Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pár krádeží, dýmovnic a pokus o bitku. Polští fanoušci prošli Prahou

  11:22aktualizováno  19:51
Červenobílá řeka polských fanoušků dorazila na pražskou Letnou na kvalifikační zápas o fotbalové mistrovství světa. Během dne policisté řešili spíš krádeže. Zadrželi trojici podezřelou ze "samoobslužného" chování na Hradčanské. Na Staroměstském náměstí se ale řevniví Poláci pokusili porvat mezi sebou.

Poláci se do Prahy sjeli téměř šesti desítkami autobusů, další přijeli auty. Někteří, ale ne mnozí, dorazili vlakem nebo letecky. Celkově policisté počítali s více než čtyřmi tisíci fanoušky, odhad se víceméně vyplnil.

Živěji začalo být v Praze kolem třetí hodiny odpoledne. Autobusy svážely Poláky na Strahov, odkud se po skupinkách a za dohledu policie trousili do města. Čas od času se Poláci bavili házením dýmovnic.

Bojechtiví Poláci se chtěli prát na náměstí

Tvrdé jádro polských fotbalových fanoušků má pověst agresivních rabiátů, kteří ani na reprezentačních zápasech neodloží vzájemnou rivalitu z domácí ligy a neváhají se poprat mezi sebou. Strážci zákona se o tom přesvědčili na Staroměstském náměstí, kde si Poláci dali sraz před pochodem na Letnou. Pokusy o bitku uhasili policisté v začátku.

Na pořádek v Praze dohlíží tisíc mužů zákona, pochod k letenskému stadionu monitorovali z vrtulníku. U stadionu čekaly fanoušky přísné bezpečnostní prohlídky. Ty mají zamezit případným konfliktům přímo na stadionu.

Kvůli pověsti polských chuligánů jsou v pohotovosti pořádková, dopravní i kriminální policie, policisté na koních, psovodi, pyrotechnici, speciální pořádková jednotka a antikonfliktní tým. Českým policistům pomáhají polští kolegové, kteří některé "známé firmy" mohou identifikovat od pohledu.

Policisté hlídající příjezd polských fotbalových fanoušků

Utkání, které Česko musí vyhrát, chce-li doufat v účast na mistrovství světa, začíná na Letné ve 20:30.

Policisté podle České televize připouštěli, že pokud dojde k větším násilnostem, nechají si je Poláci až na tmu. Kromě pokusu o bitku na Staroměstském náměstí větší potíže neřešili.

Kradl sladkosti na pumpě

"Dva drobné incidenty nastaly na benzínových pumpách po trase přesunu autobusu s polskými příznivci. Při zastávce na benzínové stanici v Kocourovci jeden z fanoušků odcizil dražší časopis a další z příznivců na benzínové stanici na 192. kilometru dálnice odcizil sladkosti," uvedl Miroslav Pech ze severomoravské policie.

Jednoho Poláka policisté vrátili na hranici zpět kvůli výtržnosti z dřívější doby. V Praze pak trojici Poláků zadrželi policisté - podezřívají ji z krádeže v obchodě na stanici metra Hradčanská.

Kontrola polského fotbalového fanouškaPříjezd polských fotbalových fanoušků

Na polských diskusních fórech to ale vře záští k fotbalovému svazu našich severních sousedů. Zlobí se, že lístků, které se dostaly do prodeje, bylo určitě méně než avizovaných 2 500. Hrozí také, že se na stadion zkusí dostat silou, lístky totiž zmizely z prodeje za pár minut. Nemálo Poláků hodlá zápas sledovat v restauracích.

ZAJIŠTĚNÍ STADIONŮ

V Česku se zajišťování pořádku při fotbalových zápasech od letošního roku řídí novými pravidly. Bezpečnost na stadionu už nezaručuje policie, ale pořadatelská služba. Pořadatel může policii požádat o zásah až v případě, že najatá bezpečnostní agentura přestane situaci zvládat.

Na Letné budou vedle policistů pracovníci Obvodního úřadu pro Prahu 7 a státní zástupce, aby v případě protiprávního jednání rozhodl o právní kvalifikaci konkrétního skutku.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hasiči vyjížděli ke dvěma požárům. V obou případech hořelo kvůli topení

Hasiči museli zasahovat při požáru novostavby v Ostravě-Svinově.

Dvě novostavby hořely ve čtvrtek v Moravskoslezském kraji v souvislosti s topnou sezonou. V Kobeřicích na Opavsku může...

Ruský hacker, kterého chtějí USA, v českém vězení umírá, píše Izvestija

Rusky Hacker

Ruský hacker Jevgenij Nikulin, který čeká na rozhodnutí o vydání do USA, nebo Ruska, v pankrácké věznici trpí, napsal...

Za zneužívání nezletilých tanečnic dostal šéf souboru dvouletý trest

(Ilustrační snímek)

Za pohlavní zneužívání nezletilých tanečnic poslal soud na dva roky do vězení vedoucího strakonického souboru. Podle...

Najdete na iDNES.cz