Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přiznání primátorky: Pardubice mohou přijít o 100 milionů z Bruselu

  8:10aktualizováno  8:10
Pardubice chtějí změnit pravidla pro čerpání evropských dotací. Proč? Nedaří se jim začít opravu třídy Míru a Tyršových sadů.

Podle pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové je situace vážná. Radnice není schopna prostavět nabízené peníze z Bruselu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí politici už roky pláčou nad tím, jak mají prázdnou pokladnu a jak jim chybí peníze na klíčové investice.

Situaci jim mělo značně ulehčit to, že jim Brusel vyčlenil 400 milionů na rozvoj města. Jenže radní nejsou schopni dotáhnout ani jeden velký projekt k začátku stavby. A tak se zdá, že nyní mohou lehce přijít až o 100 milionů korun.

"Situace je vážná. Letos máme podle pravidel prostavět minimálně 150 milionů, a to se nám kvůli problémům se spuštěním opravy Tyršových sadů a třídy Míru zcela určitě nepovede. Obě stavby začnou nejdříve na podzim. Podle našich odhadů prostavíme do konce prosince tak 40 až 50 milionů," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková s tím, že o zbytek peněz by město mohlo přijít.

Šéfka radnice proto živí poslední šanci, jak miliony pro městskou kasu zachránit. Chce požádat o další změnu v čerpání dotací z Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM), který je součástí Regionálního operačního programu. Právě jeho rada evropské peníze spravuje a rozhoduje o jejich distribuci.

Vyčerpají peníze o rok později. Anebo o ně přijdou

"Budu žádat radu regionu Severovýchod o nový finanční harmonogram, aby, dejme tomu, 100 milionů korun bylo přesunuto do roku 2014. Klíčové jednání na toto téma nás čeká 29. března právě v Pardubicích," uvedla primátorka. "Věřím, že nový termín se již městu podaří splnit. Projekty máme připravené a o tom zástupce rady regionu Severovýchod musíme přesvědčit," doplnila.

Jenže sama primátorka také přiznává, že žádost se nemusí setkat s pochopením. Ostatně jeden pardubický projekt už o sto milionů z Evropské unie přišel. Správci dotací přesunuli 100 milionů původně určené pro opravu letiště do zdravotnictví.

"Nemohu vyloučit, že rada může nařídit odvod části pro nás alokovaných peněz na jiné účely. Pokud by byly kráceny, bude to mít dopad do rozpočtu města, protože závazné indikátory IPRM musíme splnit a ty připravené stavby budeme muset dokončit tak jako tak," uvedla Fraňková.

Kdyby radnice nedodržela rozložení projektů, například zastoupení přestavby veřejných prostor, míst pro volnočasové aktivity nebo úpravy zeleně, bylo by podle ní ve hře v krajním případě vrácení úplně všech dotací.

Riziku obstrukcí se těžko vyhnou

Šance Pardubic nezvyšuje ani ten fakt, že již vloni rada regionu Severovýchod prodloužila původní termíny dokončení projektů dotovaných z Unie. Zatím platí, že do konce tohoto roku musí být vyčerpáno 75 procent, do konce roku 2014 pak 99 procent peněz z přidělených 400 milionů.

To ovšem může být třeba u třídy Míru problém. I když se podaří stavbu připravit a příslib dotace získat, množství majitelů budov a pozemků v ulici zvyšuje riziko námitek a obstrukcí, a tím pádem další zdržení stavby s rozpočtem 216 milionů.

Samostatnou kapitolou je pak úprava Tyršových sadů za zhruba 80 milionů. Tu dlouhodobě napadají ochránci životního prostředí. Problém má radnice s povolením na kácení několika vzrostlých stromů, navíc někteří odpůrci nepřijali ani výrazně okleštěný projekt na opravu léta zanedbávaného parku.

"Město udělalo při projektu rekonstrukce sadů velké ústupky. Ale jsou hranice, za které už nelze ustupovat, protože pak by celý projekt ztratil smysl," uvedl uvedl náměstek primátorky Michal Koláček. 

Podle něj zůstalo pár jedinců, které neuspokojí nic jiného než to, že v parku se nebude dělat nic.

"To však stavbu zastavit nemůže, stále věřím, že ji na podzim spustíme," uvedla Fraňková.

Radnice zatím na žádný projekt peníze nezískala

Radnice má podle ní přesto pro případ definitivního krachu jednoho z velkých projektů v zásobě další připravené stavby - obnovu parků Na Špici a Na Vinici. Další nákladnou etapu oprav své sokolovny Na Olšinkách chystá i TJ Sokol, který už opravil z dotací venkovní hřiště.

Celkem bylo na celý IPRM v Pardubicích vyčleněno zhruba 400 milionů korun. Radnice zatím na žádný projekt peníze nezískala, jiní žadatelé byli úspěšnější. S pomocí evropských peněz postavila Česká abilympijská asociace Centrum integračních aktivit pro postižené, Junák skautské centrum, TJ Sokol zmodernizoval svůj sportovní areál a Pardubický kraj vybudoval multifunkční sportovní halu. Pro město stále zůstává vyčleněno asi 250 milionů korun.

Pardubice mají z tří krajských měst regionu Severovýchod nejhorší výsledky v získávání dotací z IPRM. Zatímco Hradec Králové a Liberec získaly evropské peníze na téměř dvě desítky projektů a většinu z nich již převedly v realitu, Pardubice dosud na dotace čekají.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února

Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně,...

Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

Radnice v Pardubicích.

V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské...

ANO, SPD a KSČM prosadily do čela mandátového výboru komunistu Grospiče

Mandátový a imunitní výbor povede komunista Stanislav Grospič

V čele mandátového a imunitního výboru bude komunista Stanislav Grospič z ortodoxního, stalinistického křídla strany....Najdete na iDNES.cz