Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Chystám se na revanš

  21:20aktualizováno  6. června 14:58
Michaela Jílková zpovídala předsedu ČSSD a stále ještě premiéra Jiřího Paroubka. Už se vzpamatoval z prvního šoku po volební prohře? Nezmenšilo se jeho proslulé sebevědomí? Kdo podle něj může za jeho prohru? Povede svou stranu do vlády, do opozice, nebo má jiný plán?

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane premiére, řekl jste, že si bez vás pánové z pravice neumyjí ani ruce. Co jste tím myslel?
Chtěl jsem jim sdělit, že prostě budou muset jednat, když ne o podobě příští vlády, tak o podobě příštího vládního prohlášení se sociální demokracií. A to myslím, že pánové po včerejšku už pochopili.

A v čem by vám museli vyjít vstříc, abyste je eventuálně podpořili?
Zcela nepochybně by museli zavrhnout myšlenky typu rovný důchod, rovná daň, privatizace služeb, privatizace ČEZ, to jsou asi ty hlavní věci.

Souhlasili byste se snížením daní?
ODS říkala, že když se sníží daně, dojde k nějakému nárůstu daňových příjmů. Myslím, že takhle to v ekonomice nefunguje. Takže když budeme vidět propočty, třeba se teď už poučíme.

A daně byste zjednodušili?
Já nevylučuju, že bychom o tom jednali. Ale to, co jsem slyšel třeba od pana Kalouska, že bude uvažovat o nějakém přibližování se DPH, tak to by ve svých důsledcích znamenalo zvýšení cen potravin, léků a životních potřeb lidí. To nepodpoříme.

Budete požadovat nějaké funkce? Co třeba předsedu Poslanecké sněmovny?
Myslím, že v rámci kontrolních mechanismů, které v republice jsou, by všechny funkce neměla mít ve svých rukou jen ODS. Tak by to bylo logické.

A vy byste asi byl kandidátem na předsedu Poslanecké sněmovny?
Zatím jsem o tom neuvažoval. Moje zaměření bylo zatím spíše v exekutivě. Myslím, že v téhle chvíli je potřeba hlavně budovat stranu, budovat sociální demokracii. Ten vynikající volební výsledek úplně neodpovídá stavu, ve kterém strana vnitřně je. A to je potřeba během příštích měsíců změnit a připravit stranu na příští volby, aby byla ještě úspěšnější.

Velká koalice by byla velká oběť pro stát

Prohlásil jste: "Jestli si někdo myslí - i v rámci sociální demokracie - že snad připustím nějakou cestu k velké koalici, tak to prostě nepřipustím!" To je pro vás tak nepřekonatelná?
Upřímně řečeno, neumím si ji představit.

A co když si ji budou umět představit vaši straničtí kolegové a vy jim v tom jaksi budete překážet...
Nemyslím si, že by sociální demokracii prospělo, kdyby šla do velké koalice. Byla by to velká oběť pro tento stát.

Ale třeba oni mají jiný názor. To byly takové osudy - že byste mohl být třeba sesazen.
S ohledem na to, že volby mohou být nikoliv za čtyři roky, ale třeba za půl roku, tak by asi nebylo moudré zbavovat se politického lídra, který přivedl stranu k historickému úspěchu.

A to je zajímavé: teď jste řekl, že volby mohou být za půl roku!
My musíme být připraveni na všechny eventuality.

A co třeba na vznik úřednické vlády?
Já myslím, že úřednickou vládu bychom v žádném případě nepodpořili. (To řekl premiér v 11.30 hodin, v 18.00 prohlásil, že předsednictvo ČSSD se dohodlo, že bude podporovat vznik vlády nestranických odborníků.)

Umím si představit vládu i s lidovci

Jistě se chcete vrátit do premiérského křesla.
No to určitě ano.

Kdy si tak myslíte, že se vám to podaří?
Tak možná, že za měsíc, a možná, že za čtyři roky, já nevím.

Vy mě matete, pane premiére. Jak to, že za měsíc?
No tak podívejte se: pokud tady neskončí tyto rozhovory dobře, no tak se otvírá možnost pro jiné řešení.

S kým vy byste vládu sestavil, kdybyste byl jmenován?
Tak já si umím představit vládu se zelenými, umím si představit vládu s lidovci a zelenými.

A to vám najednou nevadí lidovci? Vždyť jste neměli dobré vztahy s panem Kalouskem.
Tak vztahy s panem Kalouskem určitě nebyly ideální, ale byly asi lepší, než byly vztahy pana Kalouska a pana Grosse. A pokud jde o pana Bursíka, já věci neberu osobně. Předpokládám, že osobní pocity nemají v politice co dělat.

Z toho, jak hovoříte, se zdá, že ty výsledky voleb najednou akceptujete. V sobotu večer jste naznačil, že byste je mohli zpochybnit, a teď je berete vážně?
Ale to se nevylučuje. Ten volební výsledek je vynikající. Ale upřímně řečeno, pokud by nebyla plukovníkem Kubicem a ODS spuštěna aféra, tak jsem přesvědčen, že bych v tuhle chvíli sestavoval vládu já.

Ale řekněme si, není přece jenom něco pravdy na tom určitém prorůstání státní správy s organizovaným zločinem? Vezměte si, kolik lidí ze sociální demokracie je obviněno.
Vy to teď odvádíte jinam. Já jsem v té zprávě byl obviněn, že při prohlídce bytu pana Pitra se našly nějaké dokumenty, které mě kompromitují. Když se zeptali pana Kubiceho na to, jestli je viděl, tak řekl, že ne. Ale v té zprávě to bylo. Čili pokud někdo jedná kriminálně, musí být potrestán. Zvláště odporné mi to je u sociálních demokratů, takže já jsem neřekl ani slovo proti tomu a nic jsem politicky neovlivňoval.

Je to prostě spiknutí šibalů

Pan Kubice řekl, že vy jste s panem ministrem Bublanem řekli prezidentu Husákovi, aby Kubiceho tisková mluvčí Kosinová přestala veřejně vystupovat.
Ale pan prezident Husák - jak známo - to popřel. Ale i kdybych připustil, že jsem něco takového řekl, tak co by to znamenalo? Paní Kosinová, nebo Kozinová, jak se jmenuje, přece není žádná vyšetřovatelka! To je mluvčí. A jen tak mezi námi - to její vystoupení, kdy dala do souvislosti vraždu podnikatele Mrázka s aférou biolíh, bylo krajně neprofesionální, protože pokud vím, to vyšetřování ještě není uzavřeno. Takže pokud pánové na tom útvaru udělali závěr, že nebude vystupovat, tak postupovali správně.

A neberete celou kauzu kolem pana Kubiceho zbytečně osobně? O vás nikdo neřekl, že vraždíte a jste spojen s organizovaným zločinem. Hovořilo se zejména o sociální demokracii, že je prorostlá s organizovaným zločinem. Vezměte si kauzu biolíh.
Já nevím, jestli je to prorůstání zrovna s organizovaným zločinem, je to prostě spiknutí šibalů, kteří budou po zásluze potrestáni.

A co třeba "kakaová" kauza s panem Krausem? Není vám to teď podezřelé, že v lednu řekl, že do Ghany neposlal svoje peníze, ale peníze pana Riga, a teď už změnil výpověď?
Víte, teď už není vůbec o čem hovořit! Protože jestli jsou to jeho peníze, což ten pan Rigo říkal od začátku, a pokud jsem hovořil s Michalem Krausem, tak mu bylo jenom trapné přiznat, aby nebyl brán za úplného hlupáka, že přišel o velké finanční částky. Takže o tom mluvil takhle.

A vám není podezřelé, že v lednu říkal, že to jsou peníze pana Riga?
A co to dokazuje?

Jestli se pan Kraus taky nezapletl s nějakým zločinem?
Tak určitě to nebylo ideální spojení, nicméně pan Rigo - pokud já vím - byl odsouzen až tři roky po této záležitosti. Očekávat od člověka - byť je poslanec - takovou genialitu, aby dokázal odhadnout, kdo bude zavřený, a kdo ne, tak to se dá dost těžko, paní Jílková.

Tak abychom to uzavřeli: vy myslíte, že pan Kraus není zapleten do nějaké korupce?
Já si to nemyslím a zatím nemám jediný důkaz, proč bych si to myslet měl. Nicméně pan Kraus odešel z placených a veřejných funkcí.

Ano. Ale je pořád šéfem liberecké sociální demokracie.
Dobře. Ale to není žádná placená funkce ani funkce navenek strany.

Teď mi odpusťte ten výraz - není to u sociální demokracie nahoře huj a vespod fuj? Že na povrch děláte, jak se zbavujete těch šibalů, ale uvnitř zůstávají?
Jemu se nic neprokázalo, kromě tisku, který z něho udělal hlupáka. To je věc, kterou si myslím nezasloužil. I když chyby udělal, tak se mu prostě zatím nic neprokázalo.

Uškodil sociální demokracii?
Samozřejmě, že celá ta kauza byla konstruována tak, aby uškodila sociální demokracii!

Já myslím on, jestli jí uškodil?
V tuto chvíli se to neodvážím tvrdit, že on ji nějakým způsobem poškodil. On do týdne poté, co ta kauza začala, odešel.

V sobotním povolebním projevu jste prohlásil: "Demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah, srovnatelný snad jen s únorem 1948." Kdybyste mohl ten projev vrátit zpátky, řekl byste to znovu?
Asi bych vypustil tu zmínku o únoru 48, ale asi bych byl podobně expresivní a hovořil bych o totalitních metodách. Protože tohleto zastrašování, to jsou přece totalitní metody.

Nejsem jako Klement Gottwald

Jaké zastrašování myslíte?
Třeba výzvy na serveru ODS, aby lidé šli demonstrovat před dům, kde bydlí předseda vlády. Já vám přečtu některé výroky představitelů ODS. Paní Němcová se vyjadřuje o tom, že předpokládá, že mě lidé vyženou ze země!

Pan předseda Topolánek to popřel.
Ale tady to máte. Její vyjádření. Pan předseda Senátu Přemysl Sobotka: Klement Gottwald na mě znovu promluvil. Víte, já si myslím, že tohle je silná káva stejně jako desítky esemesek, které nyní na svůj mobil dostávám od lidí, kteří jsou spjati s ODS.

Jenomže co vím, pan Sobotka to řekl až po tom vašem projevu, kde jste zmínil únor 1948.
Dobře, ale to je důvod, aby o mně mluvil jako o Klementu Gottwaldovi?

A ta vaše prohra byla důvodem, abyste mluvil o únoru 1948?
Ale ty metody ODS - s použitím plukovníka Kubiceho - jsou totalitní! Ty používali komunisté před únorem 48.

Ale pan Kubice zdůrazňuje, že se nezná s politiky ODS a že to neudělal ve spolupráci s nimi.
Ale důkazy jsou jiné, a to může povídat malým dětem, a samozřejmě že to mělo politický význam, protože to udělal čtyři dny ne po volbách, ale před volbami. Proč to neudělal až po volbách?

No protože měl strach o ty spolupracovníky.
No a ty by do voleb někdo zmasakroval? Vždyť je to k smíchu!

Na ten váš projev nebyly příliš kladné reakce ani ve vaší straně. Například šéf ČSSD na Vysočině, šéf moravskoslezské sociální demokracie a další tím nadšeni nebyli.
Já jsem to včera řekl panu předsedovi Chladovi z Vysočiny, že jestli se jich dotklo, že jsem nechal eliminovat z jejich kandidátek několik šibalů, tak ať to řekne otevřeně a neschovává se za nějaká velká slova o nějaké mé politické chybě. Nechci mluvit jako Miloš Zeman o šedých myších. Ale pan předseda Chlad mi řekl, že v tisku byla jeho slova dezinterpretována. Nevím, jestli byl tak málo statečný, nebo jestli opravdu dezinterpretovali jeho slova.

Budu lpět na sebekázni sociálních demokratů

Před volbami všichni spoléhali, že jim je vyhrajete. Teď je po volbách. Jestli se teď ta vaše pozice neoslabí...
No tak podívejte, oslabit se může, to samozřejmě ano, ale také nemusí, protože za půl roku budeme mít další volby. A měnit lídra, který vyhraje volby nebo je jedním ze dvou vítězů voleb, tak to dělá jenom hloupá a nesebezáchovně se chovající strana. A to si myslím, že sociální demokracie není.

Kdyby ve straně už nebyla taková disciplína, na jakou jste zvyklý, tak byste jim tam s tím sekl a odešel?
Tak to bych určitě udělal!

Takže na disciplíně budete stále lpět?
Já si myslím, že to je špatné slovo - disciplína. Budu lpět na sebekázni lidí, protože bez toho není možné dosáhnout nic.

Vaším oblíbeným politikem je bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.
Určitě ano.

V Německu volby také skončily velmi těsně a on musel nakonec odejít z čela strany. Nemyslíte, že by vás mohl potkat stejný osud?
Nevylučuju ani svůj odchod, ale nemyslím si, že by to sociální demokracie udělala. Protože při vší úctě - ne že bych chtěl příliš přeceňovat svoji osobu - v tuto chvíli ČSSD nemá nikoho, kdo by ji dovedl k takovémuto grandióznímu volebnímu výsledku kromě mě.

Co byste si teď nejvíc přál?
Přál bych si, aby lidé teď byli v rámci sociální demokracie klidní a s důvěrou začali realizovat můj další plán. Ten poslední plán, který jsem rozvíjel 13 měsíců, tak ten se vydařil a já jsem přesvědčen, že se vydaří i tento, který mám připraven.

A ten bude realizován kdy?
Ten už začal být realizován v neděli.

A je to směřování k premiérskému křeslu?
No tak určitě je to směřování k premiérskému křeslu! A zejména k revanši v příštích volbách!

Videoukázky najdete na www.idnes.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...Najdete na iDNES.cz