Jan Kubiš (vlevo) s Jozefem Gabčíkem 18. prosince 1941. Je to jejich poslední...

Jan Kubiš (vlevo) s Jozefem Gabčíkem 18. prosince 1941. Je to jejich poslední snímek pořízený ještě v Británii. | foto: KNIHA JAROSLAVA ČVANČARY NĚKOMU ŽIVOT, NĚKOMU SMRT

Parašutisté leží v hrobě v Ďáblicích, potvrdili experti

  • 63
Parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem, kteří před pětašedesáti lety zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jsou pochováni v anonymních jámách na pražském hřbitově v Ďáblicích. Potvrdil to roční výzkum expertů Vojenského historického ústavu, který nemá v Česku obdoby.

Paradoxní je, že na tomtéž místě spočívají ostatky Karla Čurdy, který sedm parašutistů z kostela Cyrila a Metoděje zradil. A také nacisty K. H. Franka, který si po atentátu na Heydricha vybral Lidice k vyhlazení.

Temný kout hřbitova
"Zkoumali jsme výpovědi svědků, záznamy Správy pražských hřbitovů včetně Ústavu soudního lékařství," říká ředitel ústavu Aleš Knížek.

Neocenitelnou pomoc poskytl soukromý badatel Jaroslav Čvančara. Právě on v osmdesátých letech minulého století zaznamenal svědectví dnes už nežijících pamětníků. Patří k nim i profesor Jaromír Tesař z Ústavu soudního lékařství či policejní inspektor Miloslav Nečásek. Oba totiž znali do detailů nacistickou "technologii" pohřbívání odbojářů.

Ostatky lidí, kteří v Praze padli v bojích s gestapem či v obklíčení spáchali raději sebevraždu, nacisté podle svědků pohřbívali výhradně v šachtách ďáblického hřbitova.

Týkalo se to i parašutistů, kteří byli do Prahy převezeni k pitvě. To nedlouho před smrtí potvrdil MF DNES i přední antropolog Emanuel Vlček, který za války pracoval v Ústavu soudního lékařství: "Jinam než do Ďáblic se v Praze zastřelení vlastenci nevozili. Leží jich tam stovky."

Rozsáhlé pátrání v archivech nepřímo odstartovala MF DNES, která poprvé naznačila, že ostatky ikon protinacistického odboje leží v anonymních jámách v pražských Ďáblicích.

Případu se pak ujal místopředseda senátu Jiří Liška (ODS). "Řekl jsem si, že pokud má MF DNES pravdu, tak jde o nebetyčnou ostudu, se kterou se musí něco dělat. Historici mi naštěstí vyšli vstříc," říká Liška.

Po mnohaměsíčním jednání s radnicí Prahy 8 nakonec prosadil, aby byl parašutistům i dalším odbojářům vztyčen v Ďáblicích pomník. Odhalen bude v den státního svátku 28. října. Dvaašedesát let po druhé světové válce.

Hrdinové i zločinci
Kdo všechno vlastně v Ďáblicích leží? Vedle Kubiše a Gabčíka (skupina Anthropoid) také parašutisté z výsadku Silver A Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček či velitel výsadku Out Distance Adolf Opálka.

Společný hrob s nimi sdílí i Václav Morávek, který zahynul při přestřelce u Prašného mostu. A na stejném místě je tělo Marie Moravcové, která parašutisty ukrývala a pak jim do krypty nosila jídlo.

V zastrčeném zákoutí ďáblického hřbitova se v hlubokých šachtách ukládali za první republiky mrtví, jejichž identitu se nepodařilo zjistit. A nacisté v tajném pohřbívání pokračovali. Jen s tím rozdílem, že dobře věděli, koho po pitvě do Ďáblic vezou.

Na temnou válečnou minulost navázala i ta poválečná. V Ďáblicích, jen pár kroků od hrdinů leží popravení nacističtí zločinci: například Harald Wiesmann odsouzený za vyvraždění Lidic, Kurt Daluege či protektorátní ministr Emanuel Moravec.

Na stejném místě skončily i oběti komunistické justice po roce 1948. Mimo jiné matka bratří Mašínů, která zemřela ve vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video