Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický kraj chce přístav i letiště

  16:43aktualizováno  16:43
Pardubice - Mezinárodní civilní letiště v Pardubicích by bez mnohamilionové pomoci od města už dávno nefungovalo. Akciová společnost Přístav Pardubice má sice ve svém názvu slovo přístav, ale kvůli chybějícímu plavebnímu kanálu u Přelouče se žádná nákladní loď do Pardubic nedostane. V obou těchto společnostech si chce ještě v letošním roce koupit svůj podíl Pardubický kraj.

Podle krajských radních proto, aby zhodnotil své peníze. "V obou případech se budeme jasně ptát: Co za to?" tvrdí zástupce hejtmana zodpovědný za krajské finance Michal Rabas.

Podíl kraje má přilákat peníze z EU
Kdy a kolik začnou investice do přístavu a letiště vydělávat, zatím vedení kraje neví. Zato obě společnosti již nyní kalkulují s tím, co krajská účast přinese jim. Peníze z Evropské unie.

"Kraj může získat nejrůznější dotace z evropských fondů," připouští Skalický.

Stejný efekt přiznává i Kubínek. "S hotovým projektem logistického centra, na který bychom měli dostat peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury, se můžeme ucházet o peníze z různých dotačních programů Evropské unie." Konkrétní představu o zhodnocení svých investic však kraj nevyčíslil.

Pardubice, které zachránily letiště před krachem tím, že ke svému polovičnímu podílu koupily od firmy Unico i veškeré zbývající akcie, už mají v otázce "co za to" jasno.

"Ročně budeme vkládat do provozu řádově milionové částky, podle odhadů by to měly být asi čtyři miliony korun," upozorňoval městské zastupitele před odkupem akcií radní Michal Koláček.

Kraj přesto tvrdí, že do letiště vstupuje proto, aby vydělával. "Naše peníze rozhodně nebudou žádné příspěvky na provoz," prohlásil Rabas.

Představu jak rychle a v jaké výši bude chtít kraj vložené peníze zhodnotit, zatím radní nijak neupřesnili. Zato už teď uvažují o tom, že akcií letiště nakoupí víc, než původně předpokládali.

Vedení pardubického kraje původně předpokládalo, že by letos nakoupilo akcie letiště za dvě stě tisíc korun a tuto částku v rozpočtu pro letošní rok již schválili zastupitelé.

Akcií letiště chce kraj více
Nyní ale kraj zvažuje, že by jeho kapitálový vstup do společnosti East Bohemian Airport (EBA), která letiště provozuje a jejímž stoprocentním vlastníkem je město, byl mnohem výraznější.

"Za dvě stě tisíc korun bychom dostali dvacet desetitisícových akcií a byli bychom malým akcionářem. V květnu proto bude rada jednat o tom, zda akcií nekoupit víc," uvedl Jiří Kubínek, který v radě zodpovídá za dopravu.

Letiště prý není ztrátové, ale nedá se to dokázat
Ředitel společnosti EBA Jan Andrlík tvrdí, že kapitálový vstup kraje do letiště nemusí být vůbec tak nesmyslný, jak by se podle dosavadních ekonomických výsledků mohlo zdát.

"Není možné jednoduše říci, že letiště je prodělečné. Potřebuje sice dotace na provoz, ale jen v loňském roce odbavilo okolo pěti set malých letadel, kterými do Pardubic cestují obchodníci. Tito lidé rozhodně nelétají do Pardubického regionu jen za zábavou nebo na večeře, ale dojednávají tu obchody," sdělil ředitel společnosti EBA Jan Andrlík.

Civilní provoz si na sebe podle Andrlíka nevydělá proto, že poplatky za odbavení malých letadel jsou nízké a není možné je zvyšovat na úroveň běžnou u nákladní letecké dopravy. Pojmenovat peněžní pomoci od města jako dotaci však Andrlík odmítá. "Přesnější je označit tyto peníze jako platbu za službu regionu. Kolik peněz ale lety obchodníků kraji přinesou, se dá jen těžko spočítat," míní Andrlík.

Kraj chce také přístav bez lodí
Ještě více peněz, než do zatím ztrátového letiště, chce Pardubický kraj investovat do společnosti Přístav Pardubice. Nákladní lodě sice nemohou do Pardubic kvůli nesplavnému Labi připlout a přístav existuje pouze na papírových výkresech, ale kraj přesto chce v letošním roce nakoupit akcie Přístavu Pardubice za půl milionu korun.

"Kapitálový vstup kraje do letiště i přístavu je součástí dlouhodobých plánů na vybudování multidopravního logistického centra v Pardubicích, které má využívat silniční, železniční, leteckou a lodní dopravu. Tento návrh jsme předložili i vládě, která by nám ještě v letošním roce měla dát pět milionů korun na přípravu projektu," uvedl krajský radní Jiří Kubínek.

Vstupenka do společnosti Přístav Pardubice za půl milionu korun by měla kraji zajistit pozici respektovaného akcionáře. "Kraj by byl podobně jako například města Pardubice a Přelouč společníkem, jehož slovo má mnohem větší váhu, než je kapitálová hodnota jeho podílu," sdělil ředitel společnosti Michael Skalický.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz