Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vše při starém. Parlamentní volby v Bělorusku si Lukašenko pohlídal

  11:17aktualizováno  15:20
Do běloruského parlamentu se v nedělních volbách nedostal ani jeden představitel opozice. Odpůrci autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, který drží mocenský monopol už dlouhých osmnáct let, hlasování bojkotovali.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko hovoří během parlamentních voleb s novináři (23. září 2012) | foto: Reuters

Podle zprávy ústřední volební komise budou v dolní komoře parlamentu představitelé pěti politických stran, mezi nimi komunistické, agrární a republikánské strany práce a spravedlnosti.

Zvoleno bylo 109 ze 110 kandidátů. V jednom obvodě nezískal kandidát potřebných 50 procent hlasů a neměl alternativu. "Kandidáti politických stran zřejmě nemají takovou autoritu, jak si o sobě myslí," uvedl tajemník ústřední volební komise Nikolaj Lozovik o dolní parlamentní komoře, kde je drtivá většina prorežimních poslanců formálně nezávislá. V parlamentu nezasedá od roku 2004 žádný člen opozice.

Voleb se podle volební komise zúčastnilo 74,2 procenta voličů. Opozice ale považuje toto číslo za velmi nadhodnocené. "Volební komise nehorázně lže," řekl šéf běloruské křesťanské demokracie Vital Rymaševski, který loni proti Lukašenkovi neúspěšně kandidoval. Podle jeho strany se voleb zúčastnilo jen 38 procent voličů. "Téměř ve všech velkých městech jsme registrovali bojkot voleb. V mnoha okrscích byla účast výrazně nižší než požadovaných 50 procent," dodal.

Zahraniční agentury uvádí, že centrální volební komise údaj o celkové volební účasti oznámila ještě před skončením voleb.  Volby se konaly bez účasti hlavních opozičních stran - Sjednocené občanské strany a Běloruské lidové fronty, které tak protestovaly proti věznění politických oponentů, proti omezování svobody slova. Žádají také novelu volebního zákona a zákona o politických stranách.

Ve volbách zůstali kandidáti opozičního hnutí "Mluv pravdu!", kteří soudí, že jejich snažení má smysl i v podmínkách tuhé státní kontroly. V parlamentu ale nebudou.

Lukašenko: Toto nejsou volby pro Západ

Parlament v Bělorusku má podřízenou roli, o všech významných otázkách včetně jmenování vlády rozhoduje prezident Alexandr Lukašenko. Žádné z voleb za jeho osmnáctileté éry panování nebyly západními státy ani evropskými institucemi označeny za svobodné a demokratické.

Ani nynější volby neshledali mezinárodní pozorovatelé jako svobodné a nestranné.  "Svobodné volby znamenají, že se lidé mohou svobodně vyjadřovat, shromažďovat se a usilovat o získání mandátu, ale nic takového jsme tady během volební kampaně neviděli," uvedl koordinátor mise Matteo Mecacci v předběžné zprávě OBSE, která vyslala do Běloruska 330 pozorovatelů.

Fotogalerie

"U volebních institucí jsme postrádali nestrannost a máme výhrady i ke sčítání hlasů. Proces podávání stížností a odvolání nezaručoval efektivní prostředek ochrany," dodal Mecacci.

Podle něj mnoho prominentních politiků, kteří mohli sehrát významnou roli ve volbách, zůstává ve vězení nebo nebylo připuštěno k volbám kvůli svému "záznamu v trestním rejstříku". Konečnou zprávu vydá OBSE během dvou měsíců.

Ústřední volební komise už předem případné kritiky mezinárodních pozorovatelů odmítla. "Pozorovatelé chápou svou roli ne jako pomoc nám, ale jako prostředek k vytváření konfliktních situací v zemi, aby potom mohli odmítnout uznat volby jako legitimní," řekla šéfka komise na tiskové konferenci. "Toto jsou volby pro Bělorusko, ne pro Západ," prohásil během voleb Lukašenko.

Západní Evropa a USA uvalily na Bělorusko sankce za represe, jimiž se Lukašenko od prezidentských voleb z roku 2010 pokouší udusit opozici.
Několik jeho protikandidátů je ve vězení, kde se loni ocitl i jeden z hlavních běloruských disidentů Ales Bjaljackij.

Minsk, Bělorusko

Minsk, Bělorusko

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...Najdete na iDNES.cz