde navrženo, popravdě řečeno je zhruba tak nutné jako doprovodné prohlášení, že po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost bude nadále po dešti mokro a v létě bude tepleji než v zimě."

(Karel Schwarzenberg, SZ)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz