Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pařížská policie zlikvidovala ležení migrantů u stanice Stalingrad

  11:30aktualizováno  11:30
Francouzská policie evakuovala z provizorního tábořiště u stanice pařížského metra Stalingrad několik stovek migrantů. Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka přes Egejské moře se za posledních 24 hodin výrazně zvýšil.

Provizorní tábor migrantů u stanice pařížského metra Stalingrad (24. března 2016) | foto: Profimedia.cz

Vyklízení tábořiště u stanice metra Stalingrad na severovýchodě francouzské metropole proběhlo podle agentury AFP klidně. Migranti především z Eritreje, Etiopie, Súdánu a Afghánistánu tu žili v nuzných přístřešcích několik týdnů. Nyní se přesunou do ubytoven pro žadatele o azyl. Během akce zůstala stanice metra uzavřená.

Fotogalerie

Někteří z migrantů do tábořiště dorazili podle AFP z takzvané Džungle, tedy tábora u přístavního města Calais, z nějž se migranti snaží dostat do Británie.

V první polovině března francouzské úřady na základě soudního rozhodnutí jižní část tábora zlikvidovaly. Ponechaly jen některé společné části jako školy nebo modlitebny, které používají i lidé ze severní části tábora. Policisté i pracovníci úklidové čety přitom čelili protestům i agresi obyvatel tábořiště.

Také tábor u stanice metra Stalingrad pařížské úřady na počátku března už jednou zlikvidovaly. Po několika dnech jej ale migranti obnovili. Od června loňského roku úřady už na území francouzského hlavního města zrušily 18 provizorních tábořišť migrantů.

Životní podmínky v provizorních táborech připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dál nechtějí tolerovat.

„Raději nás tady zabijte, ale neposílejte nás zpět do Turecka“

Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka přes Egejské moře se za posledních 24 hodin výrazně zvýšil. Na řecké ostrovy se dostalo 766 přistěhovalců, kteří vypluli z Turecka, informovala s odvoláním na řecké úřady agentura DPA. V neděli a počátkem tohoto týdne úřady zaznamenaly citelný pokles počtu uprchlíků. V neděli jich dorazilo pouhých 73, v pondělí 232 a v úterý 192.

Od příštího týdne by se měla začít uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, jejíž součástí je i vracení běženců zpět do Turecka. Očekává se, že první vyhoštění by se mohlo uskutečnit v pondělí 4. dubna.

Migranti na ostrově Lesbos už protestují proti možné deportaci. „Raději nás tady zabijte, ale neposílejte nás zpět do Turecka,“ objevilo se podle řecké televize na jednom transparentu vyvěšeném na plotě shromažďovacího střediska v obci Morie.

V Řecku je nyní na 52 000 uprchlíků, kteří se tam začali hromadit, když asi před měsícem země na takzvané balkánské trase omezily průchod běženců přes své území dál do západní Evropy. Omezení proudu uprchlíků z Turecka se přičítá aktivnějšímu zasahování tamějších úřadů proti koncentrujícím se uprchlíkům na pobřeží a proti převáděčům.

Stalingrad, Paříž

Stalingrad, Paříž

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Najdete na iDNES.cz