Vlasta Parkanová

Vlasta Parkanová | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Parkanová ohlásila kandidaturu na šéfku strany

  • 133
Šéfka poslanců KDU-ČSL Vlasta Parkanová bude kandidovat na předsedkyni strany, řekla v rozhovoru pro MF DNES. Utká se se senátory Jiřím Čunkem a Adolfem Jílkem a známým odpůrcem potratů Jiřím Karasem. "Rozhodování bylo dramatické," prozradila Parkanová.

Parkanovou nominovala na předsedkyni její domovská středočeská organizace, sama politička ale s přijetím nominace dlouho váhala. "Ze soboty na neděli jsem kvůli tomu nespala do pěti do rána. Definitivně jsem se rozhodla v neděli ve 13:25," řekla v pondělí MF DNES.

Svým váháním už prý dráždila své blízké i spolustraníky. "Nechtěla jsem být jen tou oblíbenou tvářičkou v čele nějaké strany, ve které ale jinak bude všechno při starém," uvedla s odkazem na to, že v poslední době okupuje přední příčky žebříčků popularity politiků.

Nakonec ji prý přesvědčily až reakce na "radikální a provokativní text", který zaslala všem krajským organizacím KDU-ČSL. "Reakce byly širokospektrální, ale bylo z nich zřejmé, že atmosféra ve straně umožní jít tím směrem, který můj text naznačil," uvedla Parkanová.

Kasal rozhodnutí Parkanové vítá
Pětapadesátiletá politička se tak stala čtvrtou kandidátkou na šéfa strany, kterou dočasně vede Jan Kasal. Ten rozhodnutí Parkanové uvítal.

"Do sestavy vážných kandidátů zcela jistě patří. Jednak je to jediná žena a jednak zkušený politik, který už prokázal, že se vyzná v tlačenici a dokáže řešit i složité úkoly," řekl Kasal iDNES.cz.

Sám už několikrát řekl, že na předsedu strany kandidovat nechce. "Myslím, že by neměl kandidovat nikdo z bývalých předsedů," vysvětlil úřadující šéf lidovců. Kandidaturu na místopředsedu ještě zváží. "Záleží, kdo se stane předsedou a jestli bych do toho jeho týmu pasoval," řekl.

O novém vedení lidovců se bude rozhodovat 9. prosince v Brně. Za favorita je zatím považován Čunek, který se těší podpoře několika vlivných organizací. Vsetínský starosta proslul kontroverzním rozhodnutím vystěhovat z centra města romské neplatiče nájemného. - více zde

Kdo je Vlasta Parkanová

- narodila se 21. listopadu 1951 v Praze

- vystudovala právnickou fakultu, do roku 1990 se živila jako podnikový právník

- v listopadu 1989 spoluzakládala Občanské fórum v Táboře, stala se poslankyní Federálního shromáždění, v roce 1991 vstoupila do ODA

- ve vládách Václava Klause a Josefa Tošovského byla ministryní spravedlnosti

- poslankyní českého parlamentu je znovu od roku 1998, členkou KDU-ČSL se stala teprve před pěti lety

- je vdaná, má dospělou dceru