Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pár hodin navíc a zemřela by. Dívka z Haiti po roce líčí týdny pod troskami

  3:01aktualizováno  3:01
Darlene Etiennová je nepochybně dítě štěstěny. Před rokem jí ničivé zemětřesení na dlouhých 15 dní uvěznilo v troskách haitské metropole Port-au-Prince. Uprostřed všeho utrpení a tisíců mrtvých se její záchrana jevila téměř jako zázrak.

Darlene Etiennová, která při loňském zemětřesení na Haiti přežila 15 dní pod troskami, ukazuje v Marchand Dessaline fotky své záchrany (11. ledna 2010) | foto: AP

Darlene Etiennová se chichotá a vystrkuje hlavu ze dveří domu své babičky v údolí Artibonite, tři hodiny jízdy od haitské metropole. Sedmnáctiletá dívka je ztělesněním lidské houževnatosti. Už jen to, že žije, se zdá být zhola nemožné.

Pouhých devět dní před zemětřesením poprvé opustila svoji rodinu v Marchant Dessaline a vydala se do haitské metropole, kde se nastěhovala do rodiny svého bratrance a začala navštěvovat střední školu.

Když 12. ledna udeřilo zemětřesení, pod troskami zahynuly tisíce lidí. Mimo jiné i žena Darlenina bratrance, kterou zavalila stěna jejich domu ve čtvrti Carrefour Feuilles. Nikdo nevěřil, že by pod troskami domu mohl ještě někdo přežít.

Francouzští záchranáři vynášejí dívku, která přežila pod troskami 15 dnůFrancouzští záchranáři vynášejí dívku, která přežila pod troskami 15 dnů

Zázračná záchrana. Více než dva týdny po ničivém zemětřesení vyprostili záchranáři z trosek Darlene Etiennovou (27. ledna 2010)

Port-au-Prince bylo v troskách, v kterých rodiny i záchranné týmy zoufale hledaly přeživší. Bezprostředně po ničivém zemětřesení 12. ledna 2010 se záchranářům podařilo zpod trosek vyprostit řadu lidí, ale jak dny plynuly, naděje slábla.

Vždy šli zachraňovat někoho jiného, vzpomíná Darlene

Pod tunami betonu a zkroucenou ocelí ale stále dýchala Darlene. A 27. ledna, ohromujících 15 dní po katastrofě, uslyšeli lidé její slabý hlásek volající zpod ruin o pomoc. Na místo brzy dorazil tým francouzských záchranářů a před zraky stovek přihlížejících začali Darlene vytahovat na světlo boží.

Darlene Etiennová, která při loňském zemětřesení na Haiti přežila 15 dní pod troskami (11. ledna 2010)

Pokrytá jemným bílým prachem vypadala jako duch. Její nepřítomné oči klouzaly po tvářích zachránců i okolní zkáze. Pokud by pod betonem zůstala jen dalších pár hodin, pravděpodobně by nepřežila, řekli před rokem záchranáři agentuře AP. Dehydrovaná a zesláblá Darlene okamžitě putovala do polní nemocnice a posléze na lékařskou loď kotvící u pobřeží.

InsertSingleVideo


Reportéři agentury AP navštívili nyní sedmnáctiletou dívku přesně rok po katastrofě. Darlene si prý pamatuje každý okamžik svého podzemního vězení. Vybavuje si, jak se uprostřed kakofonie zničeného města snažila zpod trosek dovolat pomoci.

 "Slyšela jsem, jak kolem prochází lidé a myslela jsem si, že mě přichází zachránit. Pokaždé to ale byl někdo jiný, komu právě spěchali pomoci," vzpomíná na své útrapy Darlene.

Nyní opět navštěvuje školu v Marchand Dessaline, vesnici uprostřed rýžových polí. Když jí reportéři ukazovali rok staré snímky její záchrany, jen pokyvovala hlavou. Ani její rodina a sousedi nemohli uvěřit, že ta zubožená bytost na fotkách je jejich veselá Darlene.

Darlene mezi dětmi ve vesnici Marchand Dessaline (11. ledna 2010)

Darlene mezi dětmi ve vesnici Marchand Dessaline (11. ledna 2010)

Kerline Dorcantová ukazuje fotogarfii své dcery Darlene(29. ledna 2010)

Kerline Dorcantová ukazuje fotogarfii své dcery Darlene (29. ledna 2010)

Její matka Kerline Dorcantová za zázračnou záchranu děkuje Bohu. Nyní doufá, že Darlene bude moci odejít do zahraničí, kde dostane šanci na lepší život než je ten na Haiti. "Jsem velmi šťastná, ale chci, aby odjela do zahraničí, protože tady ji nic nečeká. Jediné co tady má, je škola, a já nechci, aby tady zůstala," řekla reportérům matka Darlene.

Jak pomáhají Češi

Adra vybrala v Česku 22,2 mil. korun. V oblasti bude pracovat ještě dva roky. Adra působí především v regionu Petit Goave. Vedle humanitárního projektu má i zemědělský projekt, v němž učí farmáře, jak ochránit pole před hurikány a zemětřeseními. Zabývá se i rekonstrukcí zdrojů pitné vody.

číslo konta: 4028 4028/0300 - variabilní symbol 393

Arcidiecézní charita Olomouc vybrala v Česku téměř 62,2 mil. korun, na Haiti zůstane ještě 3 až 5 let. Arcidiecézní charita působí především v hlavním městě. Ve svých nejnovějších aktivitách se mise Charity soustřeďuje na prevenci cholery ve čtyřech uprchlických táborech v Port-au-Prince.
číslo konta: 35-1868350237/0100 - variabilní symbol 99999 nebo DMS na číslo 87777 ve formátu DMS HAITI. Charita z každé DMS obdrží 27 Kč.

Organizace Care vybrala v České republice 1,2 mil.korun. Na Haiti zůstane dalších 5 let. Rakouská Care, která začíná působit i v ČR, se na Haiti zaměřuje na psychosociální pomoc dětem a rodičům zvládat psychické následky po zemětřesení.

číslo konta: 219619502/0300 - var. symbol: 1006001234

Člověk v tísni vybral v Česku 54,4 mil. korun. V oblasti bude zatím působit ještě jeden rok. Z peněz českých dárců pomohl Člověk v tísni 10 tisícům žáků v návratu do škol, dvěma a půl tisícům dětem zajistil na rok psychosociální podporu v dětských centrech a pro 108 tisíc obyvatel regionů Petit Goave a Grand Goave koordinuje preventivní programy proti choleře.

číslo konta: 4095 4095/0300, DMS SOSHAITI 87777

Organizace Hand for Help vybrala 16,9 milionu korun. Na místě zůstane do roku 2013.
Liberecká organizace na Haiti vybudovala nemocnici v Jacmelu, kde se provádí ambulantní léčba včetně případů nakažených cholerou.

číslo konta: 488 553 2028/5500

Lékaři bez hranic vybrali celkem 7,7 milionu korun. Na Haiti působí dlouhodobě. Lékařské týmy organizace ošetřily do 31. října více než 358 tisíc lidí, vykonaly více než 16 a půl tisíce operací a pomohly porodit více než 15 tisíc dětí. Od začátku epidemie cholery léčila cholerová centra Lékařů bez hranic více než 91 tisíc nakažených, tedy více než polovinu případů hlášených z celé země.

číslo konta: 210 10 50 700/2700 - var. symbol 99.

zdroj: humanitární a rozvojové organizace

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

Opozice by Rusko uvrhla do chaosu, varoval Putin a přidal vtip o zbrojení

Tradiční tisková konference Vladimira Putina (14. prosince 2017)

Vladimir Putin bude v březnových prezidentských volbách kandidovat jako nezávislý, nikoliv jako kandidát své strany...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Volkswagen Passat 1,6 TDi 77 kW...
Volkswagen Passat 1,6 TDi 77 kW...

r.v. 2011, naj. 90 256 km, diesel
269 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz