Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Parkanová nechala prověřit zakázku na telekomunikace

  11:42aktualizováno  11:42
Ministryně obrany Vlasta Parkanová nechá přezkoumat zakázku na poskytování služeb elektronických komunikací pro armádu. Důvodem je údajně netransparentní postup při jejím zadání. Na zakázku za 800 milionů korun pak ministerstvo vypíše novou veřejnou soutěž.

Vlasta Parkanová | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jak uvedl mluvčí ministryně obrany Andrej Čírtek, zakázka se týká poskytování služeb elektronických komunikací pro ministerstvo obrany na období let 2007 až 2011. Zadávací proces začal ještě před nástupem Parkanové do ministerské funkce.

Zahrnuje hlasové služby veřejné telefonní sítě, pronájem analogových i digitálních okruhů, služby datových sítí včetně internetu a pronájem optických vláken.

Zájemce o poskytování telekomunikačních služeb si ministerstvo vybralo bez ohledu na pravidla zákona o veřejných zakázkách s tím, že jde o ochranu bezpečnostních zájmů státu.

Výslednou smlouvu s vybranými uchazeči měla Parkanová podepsat v květnu. Ministryně to však odmítla. Podle ní je totiž otevřená soutěž výhodnější.

"V resortu se rozšířilo zadávání zakázek mimo standardní režim zákona o veřejných zakázkách, protože je to pohodlné. Rozhodně to ale není transparentní a výhodné pro stát. Nejlepším nástrojem pro dosažení nejnižší ceny a vysoké kvality je otevřené zadávací řízení," konstatovala Parkanová.

Na zakázku za 800 milionů korun chce proto vypsat novou soutěž. Zároveň nařídila provést do konce června audit, který by měl odpovědět na otázky, proč byla zakázka původně vypsána bez otevřeného výběrového řízení a jestli se některý z pracovníků ministerstva v souvislosti se zakázkou nedopustil pochybení.

Předloženou smlouvu s původně vybranými dodavateli, jako například Telefónica O2 nebo T-Systems PragoNet a Radiokomunikace, podle Čírtka ministerstvo podepíše, ale bude platit pouze rok.

"I jiné resorty si pořizují telekomunikační služby. Pro armádu je kvalitní spojení nezbytné, to však platí i pro mnoho jiných institucí veřejné správy. Nelze paušálně volit cestu mimo režim zákona o veřejných zakázkách, pokud je možné postupovat cestou otevřené soutěže. Jsem přesvědčena, že v tomto případě to možné je," uvedla Parkanová.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Najdete na iDNES.cz