Paralympiáda v Londýně bude bez české hymny, mohou za to funkcionáři

  14:40aktualizováno  14:40
Vyhrají a budou stát na stupních vítězů. Dostanou medaili, ale česká hymna se nerozezní. Bude ticho. To hrozí českým tělesně postiženým sportovcům, kteří se příští rok dostanou na paralympiádu v Londýně. Mezinárodní paralympijský výbor totiž pozastavil členství českému výboru.

Tak to vypadalo na slavnostním zahájení paralympiády v kanadském Vancouveru v roce 2010 | foto: ČPV: Martin Malý

V dopise se zdůvodněním, který obdrželo ministerstvo školství, mezinárodní organizace upozorňuje na nedemokratické principy a nedodržování práv uvnitř výboru. MF DNES má dopis k dispozici.

Výhrady pořadatele her tělesně postižených sportovců se týkají dlouholetého soudního sporu Českého paralympijského výboru s jedním z jeho členů, Českým svazem tělesně postižených sportovců. Tedy - právě to, zda je svaz členem výboru, bylo podstatou soudních tahanic. Soudy včetně Ústavního nakonec rozhodly, že je.

Velmi špatná reklama

Dopisem, ve kterém se mezi diplomatickými řádky skrývá důrazné varování, se zabýval i školský výbor Poslanecké sněmovny.
 
"Pro Česko je to velmi špatná reklama, že se do sporu musel vložit Mezinárodní olympijský výbor," podotkla šéfka výboru Anna Putnová (TOP 09).

Soudní tahanice

Mezinárodnímu paralympijskému výboru došla trpělivost a pozastavil členství Českému paralympijskému výboru.

Důvodem je roky trvající soudní spor výboru se Svazem tělesně postižených sportovců. Paralympijský výbor svaz vyloučil, jeho sportovci se nemohli pět let účastnit soutěží ani paralympiád. Svazu byla zastavena i finanční podpora, čímž přišel o 60 milionů.

Po letech Ústavní soud rozhodl, že vyloučení bylo protiprávní. Výkonné grémium paralympijského výboru se po verdiktu Ústavního soudu ve spěchu sešlo a Svaz tělesně postižených sportovců fakticky vyloučilo znovu - tentokrát za to, že pět let neplatili členské příspěvky.

Není to jediný problém výboru. Jeho čestný předseda, poslanec Petr Hulinský, čelí trestnímu oznámení Nadačního fondu proti korupci. Je podezřelý, že peníze určené takzvaným spastikům, tedy lidem s ochrnutým svalstvem, směrovaly k jeho známým.

Mezinárodní organizace pozastavila Česku všechna práva a privilegia. Kromě jediného: může přihlašovat sportovce do soutěží včetně paralympiády.

"Znamená to, že handicapovaným sportovcům umožní startovat, současně je však země potrestaná tím, že sportovci nemohou vystupovat za Českou republiku. To znamená, že například nemůže hrát česká hymna v případě vítězství," míní Putnová.

Ke stejnému názoru se kloní Juraj Groch z Nadačního fondu Emil, který s paralympijským výborem spolupracoval. "Náš výbor může nominovat sportovce, ale nepojedou za náš stát, takže bez označení, hymny a tak dále. Prostě jako lidé odnikud," říká Groch.
 
Český paralympijský výbor však interpretuje dopis jinak: "Naopak, právo nominovat sportovce nám zůstalo se vším všudy," uvedl mluvčí organizace Pavel Lukeš.

Podle Juraje Grocha jde o bezprecedentní ostudu. Z mezinárodní organizace byla podle něj v historii vyloučena jen jediná země, JAR. "Je to obrovský průšvih," myslí si.

Podobně mluví členové školského výboru. "Samozřejmě, že je to ostuda," řekl poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD). "Je třeba vyvodit důsledky," dodala poslankyně Putnová.

Český paralympijský výbor je v klidu. "Podnikli jsme kroky, aby se situace dala do pořádku. Všechny výhrady, které byly v dopise, byly uvedeny na pravou míru," prohlásil Lukeš.

"Náprava musí být," uvedl nekonkrétně náměstek ministra školství Jan Kocourek, který si s mezinárodní paralympijskou organizací dopisoval.

Součástí podmínek pro český výbor bylo mimo jiné ukončení soudů se svazem tělesně postižených a také finanční vyrovnání.

"Dodržování předpisů, které se pouze jeví jako dodržování, nám nestačí," napsal z Německa Mezinárodní paralympijský výbor Kocourkovi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Fotbalová asociace a její bývalý šéf Pelta jsou nově stíhání i za korupci

Někdejší předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta na mimořádné valné hromadě...

Policie rozšířila stíhání Fotbalové asociace ČR a jejího bývalého předsedy Miroslava Pelty v kauze sportovních dotací o...

Od čtvrtka teploty klesnou pod deset stupňů, nastanou noční mrazy

Ilustrační foto

Nižší polohy Česka by se měly v následujícím týdnu připravit na převážně zataženou oblohu a ranní mlhy. Naopak na...

Vězení mi jen prospěje, kál se aktér bizarního přepadení květinářství

Hana Klímová ukazuje zásobník na lepicí pásku, který hodila po lupiči v...

Vězení je jediný způsob, jak se dostat ze závislosti na alkoholu a drogách, prohlásil Karel M. Překvapivou řeč pronesl...

Najdete na iDNES.cz