Paralely mezi Irákem a Libanonem, kde nyní padla vláda. Vládnout tam je chůze po velmi tenkém ledě

  9:33
Ian Bremmer, americký specialista na politické vědy, v následujícím textu porovnává libanonskou a iráckou společnost a politickou scénu. A nastiňuje, že vládnout tam vyžaduje vyvažování tolika náboženských a historických zájmů i resentimentů, že nám se o tom ani nezdá.

Pád vlády zastihl libanonského premiéra Saada Harírího během jednání s Barackem Obamou (12. ledna 2010) | foto: AP

Poté, co jsme v minulých dnech sledovali pád libanonské vlády, lze jen těžko nemyslet na úsilí o vybudování stabilního Iráku. Obě země mají mnoho společného. Obě jsou rozkolísanými demokraciemi, kde může jakákoliv politická otázka vyvolat nejen intenzivní debatu, ale i hrozbu násilí.

Obě země mají relativní svobodu slova, přinejmenším ve srovnání se svými arabskými sousedy, a také vějíř politických stran, které jsou vždy připraveny tuto svobodu využít. A oběma zemím hrozí vyšší riziko manipulace zvenčí než jiným státům v regionu.

Irák a Libanon se také řadí k etnicky a nábožensky nejrozmanitějším zemím v arabském světě. Ačkoliv Libanon několik desítek let neprovedl spolehlivé sčítání lidu, předpokládá se, že jeho obyvatelstvo tvoří zhruba 30% sunnitských muslimů, 30% šíitských muslimů a 30% křesťanů, přičemž zbytek představují drúzové a další skupiny. V Iráku žije asi 60% šíitů, 20% tvoří sunnitští Arabové a 20% Kurdové, z nichž je většina sunnitů. V obou zemích požadují zástupci každé z těchto skupin značný politický vliv.

Zatímco se však Libanon obrací na saúdské a syrské prostředníky, aby mu pomohli obnovit vládní koalici, Irák postupuje vpřed s vlastní chatrnou vládou jednoty. V podobných chvílích mohou podobnosti a rozdíly mezi oběma zeměmi směrovat irácké představitele ke stabilní demokratické budoucnosti.

Prodavač v Bejrútu ukazuje klíčenky s podobenkami libanonských politiků (13. ledna 2010)

Odolnost na vratké půdě

Navzdory zmatku v Bejrútu během uplynulých dní má Libanon výhodu, kterou by Iráčané měli napodobit. Osobní svobody, jimž se libanonští občané těší, propůjčují jejich zemi zvláštní odolnost a její kulturní dynamiku jí závidějí mladí lidé z celého Blízkého východu. Ačkoliv někteří místní iráčtí konzervativní klerikové disponují značným vlivem, současní vedoucí představitelé země odolají jakékoliv snaze proměnit Irák ve společensky represivní a izolovaný stát. Má-li Irák udržet doma to nejlepší ze své příští generace, bude mít kulturní otevřenost klíčový význam.

Za druhé platí, že se libanonským představitelům dostalo v uplynulém týdnu dalšího připomenutí, že v jejich zemi lze vládnout pouze s jistou mírou konsensu mezi hlavními frakcemi. Tento princip je ještě důležitější v Iráku, kde šíitská většina čelí ustavičnému pokušení potrestat sunnity za mnohaleté represe za vlády Saddáma Husajna.

Hrob Saddáma Hussajna (28.4.2007)

Hrob Saddáma Hussajna (28.4.2007)

V Libanonu je dělba moci mezi sektami zakotvena v ústavě. Prezidentem musí být vždy maronitský křesťan, premiérem sunnita a předsedou parlamentu šíita. Tento systém, který kodifikuje libanonské frakcionářství, zůstává předmětem mnoha sporů, avšak zajištění, že žádná skupina nemůže vládnout na úkor jiných, zároveň posiluje základní stabilitu v zemi vybudované na silných náboženských a etnických zlomových liniích. Bez podpory opozice nemůže libanonská vláda dělat téměř nic jiného než zajišťovat nejzákladnější každodenní funkce státu, ale zároveň je nepravděpodobné, že by země opět sklouzla do občanské války.

Každý musí dostat to svoje

V Iráku zůstane rozdělení moci mezi sekty méně formální a pro mnohé volené vládce v zemi se kompromis nebude rodit lehko. Každá významná frakce má zastoupení ve vládě. Kurd Džalál Talabání ovládá prezidentský úřad, v Iráku do značné míry ceremoniální. Sunnita Usáma Nudžajfí byl zvolen předsedou iráckého parlamentu. Představitelé šíitů však ztratí podporu svých voličů, pokud se oficiálně vzdají jakékoliv z mocí, které jim Saddám po desetiletí upíral. Stabilita vlády bude i nadále spočívat v jemném vyvažování sil.

Premiér Núrí Málikí bude muset udržovat vztahy s pobuřujícím šíitským klerikem Muktadou Sadrem a jeho stoupenci, kteří mohou vyprovokovat neklid v jižním Iráku, pokud se budou cítit odstrkováni. Kurdové budou zase očekávat, že si uchovají právo vetovat jakýkoliv návrh, který by mohl narušit kurdskou autonomii v severních provinciích.

A pak jsou zde sunnitští Arabové. Podpora Málikího vlády ze strany hnutí Irakíja, mnohosektářské politické koalice, kterou podporuje většina sunnitů, zůstane otevřenou otázkou. V parlamentních volbách v březnu 2010 získala Irakíja největší počet křesel, avšak její vůdce, bývalý premiér Ajád Aláví, se do své staré funkce nevrátí. Místo toho stane v čele Národní rady pro strategickou politiku, instituce pověřené dohledem na domácí bezpečnost, jejíž pravomoci však zůstávají nejasné.

Šíitský duchovní Muktada Sadr se vrátil do Iráku

Stejně tak není zřejmé, zda Málikí konečně zastaví proces debaasifikace – další významný zdroj napětí. Mnozí šíité trvají na tom, že čistky musí zasáhnout i poslední chapadla někdejší Saddámovy elity, avšak řada sunnitů tvrdí, že skutečným cílem tohoto procesu je zbavit je dobrých míst a politického vlivu.

Dospějí-li sunnité k přesvědčení, že šíité a Kurdové se k nim hodlají chovat jako k občanům druhého řádu, nebudou mít na úspěchu Málikího vlády žádný zájem a mohli by začít prosazovat vlastní politické zájmy jinými prostředky, což by vyvolalo další vlnu sektářského násilí. Ba co hůř, konflikt mezi frakcemi by podkopal další rozvoj postsaddámovské irácké identity. Různé zájmové skupiny v zemi by se pak podobně jako libanonské znesvářené frakce mohly obrátit na vnější prostředníky, aby řešení jejich problémů zprostředkovali oni.

Vlak, který snadno vykolejí

Existují dobré důvody, proč by si Irák neměl v tomto ohledu brát z Libanonu příklad. I v nejlepších dobách se totiž Libanon potýká s politicky nefunkční vládou a armádou operující ve stínu velké militantní organizace ovládané šíity. S výjimkou Íránu si žádný z iráckých sousedů takový model v Iráku nepřeje. Libanonská demokracie totiž často silně připomíná vykolejený vlak a země v posledních letech mnohokrát sklouzla do ozbrojeného konfliktu.

Libanonský premiér Saad Harírí (12. ledna 2010)

Dokážou-li však iráčtí představitelé v brzké době vytvořit dostatečnou stabilitu, aby zkombinovali libanonskou otevřenost a podnikatelskou energii s příjmy plynoucími z rozvoje obrovských ropných rezerv v zemi – kteroužto výhodu jim mohou libanonští představitelé pouze závidět –, mohl by Irák jednoho dne nabídnout občanům sousedních států něco, co sami nemají: nadějný model pro budoucnost.

Ian Bremmer je prezidentem skupiny Eurasia Group a autorem knihy The End of the Free Market: Who Wins the War Between States and Corporations? (Konec volného trhu: Kdo zvítězí ve válce mezi státy a korporacemi?).

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka; titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...