Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Parlament: Autosedačky jsou povinné jen na dálnicích

  23:36aktualizováno  23:36
P r a h a - Na silnicích loni zemřelo dvacet tři dětí, které jely v autě jako spolujezdci. Žádné dítě nezemřelo na dálnicích. Parlament přesto odsouhlasil, že dětské autosedačky budou povinné jen při jízdě po dálnicích. Dětské sedačky přitom podle výzkumů až sedmkrát zvyšují pravděpodobnost, že při havárii dítě nebude zraněno. Nejúčinnější jsou při rychlosti do osmdesáti kilometrů v hodině. "Statistika v tomto smyslu nemá vypovídající hodnotu," tvrdí předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). "Jestli existuje 55 tisíc kilometrů normálních silnic a jenom sedm set kilometrů dálnic a silnic pro motorová vozidla, samozřejmě to statistika ukáže."

Od ledna je přitom povinné dětské autosedačky používat na všech typech komunikací. Sněmovna odsouhlasila návrh poslance Tomáše Kvapila (KDU-ČSL), aby sedačky byly povinné jen na silnicích, kde se jezdí rychle. Senát o zákonu pak již minulý týden nejednal, čímž ho automaticky přijal. Novelu ještě musí podepsat prezident.

"Opatření s autosedačkami se téměř míjí účinkem. Myslím, že děti se vozí hlavně mimo dálnice," řekl Josef Tesařík z Policejního prezidia.

Poslanec Kvapil však tvrdí, že povinné používání autosedaček by poškodilo rodiny s více dětmi, které nemají na to, aby si pořídily velká auta, kam by se všechny sedačky vešly. "V České republice je zhruba 23 tisíc domácností, které mají čtyři a více dětí a které na tom nejsou finančně dobře," uvedl Kvapil. "Stát ukládá novým zákonem rodinám jistou povinnost, kterou rodiny nejsou objektivně schopny splnit," uvedl Kvapil.

"Zákon nemůže být takový, aby zákonodárce předem věděl, že není možné jej dodržet," odpověděl předseda Senátu Pithart na otázku, proč druhá komora parlamentu nezafungovala jako pojistka.

"Jsem přesvědčen, že obrovská většina rodičů sedačky pořídí. Jsou ale výjimky, kdy by zákon nemohl být dodržen. Do našich aut tři sedačky nedáte, a když mají rodiče auta na to, aby vozili děti na trénink do sousední vesnice nebo do hudebky, k lékaři, je to situace, která podle mého názoru tuto výjimku ospravedlňuje," dodal Pithart. "Myslím, že všichni, kdo mohou a komu se sedačky do auta vejdou, by je používat měli."

Senát přešel návrh na změkčení pravidel pro používání sedaček, aniž se jím na hlavní schůzi zabýval. Senátor Richard Falbr (nezávislý za ČSSD) navrhl, aby se plénum návrhem vůbec nezabývalo, a automaticky ho tak schválilo (v jednom balíku spolu se zákonem o policii a utajovaných skutečnostech).

Falbr se odmítl vyjádřit, proč navrhl, aby se senátoři sedačkami nezabývali. "Nemá k tomu, co říct," řekla Falbrova asistentka.

Podle senátora Oldřicha Dočekala (KDU-ČSL) je problém také v tom, že sněmovna často k nějakému důležitému zákonu, jehož schválení nesnese odkladu, přiřadí i další normy, které jsou pak automaticky schváleny s "dominantním" ustanovením. Dočekal uvedl, že v případě dětských sedaček byl dominantní zákon o policii.

Občanské sdružení Autoklub pokládá změkčení povinnosti používat dětské sedačky za chybu, která povede k tomu, že děti v autech nebudou bezpečné.

"Dálnice a silnice pro motorová vozidla jsou nejbezpečnějším druhem komunikací. Řidiči, kteří se budou chtít vyhnout povinnosti vozit děti v zádržných systémech, budou volit jiné, tedy nebezpečnější komunikace," řekl Václav Špička, sekretář Autoklubu pro bezpečnost silničního provozu.

Dodal, že ve většině vyspělých zemí jsou děti přepravovány zásadně a povinně v sedačkách už roky. Mezi tyto státy patří Polsko, Německo, Francie či Rakousko.

Děti, oběti nehod na sedadle spolujezdce
druh silnice mrtvé těžce zraněné lehce zraněné
dálnice žádné 6 19
I. třídy 10 28 235
II. třídy 3 15 161
III. třídy 1 7 100
v obci 6 35 535
Údaje za jedenáct měsíců roku 2000
Pramen: policejní prezidium

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Meteorolog Milan Šálek.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Najdete na iDNES.cz