Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Parkování v Praze trápí devět z deseti řidičů, někdy trvá déle než jízda

Exkluzivně   10:24aktualizováno  10:24
Problém zaparkovat v metropoli má podle průzkumu agentury STEM/MARK téměř devět z deseti řidičů. Většina se musí s obtížným parkováním potýkat několikrát týdně, nejčastěji v centru Prahy, ale také před úřady či nemocnicemi. Některým řidičům dokonce hledání volného místa zabere zpravidla víc času než samotná cesta.

„Výsledky průzkumu potvrzují to, co obyvatelé Prahy vidí a vnímají de facto každý den. Parkování v metropoli je totiž jedna velká katastrofa – více než čtyřem pětinám motorizovaným Pražanům se stává, že přišli na schůzku pozdě kvůli špatným možnostem parkování. Pětině z nich se to přitom děje pravidelně,“ říká Gabriela Šamanová, analytička společnosti STEM/MARK.

Fotogalerie

Studie kombinuje průzkum mezi 953 respondenty z Prahy s daty z pražské dopravy, o něž se s výzkumníky podělily pražské ČVUT a společnost Uber.

„Nepřekvapivě obsadilo vrchol pomyslného žebříčku problematických oblastí centrum Prahy. Výsledky dále ukázaly, že velkou komplikací jsou pro obyvatele metropole také nedostatečné možnosti parkování u veřejných míst, jako jsou úřady nebo nemocnice,“ popisuje Šamanová.

Na největší problémy přitom řidiči narážejí v druhé polovině dne, kdy se lidé vracejí domů z práce, a to jak ve všední dny, tak o víkendu. Obecně je však o víkendu situace o dost lepší, jelikož mnoho občanů metropoli opouští.

Jak často řešíte problém s parkováním v Praze?

Podle expertního odhadu ČVUT jezdí do centra metropole pravidelně 98 tisíc osobních aut. Na takovou kapacitu však tamní ulice nejsou stavěny, což potvrzují i zkušenosti oslovených řidičů.

Parkování u nemocnice se pacientům prodraží, vyjde i na stovky korun

V centru města má téměř vždy problém zaparkovat hned 39 procent z nich, přičemž dalších 37 procent dokonce odpovědělo, že do středu metropole autem právě z těchto důvodů vůbec nejezdí. Pouze pět procent řidičů se v centru Prahy s obtížemi při parkování potýká jen výjimečně.

To vede k tomu, že řada lidí volí raději alternativní způsoby přepravy, kromě MHD také například Uber. „Z provozních dat vidíme, že většina jízd se uskutečňuje právě do a z míst, kde jsou významné problémy s parkováním. Klienti často jezdí tam, kde chybí kapacity nebo kde je parkování aut finančně velmi náročné,“ říká Tomáš Peťovský, generální ředitel Uberu pro Česko a Slovensko.

Hledání místa je často delší než jízda, tvrdí řidiči

Nejlépe se naopak řidičům parkuje v místě zaměstnání. To je zřejmě způsobeno tím, že řada firem nabízí svým zaměstnancům vyhrazená parkovací místa. Lépe vnímají řidiči i situaci v místě bydliště, u divadel, sportovišť nebo parků. Ale také tam se více než polovina z nich nezřídka potýká s nedostatkem volných míst.

Jak často řešíte problém s parkováním v Praze?

Často navíc nejde jen o několikaminutové zdržení. Víc než čtvrtina oslovených řidičů uvedla, že pravidelně tráví hledáním parkovacího místa více času, než jim zabrala samotná cesta. Aspoň jednou se to stalo 82 procentům řidičů.

S parkováním v Praze pomůže aplikace, zaplatit půjdou jen modré zóny

Čím dál víc lidí přitom do metropole každý den vyráží z okraje Prahy. Lidé se častěji stěhují na periferie, ale většinou nemění zaměstnání, do kterého pak dojíždějí autem. Podle expertního odhadu ČVUT je takových osobních vozů, které pravidelně přejíždějí hranice Prahy (nejde tedy o vozy, které by městem jen projížděly), v současnosti asi 75 tisíc denně. I jejich řidiči řeší, kde zaparkují. Město totiž dlouhodobě zaostává ve výstavbě záchytných parkovišť.

„Celých 44 procent všech jízd přes aplikaci Uber začíná nebo končí v okrajových částech Prahy. To může znamenat, že čím dál víc lidí využívá alternativních prostředků typu Uber namísto vlastního auta,“ dodává Peťovský.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Francouzská rodina přerušila provoz na letišti ve Frankfurtu, obešla kontroly

Policista na letišti ve Frankfurtu

Francouzská rodina přerušila na více než dvě hodiny provoz na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, když pronikla bez...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Řeky sužuje extrémní sucho, v některých teče jen pět procent vody

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Na více než polovině řek a potoků panuje v současnosti podle ministerstva zemědělství takzvané hydrologické sucho....

Most v Janově mohl spadnout kvůli sesuvu půdy, míní odborníci. A co Česko?

Firmě Autostrade per l'Italia hrozí penále až 3,85 miliardy Kč. (14. srpna 2018)

Proč spadl most v italském Janově, se stále ještě neví. Jednou z příčin mohla být mimořádná událost jako například...Najdete na iDNES.cz