Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Parkanová: O neonacistech v armádě jsme věděli

  10:01aktualizováno  10:01
MF DNES a iDNES.cz přinesly důkazy o tom, že v elitních armádních jednotkách slouží neonacisté. Ministryně obrany Vlasta Parkanová v reakci na to přiznala, že informace o neonacistech generální štáb měl, ale nepracoval s nimi. Slibuje však změny, mimo jiné přísnější výběr vojáků.

„Jsem si jista, že velitelé s neonacisty nesympatizují,“ říká ministryně obrany Vlasta Parkanová | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Dá se mluvit o selhání armády?
Na takový kategorický závěr je brzo. Možná ho učiním později. Zatím mám pochybnost, zda bylo uděláno maximum, aby se neonacisté do armády nedostali. Přemýšlím tedy o tom, zda přísnější kritéria vstupu do armády nemohla být vůči extremistům nastavena už dříve.

Severočeská policie schraňuje informace o neonacistech, kteří slouží i v elitních armádních jednotkách již několik let. Označuje je dokonce za extremistická esa, která nejdou daleko pro ránu. Tyto informace mělo vojsko už před dvěma lety. Zdá se tedy, že o selhání přece jen jde.
Řeknu to jinak. To, že se neonacisté - vzdor poznatkům policie - do armády dostali, dokazuje, že spolupráce mezi armádou a policií někde opravdu selhala.

Mohu prozradit, že naše ministerstvo varování od policie obdrželo. Jak se s ním ale pracovalo a zda se s ním pracovalo, zda je vůbec dostali i velitelé bojových jednotek... To teď neumím posoudit. Náčelníkovi generálního štábu Vlastimilu Pickovi jsem v každém případě uložila, aby se s podobnými podněty vždy důsledně pracovalo. Zároveň ho požádám o návrhy, jak chce pronikání neonacistů do armády zamezit. Bude za to osobně odpovědný.

Přemýšlím i o tom, že možná budeme muset před veliteli armádních jednotek ještě více akcentovat fakt, jak je neonacismus společensky nebezpečný bez ohledu na to, že vojáci, kteří s ním koketují, si jinak plní povinnosti bezvadně. I o tom si s generálem Pickem promluvím.

Naznačujete, že snad velitelé přivírají nad extremisty oči?
To bych si v žádném případě netroufla tvrdit. Jsem si jista, že velitelé s neonacisty nesympatizují. Chci jen říci, že možná by měli být pozornější i k detailům projevů extremismu - a těmi mohou být i různé symboly, které vojáci nosí.

Zaslechl jsem názor, že neonacismus vojáků bývá zpravidla jakýmsi dozvukem z mládí, od něhož se vojáci posléze distancují. Přijímáte snad neonacisty s vírou v jejich převýchovu?
Řeknu to jinak: neumím si představit, že by armádní náboráři přivírali oči nad neonacisty s tím, že je převychováme. Na druhé straně je život poněkud pestřejší - každý si v mládí něčím projde a pak se vydá jinou cestou.

Já to zkusím jinak. Naše zjištění o neonacistech byla například pro jejich velitele Aleše Opatu, který velí brigádě rychlého nasazení, překvapivá. Jak to, že ani on ty informace neměl?
Omlouvám se. Mám sice určité poznatky od šéfa Vojenského zpravodajství, které by odpověděly na vaši otázku... Ale udělat to nemohu. Snad jen tolik - spolupráce mezi bezpečnostními složkami není až tak prachbídná, jak píšete.

Pokud je pravda, že v tomto ministerstvu příslušné složky o neonacistech věděly a neřešily to, tak bych z toho musela dovodit, že zde neexistují účinná pravidla, jak na projevy neonacismu v armádě reagovat. I proto budu po náčelníkovi generálního štábu požadovat konkrétní doporučení, jak zlepšit pravidla výběru lidí do armády a jak se rychle rozloučit s těmi, jimž extremismus dokážeme.

Napadá vás něco už teď?
Jistě: rekruti by mohli podepisovat čestné prohlášení, že nepatří k extremistům. Pokud bychom zjistili, že lžou, budeme mít o tom důkaz. A lhaní může být důvodem k odebrání bezpečnostní prověrky.

Nakolik je neonacismus v armádě rozšířen?
Jde o jednotlivce na nejnižších funkcích. Nejsou organizováni, nepatří k nim vyšší důstojníci - to by bylo velké nebezpečí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz