Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubičtí lékaři jako první v Česku operovali žlučník a dělohu naráz

  22:37aktualizováno  22:37
Co spojuje bolavý žlučník a gynekologii? Nová operační metoda, kterou v pátek poprvé vyzkoušel tým lékařů pardubické nemocnice. Čtyřiasedmdesátileté ženě při jednom zákroku odstranili zhoubný nádor na děloze i bolavý žlučník.
"Při této metodě se přístroje zavádějí do těla přirozenými lidskými otvory a těmi se pak odstraňované orgány rovněž vytahují. U žen se nabízí pochva, u mužů je to složitější, ale i zde mají tyto operace budoucnost," uvedl primář gynekologicko-porodního oddělení Milan Košťál. Podle něho jsou pardubičtí lékaři první, kdo zmíněný postup v zemi použil.

Díky němu pacientku ani po poměrně velké operaci netrápí žádné bolesti, nemusí se bát jizev, a naopak je pravděpodobné, že v nemocnici stráví kratší dobu.

Lékaři se pro moderní léčbu rozhodli poté, co zjistili, že ženu kromě nádoru trápí i bolesti žlučníku.

"Věděli jsme, že v západní Evropě už kolegové tímto způsobem pár operací provedli, navíc u téhle pacientky se možnost odstranit pohlavní orgány i nemocný žlučník přímo nabízela," řekl hlavní lékař chirurgického týmu Lukáš Sákra. Jinak by musela absolvovat nejdříve gynekologickou operaci a pak ještě operaci žlučníku.

Lékaři čtyřmi drobnými vpichy odoperovali nemocný žlučník a těmito otvory dostali do těla ženy také sáček, do kterého orgán umístili. Pak odstranili reprodukční orgány, které vytáhli pochvou, stejně jako sáček se žlučníkem.

"Operace trvala tři hodiny, zdravotní stav pacientky je dobrý," uvedl Košťál. Podle něho je operace přes pochvu do budoucna velkým příslibem. "Velmi dobře se hojí, je plastická a nehrozí zde riziko infekce jako například u mužů, kterým se podobná operace dělá přes konečník," řekl primář Košťál.

Lze předpokládat, že spolupráce gynekologa s chirurgem bude pokračovat i do budoucna. Lékaři ale předčasný optimismus krotí. "Jsme na začátku, nemůžeme tak operovat všechny pacienty, je to metoda, která se teprve rozvíjí, vždyť ve světě jsou lékaři teprve necelé dva roky před námi," vysvětlil Sákra.

Metodu jako první použili lékaři v roce 2007 ve Štrasburku. Kromě pohlavních orgánů už chirurgové dokázali bez operačních ran či jizev vyjmout z těla pacientů přes pochvu či konečník slepé střevo, ledvinu nebo část jater zasažených rakovinou.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz