Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Parkanová: Má otevřenost je politický handicap

  7:00aktualizováno  7:00
Nejpopulárnějším politikem je podle STEM šéfka poslanců KDU-ČSL Vlasta Parkanová. O někdejší ministryni spravedlnosti se mluví i jako o možné Kalouskově nástupkyni v čele strany. "Vlastnosti, které se možná líbí lidem, mě zároveň diskvalifikují z role lídra," míní Parkanová.

Vlastě Parkanové k popularitě možná pomohla i její pěvecká vystoupení. | foto: Lucie RobinsonMF DNES

O novém šéfovi lidové strany se začalo mluvit poté, co z funkce odstoupil Miroslav Kalousek. K rezignaci ho vyzvali straníci po jeho dodnes pro mnohé nepochopitelném "veletoči", kdy byl ochoten jednat s Jiřím Paroubkem o vstupu do vlády tolerované komunisty.

Svůj možný vstup do boje o křeslo šéfa KDU-ČSL Vlasta Parkanová zatím odmítá jakkoliv komentovat. "Vyjádřím se k tomu jasně až po senátních volbách. Je pravda, že mě přemlouvají, abych kandidovala. Ale k ničemu se dotlačit nenechám. Nebudu ničí loutka," řekla nedávno iDNES.cz. - více zde

Těší vás výsledky průzkumu? Přikládáte popularitě ve své politické dráze váhu?
Musím říct, že když jsem překvapení vysokýho výsledku zažila prvně, někdy v červenci roku 1997 jako ministryně, tak jsem měla ještě větší pocit zadostiučinění. Neměla jsem tehdy ve vládě lehké živobytí, bylo to složité období, takže jsem z toho  čerpala obrovskou oporu. Potřebovala jsem se o něco opřít a byli to lidi, kteří mi tu pomocnou ruku podali. Dneska je to už jiný, protože stojím pevněji na svých nohách. Tohle je vedlejší efekt.

Proč vás mají respondenti průzkumu v oblibě? Co myslíte?
Nevím, to zadejte STEMu, ať to dá jako otázku respondentům... Musím to brát střízlivě, někdy na té špici byly takový osoby, že mě to uvádělo do rozpaků. Navíc si myslím, že nejpopulárnější politik může být i ten, který se moc neukazuje. Pamatuju si, když byl na Nově pořad Gilotina, tak se tam jeden ODS poslanec nedostavil a soutěž, hlasování diváků, vyhrál.

Opravdu žádné důvody, proč byste mohla být lidem sympatická, nenajdete?
Jsem otevřená, přímá, nepřetvařuju se a nepředstírám, to je možná ten hlavní důvod, co se možná lidem líbí, ale zároveň je to významný moment, který mě diskvalifikuje k tomu, abych byla politický vůdce.

Je v tom tak výrazný rozpor?
To není rozpor, tyto vlastnosti jsou v určitém kontextu přínos a pozitivum a v jiném pak svého druhu, v uvozovkách handicap. Osobně to sice za handicap nepovažuju, ale myslím si, že pro politického vůdce by být mohl. Pokud by mě k tomu někdo chtěl povolávat, jakože zde tyto úvahy byly, tak by měl tento případný zápor zvážit. Na tom kolbišti se s těmito vlastnostmi nehraje.

Politický lídr má tedy být neotevřený a neupřímný?
Tak bych to asi nevyjádřila, to bych asi urazila všechny hráče, kteří tam jsou. Ale totální otevřenost a nechuť k předstírání je asi opravdu handicapující. Někteří lžou a vůbec jim to nevadí, ale ti, kteří nechtějí lhát, tak aspoň neříkají všechno. A já říkám všechno, i na sebe.

Lidem se  to líbí, ale politicky to asi není dobrá výbava, jak to vyjádřil Alexandr Mitrofanov v jednom článku, že nejsem vybavená na roli politického vůdce, když jsem si ještě nevšimla, že každá politická strana má své temné zákoutí a každý politický vůdce je má využívat pro svůj prospěch, nebo je mít aspoň pod kontrolou. Já takové zákoutí vůbec nechci poznávat. Nechi je kontrolovat, natož, abych je pro sebe chtěla využívat.

Nedávno jste se také objevila v jednom televizním pořadu jako zpěvačka. Nepřidalo vám na popularitě třeba i to?
Vliv to určitě má, lidi vidí, že jsem ochotná se tak nějak "svlíknout" a jít do rizika, že se tím třeba i zesměšním. Většina politiků nastavuje spíš profesionální tvář. Lidi mi často říkají, že jsem taková lidská.

Co tím myslí?
Asi se v tom odráží to, že si myslí, že jsem normální. Ale já si sama o sobě nemyslím, že jsem úplně normální.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz