Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hra světla v katedrále. V Sedlci první jarní slunce rozzáří oltář

  20:30aktualizováno  20:30
Zajímavý úkaz bude ve středu k vidění v sedlcké katedrále v Kutné Hoře. Se západem sluncem vstoupí oknem do zšeřelého prostoru paprsek světla a bude putovat po stěnách až nad oltář. Tato pozoruhodná hra světla a stínu se tu děje dvakrát ročně.

Takto slunce ozářilo oltář chrámu v Sedlci minulý rok. | foto: Michal Hoskovec

Gotická katedrála v Sedlci, části Kutné Hory, stojí na svém místě už od 14. století. Ale tradice pozorování jarní rovnodennosti v katedrále je nová. Na zajímavý úkaz se přišlo v posledních letech vlastně náhodou.

"Myslím, že o něm víme tak posledních pět šest let. A to zejména díky práci mých předchůdců. Jak přesně ale na něj přišli, to nechci spekulovat," uvedl Petr Jakeš z místní farnosti.

To, že katedrála je postavená právě tak, aby hru umožnila, však podle něj rozhodně náhoda není. "Je to stavba řádu cisterciáků, proslulých tím, že jejich kostely před umělou zdobností dávaly přednost vnitřní kráse samotného prostoru," podotkl Jakeš.

Sedlecké pozorování rovnodennosti

V den rovnodennosti, který připadá na středu 20. března, začne světlo putovat chrámem a v jednu chvíli přesně ozáří oltář.

Úkaz začíná po 18. hodině. Kulturní program v katedrále bude již od 17 hodin.

Hudební doprovod obstará pěvecký sbor Byzantion. Vstupné je dobrovolné, výtěžek půjde na opravu hřbitovní kaple s proslulou kutnohorskou kostnicí.

Předpověď meteorologů je poměrně příznivá - šance, že oblohu nebudou neprodyšně pokrývat mraky, je zhruba 60 procent.

Katedrála tak dokáže se světlem čarovat i mimo dny rovnodennosti.

Dopomáhá jí k tomu 106 oken. V den rovnodennosti se světlo do chrámu dostává tím čtrnáctimetrovým západním. Jev nastává kolem půl šesté podvečerní. "Je to vždy zvláštní zážitek, kdy lidé sedí v lavicích nebo stojí a za zvuků hudby pozorují putování světla," popsal Jakeš.

Komu poděkovat za prostor plný světla a za tuto podivuhodnou hříčku, neumí nikdo říci. Jméno stavitele se do dnešních dní nedochovalo.

Pravdou však je, že po poničení katedrály husitskými vojsky byl k její přestavbě povolán architekt Jan Blažej Santini Aichel, jehož díla se vyznačují právě geniální hrou světla.

Sedlecký chrám Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele je vlastně nejstarší katedrála v zemi. V současnosti je pro turisty trochu zastíněný kutnohorským chrámem svaté Barbory, který je paradoxně mladší.

Gotická katedrála v Sedlci vznikala mezi lety 1280 a 1320, svatá Barbora se pak stavěla mezi roky 1388 a 1558.

Rychlost stavby sedleckého chrámu je dána tím, že jej budoval jeden z nejbohatších řádů v Čechách – cisterciáci, objevitelé kutnohorského stříbra. Dnes jsou oba chrámy památkou UNESCO.

Gotickou katedrálu v Sedlci vystavěl mezi lety 1280 a 1320 neznámý stavitel.

Gotickou katedrálu v Sedlci vystavěl mezi lety 1280 a 1320 neznámý stavitel. Slávu chrámu v Sedlci, který je součástí Kutné Hory, trochu nespravedlivě zastiňuje kutnohorský chrám svaté Barbory.

Divadlo se sluncem v hlavní roli je lidem přístupné vždy na jaře. V katedrále k němu ve středu připraví doprovodný program, který začíná v 17 hodin. Letos se koná už třetí ročník této akce.

"Chceme připravit lidem pokaždé jiný zážitek. Letos tak světelnou podívanou doprovodí koncert pražského pěveckého souboru Byzantion," popsal Jakeš. Soubor se specializuje na řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a Přední Asie.

Dobrovolné vstupné půjde na obnovu kaple

Novinkou letošního ročníku je také to, že není stanovena pevná cena vstupenek, příspěvek je dobrovolný. "Peníze takto vybrané do kasičky půjdou na obnovu hřbitovní kaple s místní proslulou kostnicí. I ona je v naší správě," řekl Jakeš.

Na akci tak na rozdíl od loňského roku nelze získat vstupenky v předprodeji. "Lidé se ale nemusí bát, že by se na ně nedostalo, máme poměrně velkou kapacitu," uvedl Jakeš. Těm, kteří rádi chodí s předstihem, katedrálu otevřou už v 16:30.

Jediné, co by mohlo podívanou zhatit, je počasí. "Loni bylo pod mrakem, ale v klíčový moment sluníčko vykouklo," popsal Jakeš.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Škoda Kodiaq DSG 4x4 2,0 TDI / 110 kW...
Škoda Kodiaq DSG 4x4 2,0 TDI / 110 kW...

r.v. 2016, naj. 4 600 km, diesel, 1. majitel
1 069 730 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz