Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papírování u lékaře skončí dík internetu

  23:21aktualizováno  23:21
P r a h a - Ráno k obvodnímu lékaři na krev. Později pro výsledky a pak s nimi ke specialistovi. A ještě léky, u kterých zapomenete, kolik jich užívat a kdy. Scénář známý každému, kdo měl víc než angínu, se může v budoucnu změnit díky virtuálním chorobopisům. Pacient bude mít údaje o svém zdraví na internetu a s jeho svolením do nich bude moci nahlížet každý lékař. Odpadnou papírové karty a také zbytečná vyšetření, kterými někdy pacient kvůli nepořádku ve své kartě musí projít.

"Přinese to zásadní zlepšení komunikace mezi pacientem a jeho lékaři," říká poslanec Michal Cabrnoch, jeden ze spoluautorů projektu iZIP, který už od léta bude k dispozici prvním lékařům.

Každý člověk bude mít možnost zaregistrovat se a na zvláštních internetových stránkách vytvořit svou zdravotní kartu. Do té pak s jeho souhlasem lékaři budou zapisovat údaje. Pacient rozhodne, kdo bude mít k jeho dokumentaci přístup: bez číselných kódů by se ke kartě neměl dostat nikdo. Přístupy ke kartám budou dvojí: zvlášť pro lékaře a zvlášť pro pacienty. To aby si lidé do svých chorobopisů nepsali, co chtějí.

"Tento systém má řadu výhod. Pro obyčejného člověka například tu, že informace, které mu dávají jednotliví lékaři, nezapomene ani nezkomolí a může je předat k využití dalším lékařům," říká Cabrnoch.

"Kromě toho, když budou mít lékaři informace o poskytnuté léčbě, zamezí se zbytečnému opakování již provedených vyšetření či terapií." Autoři si od projektu slibují, že se jednak zkvalitní péče o pacienty, jednak se ušetří řádově miliardy korun.

Ty se dnes vyplýtvají za zbytečně poskytovanou péči.

KDO OCHRÁNÍ CITLIVÁ DATA PACIENTŮ?
Projekt iZIP má ovšem řadu úskalí. Předně: jde o soukromou aktivitu, a pacientovi se tudíž stát nezaručí za bezpečnost dat. Což je v zahraničí obvyklá praxe.

"Umím si představit, že vzniknou nějaké národní evidence, například pro pacienty s určitou chorobou. To je ve světě běžné. Podobné evidence jsou ovšem velmi důkladně zabezpečené a nese za ně plnou zodpovědnost příslušné ministerstvo," říká předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirth.

"Pokud by ale měly vzniknout celonárodní soubory chorobopisů, ve kterých jsou obzvláště citlivé osobní údaje, a celé to bude na komerční bázi, je to něco zcela jiného. Obávám se, že ochrana takových dat se nedá zabezpečit."

Počítačový hackeři se dnes totiž dokážou nabourat v podstatě kamkoli: v Čechách naposledy "vylepšili" stránky ministerstva vnitra i obrany, ve Spojených státech se jim dokonce podařilo proniknout do počítačového systému Pentagonu.

"V dnešní době bych se toho opravdu bála. Pokud nebude mít projekt zákonnou úpravu, která ošetří, jak dokumentaci vést a jak ji zabezpečit, do něčeho takového bych se nepouštěla," řekla Vladimíra Bošková ze Sdružení na ochranu pacientů.

Zákonná úprava ovšem podle autorů není nutná.

"Žádnému současnému zákonu to neodporuje," říká Cabrnoch.

Ten připouští, že otázka bezpečnosti dat je zásadní. "Nicméně: informace budou jistě zabezpečeny mnohem lépe, než je tomu u zdravotních karet v ordinacích lékařů a kartotékách poliklinik," míní Cabrnoch.

LÉKAŘI JSOU PRO, ALE NEMAJÍ INTERNET
Jenže zdravotní karty budou i do budoucna pro řadu lékařů nutností: k internetu má zatím připojení jen menšina zdravotníků. Nemáme proč si ho pořizovat, je to pro nás zbytečný výdaj, tvrdí.

"Internet používá ke své práci asi dvacet procent dětských praktických lékařů. Někteří navíc mají počítač doma, a nikoli v ordinaci, kde jej budou potřebovat," podotkl pediatr a místopředseda Sdružení dětských praktických lékařů Milan Kudyn.

Sám Kudyn považuje projekt virtuálních karet za výborný nápad. "Všem lékařům by takový systém velice pomohl a zlepšil by jejich práci. Musím ale říct, že se trochu obávám, aby v našem zdravotnictví fungoval. Už nyní totiž mají praktičtí lékaři veliké problémy získat z nemocnic a klinik běžné zprávy," říká Kudyn.

Tvůrci projektu hodlají iZIP spustit letos v létě. Pro zájemce funguje už dnes internetová stránka http://www.izip.cz, na níž je možné prohlédnout si, jak by takový přístup ke kartě o vlastním zdraví vypadal.

"Pro pacienty i doktory bude registrace zdarma. Jednáme se zdravotními pojišťovnami, které by se mohly na projektu finančně podílet. Především těm totiž ušetří výdaje," prohlásil Cabrnochův spolupracovník Pavel Horák.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Krnáčová prosadila změny pro další zástavbu Penty u Masaryková nádraží

Noční „letecký“ vizuál. Pro orientaci: V pravém dolním rohu je ústí ulice V...

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) prosadila na radě města změnu územního plánu, která umožňuje další zástavbu...

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz