Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek a Topolánek zbrojí na rozhodující duely

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfové dvou nejsilnějších stran Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se střetnou v Nedělní partii v televizi Prima po třech měsících v přímém souboji. Dva týdny před volbami přikládají štáby ČSSD i ODS souboji velký význam. Začaly své lídry zbrojit na rozhodující duely.
Jiří Paroubek sází na agresivitu, Mirek Topolánek se nemá nechat vyprovokovat.

Jiří Paroubek sází na agresivitu, Mirek Topolánek se nemá nechat vyprovokovat.

Přejít na volební speciál

V centrále ODS bude v sobotu jeden z členů týmu křičet na stranického šéfa Mirka Topolánka: "Neumíte řídit ani dvoreček se slepicemi! Semelu vás jako kafemlejnek!"

Nebude si drze otvírat pusu kvůli tomu, že by vypověděl dva týdny před volbami šéfovi poslušnost. Bude prý napodobovat premiéra Jiřího Paroubka. Štáb totiž chystá přípravu opozičního lídra na nedělní televizní debatu s Jiřím Paroubkem.

Obě strany si totiž myslí, že televizní předvolební debaty mohou rozhodnout těsný výsledek voleb. Podle pátečního průzkumu CVVM vedou občanští demokraté nad socialisty jen o čtyři procenta.

"Příprava premiéra na debatu bude detailnější než jindy. Z našich průzkumů totiž víme, že na závěrečné předvolební debaty se chce dívat 64 procent lidí," říká volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Nenechat se vyprovokovat
Oba soupeři přitom jdou do televize s úplně jinou taktikou. Sebevědomý Paroubek, který považuje debaty za klíčové, chce především útočit na Topolánka a zobrazovat ho jako slabého lídra.

Pravicového šéfa kolegové zase nabádají, aby se hlavně nenechal vyprovokovat. "Chceme, aby vystupoval klidně a věcně. Víme, že nejdůležitější je to, jaký zanechá ta debata dojem," tvrdí šéf volebního štábu konzervativců Jiří Šneberger.

V ODS dokonce vedou speciální databázi všech Paroubkových výroků a zkoumají, zda jsou pravdivé, nebo zda časem mění své postoje. I to bude předmětem sobotní Topolánkovy přípravy na Nedělní partii.

Pak ještě oba hlavní uchazeče o post premiéra čekají do voleb tři televizní duely: v neděli 28. května v ČT, ve středu 31. května na Primě a poslední na Nově ve čtvrtek 1. června - tedy poslední den před otevřením volebních místností.

V závěrečných debatách se už nebudou šéfové hlavních stran překřikovat u stolu ve studiu, ale stát u pultíku v sále před diváky, kteří se budou moci také ptát.

Rozhodnou debaty volby?
Na politické debaty se v neděli v poledne dívá okolo půl milionu lidí, ale závěrečné prestižní souboje nejspíš přilákají daleko více diváků.

"Kdyby se dívalo milion lidí a ti se pak se svými dojmy svěřili dalšímu milionu, tak to máte čtvrtinu voličstva. Takže debaty mohou rozhodnout, pokud v nich jeden z lídrů bude výrazně lepší," míní šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann.

Právě Paroubek chce v televizních debatách získat rozhodující body a ve finiši předběhnout ODS.

"Tak jako v Německu i u nás rozhodne posledních deset dní před volbami," míní premiér Paroubek. Jeho velkým vzorem je přitom bývalý spolkový kancléř Gerhard Schröder, který v loňských volbách dokázal stáhnout náskok křesťanských demokratů Angely Merkelové.

Páteční výzkum preferencí však posílá Paroubka do opozičních lavic. Podle agentury CVVM vyhraje ODS a bude schopna sestavit většinovou vládu společně s lidovci a zelenými. Naopak Paroubkem plánovaná menšinová vláda sociální demokracie tolerovaná komunisty má menšinu hlasů.

Ale vše je otevřené, protože každý pátý člověk zatím neví, koho bude volit. Jací vlastně jsou nerozhodnutí? "Nejčastěji mladí lidé do 29 let se základním vzděláním, nezaměstnaní, dělníci nebo ženy v domácnosti," říká analytik CVVM Daniel Kunštát.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz